1/2

MS Optical Desktop Set

Erce Güven
Erce Güven 3.06.2010 - 12:31
Adından da anlaşılacağı gibi bir klavye-mouse seti var karşımızda.

Son bir ayda incelediğim Microsoft ürünü sayısını hatırlayamaz duruma geldim neredeyse. Ama bu durumdan hoşnut olmadığımı da söyleyemem tabii. Beni tatmin etmeyen birşey varsa o da her Microsoft ürününün aynı avantajlara sahip olmamasıdır.

Bugün elimizde tuttuğumuz ürün Microsoft Optical Desktop. Adından da anlaşılacağı gibi bir klavye-mouse seti var karşımızda. Setimizin en büyük özelliği kuşkusuz kablosuz olması ve iletişimi radyo dalgaları ile sağlaması. Bildiğiniz gibi Microsoft diğer bir çok firmaya nazaran radyo dalgaları ile iletişim konusunda çok daha ileri bir noktada bulunuyor.

Klavye : Benim Kablom Yok 

Çoğu klavye-mouse incelemesinde olduğu gibi bu incelemeye de klavye ile başlayalım istedim. Ancak çok da ayrıntıya girmeyeceğimi belirtmek uygun olur sanırım. Bunun sebebi elimizde tuttuğumuz klavyenin renk ve iletişim özellikleri dışında 2 hafta önce incelediğimiz Multimedia Keyboard ile birebir aynı özelliklere sahip olması. Bildiğiniz gibi Microsoft yeni klavye konseptini belirledi ve aynı anda bu konsepte sahip 5 farklı klavye piyasaya sürdü. Bunlardan ikisi ergonomik özellikleriyle dikkat çekseler de biraz önce belirttiğim gibi renk-iletişim farklılıkları dışında hepsi birbirinin kopyası. Tabii ki bu kötü birşey değil. Microsoft düzgün bir yapı yakaladığını düşünüyor ve bundan maksimum parayı kazanmaya çalışıyor hepsi bu.

Dediğim gibi klavye Multimedia Keyboardla aynı özelliklere sahip. Bu sebepten dolayı en başta cihazın özelliklerine bu yazıda yer vermemeyi düşündüm. Daha sonra farkettim ki diğer yazımızı okumamuş olanlar bu konuda ciddi bir eksik yaşayabilirler. O yüzden özelliklerle ilgili bölümü bu incelemeye aynen aktaracağım.

“Klavyenin en büyük özelliği multimedya uygulamalarına ulaşmada net ve kısa çözümler sunması. Cihazın üst kısmında yer alan bu tuşlar soldan sağa sıralanırsa;
My Documents 
My Pictures 
My Music 
Mute
Play-Pause 
Stop
Ses Ayarı 
Bir önceki medya (şarkı,film,klip) 
Bir sonraki medya
Media Player 
Mail
Web 
Messenger

Kuşkusuz bu tuşlar bilgisayarını klavyesinden etkili bir şekilde kumanda etmek isteyenler için ideal. Ancak ideallere ulaşmak bazı tavizleri de beraberinde getiriyor gibi. Bahsettiğimiz tavizlerden kastımız bazı tuşların yerlerinin alışılmış yerlerinde bulunmaması. Aslında bir tuşun hiç bulunmaması desek daha doğru olur herhalde. Microsoft tasarımcıları sanırız Insert tuşunun gerekliliği konusunda bir takım şüphelere kapılmışlar ve çareyi bu tuşu tümden yok etmekte bulmuşlar. “Tümden” dediğimiz Insert tuşunun klasik yerinden kaldırılmış olması. Çok büyük bir kullanıcı topluluğu için yönerge tuşlarının üzerindeki tuşlar hayati önem taşır. İsterseniz buradan çıkardığınız işlevi diğer 100 tuşa da atayın, yine de kimseyi memnun edemezsiniz. Microsoft’da malesef buradan Insert tuşunu çıkarıp onun yerine Delete tuşunu uzun (yani 2 tuş yeri kaplayacak şekilde) yapmayı tercih etmiş. Bunlar dışında klavyede ayrıca Microsoft’un tüm ekstra tuşlu klavyelerinde bulunan “Hesap Makinesi”, “Uyku Modu” gibi tuşlar mevcut.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×