1/2

Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 5.05.2018 - 12:05
Hasat zamanı yaklaşıyor

“Hasat zamanı yaklaşıyor” Mount and Blade II: Bannerlord'un geliştiricisi Taleworlds, geçtiğimiz hafta yayınlandıkları haftalık bloglarını, biraz da Warband’e gönderme yapan bu cümleyle noktaladı. Tabii bu cümle hemen akıllara, yoksa altı yıldır geliştirilen Bannerlord'un yapım süreci sonunda nihayete mi erdi? Sorusunu getirdi. Mount and Blade II: Bannerlord’un duyurulduğu günden itibaren, köprünün altından çok sular aktı. Yeni Mount and Blade oyununa olan ilgi, geçen zaman içinde azalmış gibi görünse de, serinin sadık takipçileri Taleworlds’tan gelen en küçük bilgiye bile, büyük bir heyecanla yaklaşıyor. 6 yılı aşkın bir süredir devam eden yapım sürecinde Taleworlds, Bannerlord ile ilgili çok fazla bilgi paylaşmadı. Peki paylaşılan bilgiler neler? Merakla beklenen, yeni Mount and Blade oyununa dair elimizde hangi bilgiler var? Gelin bir bakalım.

Mount & Blade II: Bannerlord Ön İnceleme

2 yıl önce yayınlanan oynanış görüntüleri ile, 2017 E3’te yayınlanan oynanış görüntülerini kıyasladığımızda, oyunun erken aşamalarına ait, 2 yıl önceki oyun içi görüntüler ile son yayınlanan görüntüler arasında belirgin farklılıklar olduğunu görebiliyoruz. Haftalık bloglarda paylaşılan bilgilere göre; oyunda kullanılan oyun motoru, sürekli güncelleniyor. Özellikle yeni geliştirilen ışıklandırma sistemi ile birlikte, gölgelendirme üzerine oldukça büyük yol kat edilmiş durumda. Işıklandırma sisteminin kapalı ve açık durumlarını kıyaslayarak, katedilen mesafeyi görmek mümkün. Yeni ışıklandırma dinamiği ile birlikte, yüzeylere yansıyan ışık, mekana derinlik ve canlılık kazandırmış. Gün döngüsü ile birlikte gölgelerin de yer değiştirdiğini görebiliyoruz.

Bannerlord'un atmosferi nasıl olacak?

Bannerlord’da değişen mevsimlere göre, her mevsimin farklı bir atmosferi olacak. Yayınlanan yapımcı günlükleri videolarında, bu mevsim döngüsünün oyunun atmosferinde nasıl değişiklikler yaptığı görülebiliyor. Her mevsimin kendine has renk tonu ve hava şartları olacak. Tabii atmosferin değiştiğini görmek için illa mevsimlerin değişmesini beklemeye de gerek yok. Zira oyunda bulunan her ülkenin, kendine has coğrafi koşulları ve mimari yapısı da olacak. Böylece bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ettiğimizde, atmosferdeki değişikliği de bariz bir şekilde görebileceğiz. 

Mount & Blade II: Bannerlord

Işıklandırma sisteminde olduğu gibi, M&B Warband'de ve oyunun erken aşamalarında olmayan bir başka özellik de kumaş fiziği. Atların yelelerine, miğferlerin püsküllerine ve sancakların savruluşuna bakarak, kumaş fiziğinin oyuna nasıl bir hava kattığını görebiliyoruz. Aynı şekilde Warband’de ve oyunun erken sürümlerinde olmayan bir başka yeniliği, zırhlarda görebiliyoruz. Omuzluk gibi zırh parçaları, askerin hareketine göre, zırhın tamamından ayrı hareket ediyor. Bilenler bilir, Warband’de üstümüze giydiğimiz zırhlar, karakterin üzerine yapışmış gibi görünürdü. Bu durum yeni oyunla değişecek gibi görünüyor.

Kan Efektleri

Düşmanımızı yaraladığımızda ya da karakterimiz yaralandığında çıkan kan, kalkanımıza, üstümüze, hatta çevreye saçılabiliyor. Girdiğimiz savaşlardan sonra, üstümüzün başımızın kandan görünmediği anlarla sıkça karşılaşacağız anlaşılan.

Savaş Sistemi, Silah Çeşitleri ve Diğer Yenilikler

Oyuna eklenen yeniliklerden biri diğeri de Develer. Özellikle, çöllerle kaplı mekanlardan geçerken deve’ye bindiğimizde artı bir hız bonusu kazancağız. Savaşlarda da, deveye binmek mümkün olacak. Kalradya seyahatlerimiz sırasında yollarda deve kervanlarına rastlayabileceğiz. Savaş sisteminde bir takım yenilikler var. Karşı hamle mekaniği adı verilen yeni sitemle birlikte, Warband’de bulunan “chambering” sistemi de geliştirildi. Yeni karşı hamle sistemiyle birlikte, “chambering” yaparken, kombo yapma imkanımız da olacak. Kalkan mekaniğinde yapılan değişiklik ile birlikte ise, oynanış dinamiğine çok katkısı olmasa da, görsel açıdan gerçekçiliği arttıran bir yeniliğe gidilmiş. Eski sitemde, darbe alan kalkan hareketsiz bir şekilde dururken, ters kinematik adı verilen yeni fizik sistemiyle birlikte, kalkanın darbe alan kısmı geri hareket ediyor. Kalkanı taşıyan asker de, gelen darbenin şiddetine göre darbeyi vücudunda hissederek tepki veriyor. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×