1/9

Murder On the Orient Express

Hüseyin Karaca 3.06.2010 - 12:31
Tam Çözüm: Esrar perdesi çözülüyor, katil ortaya çıkıyor
Notlar:
1. Envanterinize aldığınız bütün nesneleri büyüteç ile inceleyin.
2. Envanterde iki nesneyi bir arada kullanabileceğiniz ya da nesneleri birbirinden ayırabileceğiniz ayrı bir bölüm var (çarkların bulunduğu butona basarak açabilirsiniz). Burada beraber kullanmak istediğiniz nesneleri sol tarafa koyup, ortadaki butonu tıkladığınızda, yeni oluşan nesne sağ tarafta belirir. Üzerindeki çarpı işaretine tıklayarak bu nesneyi envanterinize atabilirsiniz. Benzer şekilde parçalayacağınız nesneyi önce sağ tarafa koyup butona tıklarsanız, ortaya çıkan nesneler sol tarafta yerlerini alır. Üzerlerindeki çarpı işaretine tıklayarak bu nesneleri envanterinize atabilirsiniz. Özellikle nesneler üzerindeki parmak izini alırken bu bölümü sıklıkla kullanacaksınız. Damlalığı ve parmak izi alınacak olan nesneyi sol taraftaki bölümlere yerleştireceksiniz. Butona tıkladıktan sonra sağ taraftan üzerinde kömür tozu olan nesneyi alıp, sol tarafa koyacaksınız. Envantere dönüp seloteybi, parmak izi alacağınız nesnenin altına koyup butona tekrar bastığınızda, parmak izini almış olacaksınız.

Oyun başlasın…

Öncelikle New York, New Paltz’da birkaç polisin bir evi basması ve iki kişiyi tutuklamasını seyrediyoruz. Hemen sonrasında 1934 yılının İstanbul’u bütün güzelliği ile karşımıza geliyor.

Efsane kahramanımız Hercule Poirot, bir süre Türkiye hükümeti için çalışmış ve sonrasında acil olarak geri çağrılmıştır. Poirot’nun arkadaşı olan tren işletmesinin sahibi Bouc ise Matmazel Antoinette Marceau’yu Poirot’nun asistanı olarak görevlendirmiştir.
İşte bu noktada Marceau’yla Sirkeci istasyonunda oyuna başlıyoruz. Amacımız hemen Poirot’a ulaşmak, ancak bu o kadar kolay olmayacak. Öncelikle Marceau’nun envanterini açıp, gerçek cinayet hikayeleri ile ilgili olan dokümanları okuyun. Sonrasında geri dönüp Sirkeci garını inceleyin. Marceau’nun Sirkeci hakkındaki düşüncüleri gururunuzu okşayacaktır. Başladığınız yere geri dönüp ilerleyin ve yolunuzun önündeki aşçıyla konuşun. Aşçıya sol elindeki satırın daha iyi bir satır olduğunu söyledikten sonra yolunuza devam edin. Ekranın sağ üst köşesinde belli belirsiz görünen Ayasofya’yı inceleyin ve ilerlemeye devam edin. Keçileri inceleyin. Sol taraftaki satıcının arabasının üzerindeki kutuyu inceleyin. Marceau, çay ve Türk kahvesinden bahsedecek. Poirot’nun peşinden ilerlemeye devam edin. Yine yolunuz kesilecek.

Kütahya çinisi mi yoksa İznik çinisi mi?

Bu sefer karşımıza çıkan karakterler Kütahya çinisinin mi yoksa İznik çinisinin mi daha iyi olduğu konusunda tartışıyorlar. Oyunun ilk bulmacası her ne kadar yine gururumuzu okşasa da, kötü bir başlangıç. Çünkü Marceau, yolu kesen adamların arkasından dolaşıp ilerleme imkanı varken yapımcılar bunu kısıtlamış ve bizi gereksiz bir bulmacanın içine sokmuş.

Keçilerin bulunduğu ekrana dönüp, sağa doğru ilerleyin. Buradaki satıcının tezgahından Kütahya çinisi ile yapılmış olan kaseyi alın. Geri dönüp az önce seramikler üzerine tartışan adamlarla konuşun ve kaseyi verip, Poirot’nun peşinden ilerlemeye devam edin. Yine bir yol kesme bulmacası ile karşılaşacaksınız. Bu sefer prensesin güneş şemsiyesi kaybolmuş. Geri dönüp soldaki el arabasının üzerinden bir avuç yem alın. Keçilerin bulunduğu ekrana gelip, şemsiyenin önündeki keçiye yemi verin. Prensesin yanına dönüp konuşun ve ilerleyin.