Mount & Blade: Viking Conquest DLC

Emin Çıtak
Emin Çıtak 15.12.2014 - 23:07
Vikings dizisi yetmediyse sizi şöyle alalım
Platformlar PC
Mount & Blade: Viking Conquest DLC
  • Yapımcı - Yayıncı Tale Worlds -
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Role Playing Game,Simülasyon
Merlin Puanı 84
24 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%78
Artılar Bir eklenti için oldukça doyurucu içerik, Viking efsanelerine konuk olmak heyecan verici, sandbox modu ve çoklu oyunculu kısım oldukça detaylandırılmış
Eksiler Oyunun grafik motoru iyice yaşlanmış durumda, müzikler daha iyi olabilirdi
Mount & Blade ismini duyduğumda ister istemez gülümsüyorum. Oyunla ilgili bir haber çıktığında yabancı kaynaklarda oyuncuların deliler gibi sevinmesini görüp, ben de seviniyorum. Olay belki de o ünlü karikatürde olduğu gibi 'bizde yaşanan bir olayın yurt dışındaki yankıları' ayarındadır, kim bilir.

Warband piyasaya sunulup, büyük başarı elde etmesinin üzerinden çok uzun bir zaman geçti ama o ikinci eklediğim başarı kısmı, DLC'ler ve eklenen sürüsüne bereket içerik sayesinde sürekli yineleniyor. Napoleon DLC'sinin tüketilmesinin ardından oyuncular yeni gelecek içeriğe gözlerini dikmiş bekliyorlardı. İşte bu beklentinin cevabı Viking Conquest oldu.

Viking Conquest, çok sevilen Bryntenwalda modunun yapımcıları tarafından geliştirildi. Zaten içeriğin genişliği (DLC'lerin az içerik çok para anlamına geldiği günümüzde) ve detayları, Warband değil, bambaşka bir oyunu oynadığınız hissiyatını veriyor.


Britanya'nın karanlık çağının anlatıldığı bir oyunda 21 krallığa ve 6 farklı kültüre yer verilmesi, yapımcıların nasıl bir emek harcadığının en büyük kanıtı niteliğinde. Bir Mount & Blade klasiği olarak tarihi kişiliklere de geniş yer bulmuş. Viking efsaneleri Ivar ve Sigurd Ragnarsson'dan tutun, Norveç tahtında oturan I. Harald gibi kişilikler oyunda bizi bekliyorlar. Ben burada 3 tanesini söyledim ama Viking Conquest'te 200'ün üzerinde tarihi karakter var ve inanın bu korkunç bir rakam.

Oyunun tek kişilik kısmı iki farklı modu kapsıyor, senaryo modu ve sandbox. İtiraf temeliyim ki Britanya, Norveç ve Danimarka'yı kapsayan devasa bir haritamız var ve oyunun keyfi kesinlikle sandbox moduyla çıkıyor. Kendi karakterimi hazırlayıp, 15-16 kişiye emir verdiğim ufak bir ordu kurmak ve işlerin giderek ilginçleştiğini, diğer devletlerle olan politik ilişkilerin dallanıp budaklandığını deneyimlemek oldukça keyifli.

Konumuz Vikingler olunca, vaktimizin büyük bir kısmı da elbette denizlerle geçiyor. Hava koşullarının da işin içine girdiği deniz savaşları oldukça detaylı hazırlanmış. O son taarruzu yapıp, zafere ulaştığınızda, oyunların olmazsa olmazı başarı hissini sonuna kadar yaşıyorsunuz. Snekkja, Knorr, Karvi gibi tarihi gerçekliği olan gemileri inşa edebilirsiniz. İsterseniz tamamen kendimize özel bir gemi de yapabiliyoruz.

Tüm bu yeniliklerin üzerine, birde hayatta kalma öğeleri eklenince, Viking Conquest'in tadına doyum olmuyor. Kamp sistemi, yiyecek sıkıntısı derken kendimizi iyice savaşın içinde buluyoruz.

Elbette herkesin asıl merakla beklediği çoklu oyunculu kısımsa iki adet yeni modu beraberinde getiriyor. Vikingler, Galyalılar (İrlanda), Piktler ve Saksonlar seçilebilir ırklar olarak göze çarpıyor. Haritalarımız her zaman olduğu gibi yine devasa, yine detaylı. Yeni modlar Coastal Assault ve Warlord bizi hem deniz savaşlarının hem de kara savaşlarının ortasına bırakıyor.  300 kişiden fazlasına destek sunan çoklu oyuncu modu her zaman olduğu gibi Mount & Blade'in en iddialı kısmı olmuş. O savaşın cümbüşü, kaosu derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Mount & Blade: Viking Conquest DLC
Eksikleri yok mu? Elbette var. Öncelikle her ne kadar ufak düzeltmeler sağlasa da, oyunun motoru hayli eskimiş durumda. Su efektleri, yansımalar harika görünüyor ama çok büyük umutlar beslemeyin. Daha önce nasılsa, öyle bir oyun var karşınızda. Mount & Blade: Warband, Viking Conquest DLC'sinde müzikler, önceki oyunlar ve ek içeriklere göre hayli zayıf kalmış.

Sonuçta karşımızda gerçekten son derece detaylı ve hakkını veren bir DLC paketi var. Warband'in ömrünü bir nebze (bayağı bir nebze) daha uzatacak Viking Conqest'i 22.49 TL' sına Steam üzerinden satın alabilirsiniz.
Yorumlar 22
MK Okuru
MK Okuru 15.10.2021 22:38
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2020 15:07
arkadaşlar oyunun aktivasyon kodunu buladım bir türlü bilen varsa sevinirim
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.01.2018 17:06
ben bir gemi donanmasıyla Sven e saldırmaya giderken gemiden düşüyorum ve sonra da oyun bitti diyor ne yapmalıyım lütfen yardım
MK Okuru
MK Okuru 31.01.2019 11:09
Kaçmaya çalış diye bir talimat çıkıyor ve sen de büyük ihtimalle denize atlıyorsun :).
Orda yapman gereken şey gemini kontrol edip gemini kaçırman.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.05.2016 01:27
Babanızın hayrına şu 1.168 versiyonunun aktivasyon kodu yok mu kimseciklerde?
MK Okuru
MK Okuru 21.08.2017 20:21
Korsan kullanmak yasadışı ve eğer Müslümansan günah. İyi eğlenceler.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.07.2017 12:43
oyunda hangi modlar var
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.08.2015 03:00
yarl rathbarth ragnarsson kim abi nerden bulucam bu adamı o sven bize saldırdıktan sonra gemiyle kaçtım o adamı bul diyo ama bulamıyorum
MK Okuru
MK Okuru 19.02.2017 15:38
northambre krallığında adam. diğer lordlara yerini sor.
eğer bilmiyorlarsa herif esir alınmıştır. bi süre beklemen gerek ya da teker teker norhhambre krallıklarına düşman olan lordlara, şehirlere ve de kalelerin esir kısmına bak
MK Okuru
MK Okuru 26.12.2015 20:48
kardeşim nortwymbra mı ne var krallık onlarda bi lorda sor nerde diye sana soylüyo nerde oldugunu unuttum şimdi kalenin adını
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2015 20:11
Ne var bunda diger derebeylerden yerini sor bul
MK Okuru
MK Okuru 1.09.2015 19:06
kardes gemiyle kaçtın ya karaya inmeden orada olması lazım oda gemi şeklinde
Kalan Karakter : 300 Gönder
Mount & Blade: Viking Conquest DLC

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×