Multiplayer Kültürü

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Multi-Player denince genel olarak herkesin aklına internet üzerinden oynanan oyunlar gelir.

Multi-Player denince genel olarak herkesin aklına internet üzerinden oynanan oyunlar gelir. Aslında madalyonun öteki yüzünde çok farklı ve daha zevkli bir ortam vardır. Tarifini vermeye başlıyorum. Kağıt ve kalemlerinizi hazır edin.

Gerekli Malzemeler

1 adet sessiz, sakin ve boş bir ev / oda
1 adet 5 yada 10luk HUB
5 adet ethernet kartı
5 adet ethernet kablosu
5 adet en yakınından kanka / dost / arkadaş
5 adet sağlam sistemli bilgisayar
Bol bol Pc oyunu
1 adet pizzacı telefon numarası
10 / 15 litre kadar Coca-Cola (ihtiyaca göre bira, fanta, gazoz vs.)
Envayi çeşit abur cubur

Hazırlanışı

İlk önce 5 kanka / dost / arkadaş ile irtibata geçilerek en uygun ortam ayarlanır. Daha sonra ortamın diğerlerine uzaklıklarına göre hesaplamalar yapılır ki bu çok önemli bir olaydır. Taşınacak olan bilgisayar, monitör, klavye vb. eşyalar olduğundan herkese yakın bir ortam seçilmesinde çok büyük yarar vardır. Gerekli bütün malzemeler sessiz, sakin ve boş bir ev / odaya taşınır. Aralarından bilgi sahibi 2 kişi 5 adet bilgisayarı kurarken geriye kalan 3 kişi iş yapıyormuş gibi gözükerek etrafta gezinir. Aradan geçen 1 - 2 saat sonunda 5 adet bilgisayar düzgün bir şekilde kurulmuş, hepsinin birbirini görmesini sağlayacak ağ kurulmuş, oynanacak bütün oyunlar yüklenmiş ve kullanmaya hazır durumda olur. Oyuncuların psikolojisine göre multi-player partisi 1 ila 3 gün sürebilmektedir.

Püf Noktalar

- İşin zor kısımlarından biri bilgisayarları ayarlayan 2 kişinin seçilmesidir. Eğer bu seçim yanlış yapılırsa sistemin hazırlanması 5 - 6 saat alabilir. Seçilecek kişilerin mutlaka tecrübeli ve bilinçli olmaları şarttır.

- Bir multi-player partisinin en önemli malzemesi kuşkusuz oyunlardır. 5 kişiden en az 1 inin oyunlar konusunda tecrübeli olması gereklidir. Oynanabilecek oyunları daha önceden seçmelidir. Bu konuda zaten sitemiz ile size elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Eğer site yetmezse bir gazete bayine gidip dergimizi de alabilirsiniz. Gene de yetmiyorsa bir kaç tavsiyede bulunabilirim. Vazgeçilmez oyunlardan olan Counter-Strike bu tür partilerin göz bebeğidir. Özellikle karşınıza alacağınız 90 üstü 10-15 bot ile takım olarak başa çıkmak gayet doyurucudur. Bunun peşinden yeteneklere göre Fifa, NBA, NHL gibi oyunlar ile devam edilebilir. Tabi ki bunların ardından sizi gaza getirecek FPS oyunları ile devam etmelisiniz. Bu konuda özellikle Unreal Tournament 2003, Jedi Knight 2, Quake serisi gibi oyunlar size doyumluluk sağlayacaklardır. Partinin sonuna doğru ise daha çok RTS tarzı oyunlar ile son vermek en iyisidir. Şu günlerde çok popüler olan Age of Mythology, Warcraft 3, Starcraft gibi seçenekler ile partinizi tamamlayabilirsiniz.

Multi-Player partilerinin geleceği

Aslında doğruyu söylemek gerekirse bu tür atraksiyonları gerçmekleştirmek zordur. Özellikle İstanbul gibi, her yerin birbirine saatlerce uzak olan bir şehirde yaşıyorsanız işiniz baya zor. Kaldı ki yakın yerlerde oturmanız bile işi kolaylaştırmaz. Bilgisayarları taşımak gerçekten çok zordur. Onunda üstüsinden geldiyseniz oyunları hep beraber oynamanızı sağlayacak ağı kurmak bazen çok zor olabiliyor. İşiniz tamamlandığında eğer ufak bir odada iseniz her yer doğal olarak kablo oluyor ki bir bakmışsınız oturacak yer kalmamış. Peki bu işler hep böyle midir diye sorabilirsiniz. Yazımın sonlarına doğru bu işin geleceği nasıl olabilir onu anlatayım.

Aslında gelecek dediğim şey şuan ülkemizde bulunmayan olanaklar. Dünya'nın çoğu yerinde bu tür sistemler vardır ve kullanılır ama ülkemizin o dereceye gelmesi zaman alacaktır. Gelecekte çoğu kişi bu tür partiler için Laptop denen yani bizim bildiğimiz ismi ile diz üstü sistemler alacaklar. Şu an bile grafiksel olarak sistemi çok zorlayan oyunlar bu aletlerde çalışabiliyor. Herkesin bu aletleri alması ile artık o koskoca bilgisayarları taşıma sorunu ortadan kalkacaktır. Bir diğer iyi yanı ise size yer tasarrufu sağlamaları. Artık küçücük bir oda da bile rahatlıkla partinizin keyfini çıkartabileceksiniz. Öte yandan USB girişlerine takılan ve parmak boyutunda olan, Bluetooth teknolojisini kullanan ağ araçlarından edinerek HUB ve ethernet kartı, kablolar gibi sıkıcı şeylerden de kurtulacaksınız. Bu aletler diz üstü bilgisayarınızın USB portuna takılarak 5 metre çapında 1Mbit veri hızı ile diğer bilgisayarlarla haberleşebileceksiniz.

Son Sözler

Multi-Player partiler yapılması zor olan ama tadını aldığınızda hep yapmak isteyeceğiniz bir atraksiyon. Eğer yukarıdaki malzemelere sahipseniz 3 ayda 1 kere olmak üzere bunu gerçekleştirebilirsiniz. Hem stress atmak açısından, hem de dostlarınız ile güzel bir kaç gün geçirmek açısından gayet zevkli ve bir o kadar da eğlencelidir. Afiyet Olsun.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.07.2021 14:11
Kalan Karakter : 300 Gönder
Multiplayer Kültürü

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×