Mozilla Firefox 1.0 Türkçe eklentileri

Mete Han Arıtürk
Mete Han Arıtürk 3.06.2010 - 12:31
Mozilla Firefox 1.0 Türkçe eklentileri
Birçoğumuzun yakından tanıdığı birçoğumuzun da pek yakında eski internet tarayıcılarına yani Internet Explorer’a veda etmesini sağlayacak olan Mozilla Firefox’un Türkçe eklenti paketi çıktı. Paketi http://mozilla.linux-sevenler.org/ ekibi hazırlamış. Paketi kurmadan önce elinizde Firefox’un İngilizce sürümü varsa; önce kaldırıp sonra kurarsanız daha sorunsuz bir kurulum gerçekleşir. Şimdiyse biraz bu ateşli tilkiden bahsedelim.

Mozilla Firefox’u yapan ekip eskilerin gönlünde yer etmiş olan ve şu anda yayın hakları hala daha başka bir şirkette olan Netscape Navigator’u yapan ekip tarafından hazırlandı. Bu küçük ateş tilkisi gerçekten boyundan büyük işler yapıyor ve küçük olması daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Firefox bilgisayar hafızasında yaklaşık 5mb yer kaplarken Internet Explorer’sa 30mb’a yakın yer kaplıyor ve bu yüzden sayfaları daha hantal açıyor. Tabii tilkimizin daha bir sürü özelliği var, Tab – Sekme özelliğiyse bunlardan en ilgi çekici olanı. Sekme özelliği sayesinde aynı sayfada birçok sayfayı görüntüleyebilip, rahatça sörf yapabiliyorsunuz.

150’ye yakın (ve sürekli artan) eklentiye sahip olan Firefox; Microsoft’un kullandığı ve bilgisayarda güvenlik açıklarına sebep olan JScript yerine Netscape’in geliştirdiği JavaScriptleri kullanmasıyla da çok büyük bir güvenlik açığını kapamış oluyor. JScript yüzünden oluşan güvenlik açığıysa; JScript’in bilgisayarın dosyalarına ve iletişim sistemine ulaşılmasına izin vermesi. İşte bu yüzden JavaScriptleri kullanan Mozilla Firefox I.E.’den daha güvenli. Ayrıca ActiveX’lere geçit vermemesi de bu güvenliği kat kat arttırıyor.

Firefox’u kurduktan sonra birkaç eklentiyle son derece güvenli ve hızlı sörf yapabilirsiniz. İlk olarak Merlin'in Kazanı gibi sitelerde rahatça gezmek için flash eklentisi gerekecektir ve tarayıcı bunu ilk karşılaştığı an belirtecektir. Daha sonraysa içinde sadece fareyle internet kontrolü, 12 farklı dilde çeviri yapabilen sözlük ve her türlü arama motorunda arama yapabilen çubuklar gibi son derece ilginç eklentilerin de olduğu 150 eklentinin içerisinden istediğinizi ekleyebileceksiniz. Ama unutmayın ne kadar çok eklenti o kadar yavaş sörf demektir. Unutmadan Firefox’ta son günlerin vazgeçilmezi bütünleşik reklâm (pop-up) engelleyicinin de bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bu kadar haberi okudunuz ve artık Mozilla Firefox’un http://mozilla.linux-sevenler.org tarafından yapılmış olan Türkçe paketini indirmeye hak kazandınız :). Firefox’un Windows, Linux ve Mac sürümleri için aşağıdaki ilişimlerden faydalanabilirsiniz.

Türkçe Mozilla Firefox’un:

Windows için yapılmış installer sürümü:
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-0.11-l10n/firefox-1.0.tr-TR.win32.installer.exe

Windows için yapılmış sıkıştırılmış sürümü:
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-0.11-l10n/firefox-1.0.tr-TR.win32.zip

Linux için yapılmış installer sürümü:
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-0.11-l10n/firefox-1.0.zh-CN.linux-i686.installer.tar.gz

Linux için yapılmış sıkıştırılmış sürümü:
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-0.11-l10n/firefox-1.0.zh-CN.linux-i686.tar.gz

Mac sürümü:
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-0.11-l10n/firefox-1.0.zh-CN.mac.dmg.gz

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.05.2022 13:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
Mozilla Firefox 1.0 Türkçe eklentileri

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×