Muhafızlar! Muhafızlar!

Ozan Uzun 3.06.2010 - 12:31
Kitaba adını veren şehir bekçileri Ataerk'nin uzun çabaları sonucunda 3 kişi kalmışlardır...

Terry Pratchett kendine bir tarz yaratmış fantezi yazarlardan biridir. Mizah yüklü fantastik kitapları konuları ile insanı şaşırtır ve güldürür. Terry Pratchett‘in tüm Türkçe kitaplarını okumuş olduğum için yapabildiğim genellemeyi bu kitap için yapamıyorum. İlk defa yazar konu ve anlatımda sıkışmış. Diğer romanları güzel kılan absürdlük bu kitapta eksik. İnsan aradığını bulamayınca aklına yazarın ticari kaygıları olup olmadığı ya da yaratıcılığının bitip bitmediğini düşünüyor.

Konuya gelelim. Kitaba adını veren şehir bekçileri Ataerk'inin uzun çabaları sonucunda 3 kişi kalmışlardır. Hiç bir işe karışmayan bu muhafızların yerine şehirdeki “sözde adaleti” loncalar sağlamaktadır. Derken uzak diyarlardan bir muhafız adayı gelir. Vücut şeklinden dolayı havuç denen bu iri yarı, kafası az çalışan delikanlı yasaları çiğneyenleri tutuklamak, hırsızları yakalamak gibi hiç beklenmedik davranışlar sergilemeye başlar. Bu arada şehirdeki bazı tarikatlar şehirde bazı karanlık işler çevirmektedirler, onlar efsanelerden hatırladıkları krallarını istemektedirler. Bunu için bir ejderha çağırmak ve bunu bir kral adayına öldürtmek gibi dolambaçlı bir yol seçerler ve…

Disk dünyanın tanıdık isimlerinden bu kitapta sadece ölüm ve kütüphaneci orangutanımız var. Zaten topu topu üç beş karakterin olduğu kitaptaki karakterler de hiç renkli değil. Biri birinden farklı olmayan üç bekçi muhafızı , Ataerk ve sinsi yardımcısı , bir de zırhlar ve deriler içindeki asilzade sapığımız Lady Ramkin. Sarhoş ve korkak şehir bekçilerinin diyalogları bir yerden sonra insanı sıkmaya başlıyor. Basit bir dille yazılan ve diğer Terry Pratchett romanları gibi insana hiçbir şey kazandırmayan bu kitabın çevirisinde bir aksaklığa rastlamadım. İngilizce kelime oyunlarının gözümüze çarptığı yerlerde okura çevirmen notları ile yardımcı olunmaya çalışılmış.

Terry Pratchett'in akıcı, sivri üslubu olmasa kitap için kötü diyebilirdim. 'Farklı' olduğu için okunabilecek bu kitabı okumadan önce serinin diğer kitaplarını okumalısınız. Kitapların iyice pahalı olduğu zamanımızda bu roman iyi bir seçim olmayabilir.
 

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 30.05.2024 12:46
Kalan Karakter: 300 Gönder
Muhafızlar! Muhafızlar!
İlginizi Çekebilir