MS'in X-Box zararı

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
MS'in X-Box zararı
Kaynak : https://www.ntvmsnbc.com

Daha önce bilgilerini verdiğimiz haberin detayını aşağıda bulabilirsiniz.

BBC’nin internet sitesinde yayınlanan habere göre yazılım devi firma ilk kez olarak oyun konsolu satışından ne kadar zarar ettiğini açıklamaktan kaçındı. ABD’li finans denetleme kurumlarının raporlarına göre Xbox’ın da içinde olduğu Ev ve Eğlence bölümü 30 Eylül tarihine kadar olan üç aylık bölümde 177 milyon dolar zarar etti.    

Xbox, piysaya çıktığı tarihten bu yana bu alandaki rekabet koşullarının yoğunluğu nedeniyle satışlarını artırabilmek için fiyatlarını iki kez düşürmek zorunda kalmıştı. Açıklanan raporlar Microsoft’un toplam yedi bölümünden beşinin zarar ettiğini gösteriyor. Ancak işletim sistemi ve yazılımdan sorumlu ana bölümün 3.5 milyar dolar gibi devasa bir kar elde ediyor olması bu kayıpları oldukça önemsiz kılıyor.

SERMAYE PİYASASI KOMİSYONU RAPORU

ABD Sermaye Piyasası Komisyonu tarafından Microsoft’un iç muhasebe sistemine dayanılarak hazırlanan rapordaki rakamlar, bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketler ve finans uzmanları tarafından merakla bekleniyordu. Bu merakın nedeninin arkasında ise bu raporların Microsoft’un performansı konusunda 3 aylık dönemlerdeki kazançların belirlendiği muhasabe raporlarına göre daha iyi bir gösterge olması yatıyor. Rapora göre 30 Eylül tarihinde sonlanan 3 aylık dönemde Microsoft’un Ev ve Eğlence bölümü 505 milyon dolarlık bir gelir elde etti. Buna karşılık bölümün harcalamalarının bu rakamın üstünde olması nedeniyle 177 milyon dolar zarar edildi. Geçen sene aynı dönemde bu rakam 68 dolar olarak gerçekleşmişti.

Diğer bölümlerle karşılaştırıldığında Microsft’un en çok zarar eden ürünü Xbox olarak ortaya çıkıyor. Şirketin mobil araçlar bölümü aynı dönem içerisinde 33 milyon dolar, MSN internet servisi ise 97 milyon dolar zarar etti.

OYUN DENEYİ

Ev eğlencesi bölümündeki kaybın en önmemli nedeni oyun konsolu pazarındaki pazarlam giderlerinin yüksekliği ve fiyat rekabeti nedeniyle maliyetinin altına satışlar olarak gösteriliyor. Bölümün kayıplarının artmasındaki önemli bir etken de, Xbox oyunlarının internet üzerinden karşılıklı oynanmasını sağlayacak Xbox Live servisine yapılan yatırımlar oldu. Microsoft, online oyun pazarında söz sahibi olmak için gelecek beş yıl içerisinde 2 milyar doları şimdiden gözden çıkarmış durumda.

Yukarıda belirtilen kayıplara karşın, Microsoft’un oyun konsolları pazarında geri adım atması beklenmiyor. Şirketin genişleme amacıyla kullanılmak üzere 30 milyar doların üzerinde bir nakit rezervine sahip olduğu ve Xbox satışlarının artırılması amacıyla pazarlama harcamalarının ve olası fiyat indirimlerinin gelecekte de süreceği tahmin ediliyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2022 06:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
MS'in X-Box zararı

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×