1/3

Mount & Blade Warband

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Hüküm koyucu olmadıkça, kararlar kılıçlarındır!
Bugün esen rüzgârda, rahatsız edici bir koku var. Köyde işler yolunda, güneş olması gerektiği gibi gökyüzünde ve çekiç sesleri dağların ardından bile duyulabiliyor. Bu düzen sonsuza kadar devam edebilir mi, hayır. Karşıda, iki tepenin birleştiği patikadan bir barbar belirdi. Sonra bir tane daha derken ufak bir ekip halini aldılar. Gittikçe de artıyorlardı üstelik. Fırtına yaklaşıyordu ve kılıç seslerini şimdiden duyabiliyordum. Calradia toprakları, belli ki yine kan istiyor.

Mount & Blade, oyun çevrelerince beğenilmiş ve övgü toplamıştı. Türk yapımcılar tarafından hazırlanması da bizim için ayrı bir önem taşıyor. Rol yapma isteğiyle hareket eden yüz binlerce kişi, bu ismi tercih etmiş ve devamının gelmesi için de yol açmış oldu. Şimdi elimizde Warband var. Eğer aksilik olmazsa, 30 Mart'ta piyasaya sürülecek ve bu zamana kadar beta versiyonuyla yetinmemiz gerekiyor.

Ana menüye adım attığımızda; eğitim, tek kişilik oyun, çoklu oyuncu modu ve hızlı savaş gibi 4 dikkat çekici başlık görüyoruz. Hepsinden sırayla bahsedelim.

Eğitim aşamasında, oyun boyunca yapacağımız temel işlevleri kavramak gerekli. Kılıç - kalkan kullanma, at sürme, düşman saldırılarına karşı savunmaya geçmek gibi. Bir aşamayı tamamladıktan sonra diğeri için hak kazanıyoruz ve nihayetinde mücadeleye başlayabiliriz.

Mount & Blade Warband

Bir kahraman doğuyor
Öncelikle karakter oluşmalısınız. Cinsiyetini belirledikten sonra işlem, babanızın yaptığı mesleği belirlemekten, sizin yaşantınızda nelerle ilgilendiğinizi seçmenize kadar uzanıyor; bir öğrenci, market elemanı ya da diğerleri. Bu aşamaları belirledikten sonra sıra, fiziksel özelliklerinizi düzenlemeye geliyor. Saç rengi, yüz yapısı, sakal, bıyık gibi unsurlarla ilgileniyorsunuz. Son olarak da elinizdeki puanları, özelliklerinize istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz; direnç, zırh, güç gibi.

Haritaya adım atar atmaz, ufak bir yer göstergesinden farksızsınız. Mouse yardımıyla zemine yaklaşabilir veya uzaklaşarak tüm krallık ve köyleri, kuş bakışı olarak görebilirsiniz. Burayı, gitmek istediğiniz yerler için kullanıyorsunuz. Siz etrafı dolaşırken, diğer karakterlerin de koşuşturmaca içinde olduklarını görebilir, hatta onlara iş veya savaş teklifinde de bulunabilirsiniz.