1/2

MVP Baseball 2005

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
MVP ile kolay Baseball öğreniyorum - Cilt no: 2005
Platformlar PC
MVP Baseball 2005
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - EA Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 83
Artılar Grafikler, modellemeler şahane. Yeni oyun modları ile daha fazla bir oynanabilirlik sunuyor. Sesler iyi sayılır. Beysbol atmosferini iyi bir şekilde verebiliyor.
Eksiler Ülkemizde olmayan bir sporun oyunu, dolayısıyla göz ardı edilme ihtimali fazla. Kontrollerde oyuna alışırken sorun yaşayabilirsiniz.
Beysbol bir Amerikan sporu ve ortaya çıktığından bu yana o toprakların dışına pek çıkmamış. Aslında kolay bir yapısı var ve kuralları da alışılamayacak kadar zor değil. Olayın tüm düğümünün çözüldüğü noktada bir atıcı ve karşısında da rakip takımdan bir vurucu var. İsimlerinden de anlaşıldığı gibi birinin attığı topa diğeri vuruyor, sonucunda da topa vuran oyuncu atıcının etrafındaki dört noktadan da geçip başladığı yere gelmeye çalışıyor, bunun sonucunda da sayıyı kazanmış oluyor. Topa vuran oyuncuya engel olmak isteyen rakip takımın oyun alanına yayılmış olan diğer oyuncuları da, topu, vurucunun gitmek için çabaladığı noktaya ulaşmadan önce gönderebilmeye uğraşıyorlar ki sayı elde edilemesin. İşte Beysbol denen şey bundan ibaret. Dönüşümlü olarak aynı şeyleri iki takım da sırayla yapıyorlar, ve 9’uncu dönüşün sonunda maç bitmiş oluyor. Eğer beraberlik söz konusu ise denge bozulana kadar maç uzayabiliyor.

Beysbol sopasının ülkemizde anlam bulan ikinci karşılığı: Spor (!?)

Üst paragrafta genel mantığını anlattığım Beysbol’un EA tarafından yapılan oyunu da piyasadaki yerini aldı. EA, gerçekten de gösterdiği bu üstün işçilik ile, futbol hariç, çoğu spor dalını oyun piyasasına başarıyla taşıyor. EA’in karşısına futbol ile dikilmeyi başarabilen PES serisi ile aslında onların futbol adına yaptıkları oyunların etkileyici olmadığını görmüş olduk. FIFA, PC’deki en iyi futbol oyunuyken ister istemez şişirilerek değerlendiriliyordu; ama, bir şeylerin ise yanlış olduğu belliydi ve ne zaman ki PC’ciler Konami ile futbol dünyasında tanıştılar, işte o zaman FIFA’nın lale devri sona erdi. Kim bilir, belki EA şu an hala bizi kandırıyordur. Zira NBA, Beysbol, NHL ve NFL’de başka bir firmanın fazlaca oyununu göremedik. Ama şurası kesin ki bu saydığım spor dallarının oyunlarını her sene düzenli olarak üreten EA’in karşısına en az onun kadar iddialı başka bir firma çıkana kadar, NBA’in ve NHL’in olduğu gibi MLB’nin de tek hâkimi EA.

Güzel bir video ile oyunumuz açılıyor ve EA Sports’un alışılagelmiş mönülerinden biri daha bizi selamlıyor. Genel olarak diğer EA Sports oyunları ile büyük benzerlikler taşıyor. Options seçeneği ile ayarlarımız yaptıktan sonra ana mönüdeki oyun modları ile istediğiniz seçeneği seçerek oyuna başlayabiliyorsunuz. EA’in adını değiştirdiği, bizim ise genel olarak Kariyer modu olarak tanımlayabileceğimiz Dynasty seçeneği ile oyuna başladığınızda öncelikle takımınızı seçiyorsunuz, ondan sonra da yapacağınız maçlarla MLB’nin maç statüsüne göre maçlara çıkarak, lig usulü bir sezon geçiriyorsunuz. Dynasty modu fazlasıyla ayrıntılı ve takımınız ile oyuncularınızı buradan görebilmeniz mümkün. Takımınızın durumunu, aldığınız sonuçlara ve taraftarların beğenisine göre izleme şansınız da var ayrıca.

Oyunu asıl oynanır kılan bölümü Dynasty; ama onun dışında iki yeni eğlenceli oynama şekli daha oyuna eklenmiş. Bunlardan birisi Owner modu, adından da anlaşılabileceği üzere, menajerlik gibi bir şey. Oyuncularınızın moralleri gibi birçok şey de işin içine katılıyor ve takımın tamamından sorumlu hale geliyorsunuz. Diğerinde ise eğlenceli mini oyunlar var.

Topun dışı bezden; ama, oyunun adı Bezbol değil

Aslına bakacak olursanız bu modların oyunun oynanışında çok fazla farklara etki etmiyor. Mesela, owner ya da dynasty’nin, bazı detaylar hariç, birbirinden pek bir farkı yok. Hatta oyuna bu modlardan birini seçip başladığınızda ve üstelik oynamaya devam edip biraz ilerlediğinizde, o diğer seçeneğin gereksizliğini fark ediyorsunuz. Buna göre Owner modunu biraz fazlalık olarak değerlendireceğim.

Sonunda istediklerinizi seçtikten sonra oyuna başlıyorsunuz ve topun başındasınız. Vurucunun yan tarafındaki boşlukta bir kare var. Bu karenin içinde de, eğer atıcı olursanız, kırmızı ve mavi renklerde küçük karecikler var. Klavyenin numaratör kısmından bu küçük kareciklerden birini seçip oklar ile vuruş şeklini ayarladıktan topu fırlatıyorsunuz. Bu sırada atıcının üzerinde bir hız belirleyicisi çıkıyor, buna göre hızı ayarlayarak daha hızlı ve isabetli atışlar yaparak rakibinizin topa daha zor vurmasını sağlıyorsunuz. Dört okun da birbirinden farklı anlamları var. Biri sert ve düzgün atış yaparken, diğeri yavaş; ama, falsolu atıyor. Hız göstergesi ilk olarak sağa doğru ilerliyor, kırmızı bölgeye yaklaştığında da baş taraftaki yeşil bölge küçülüyor. Kırmızı tarafa doğru hızı yükselttiğinizde eğer işareti yeşil bölgede durdurabilirseniz, hızlı bir atış gerçekleştirebiliyorsunuz; ama tutturamadığınız zaman topu büyük kareye atma ihtimaliniz de düşüyor. Ve sporun kurallarına göre bunu üç kez üst üste yaptığınız zaman topa vuran oyuncu sıradaki bölgeye ilerliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×