Myst IV Revelation

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Mistik dünyaya muhteşem bir geri dönüş...

Adventure oyunları arasında önemli bir yere sahip olan Myst serisi, ilkinden beri oyuncuların ilgisini çekmiştir. Kendine özgü dünyasında, hikaye kurgusunun güçlü olan bu adventure, bulmacalarıyla da hoş vakit geçirmemizi sağlamıştı. Myst IV Revelation, Exile’ın devamı olarak hazırlanıyor. Bu arada belitmekte fayda var; Myst dünyasını online olarak sunan Uru ile hiçbir bağlantısı olmayacak.

Myst IV yine sağlam bir hikaye ile geliyor. İlk oyunun sonunda Atrus’un oğulları Sirrus ve Achenar’ın hapsolmasına şahit olmuştuk. Myst III Exile’dan 10 yıl sonrasında geçen oyunda, iki erkek kardeşin akıbetini öğreneceğiz ve yeni maceların peşinden koşacağız. Hikayemizin başlangıcı şöyle; Atrus ve eşi Catherine oğullarının durumu hakkında tartışırken bir patlama meydana gelir ve bu sırada kızlarıYeesha ortadan kaybolur. Atrus bizden kızını bulmamız için yardım ister.

Oyunda 4 çağ içinde araştımalar yapacak, yeni yerler keşfedecek ve zorlu bulmacaları çözmeye çalışacağız. Myst serilerinden alışılagelmiş bir biçimde, yine önceden render edilmiş grafikler ile birlikte maceramızı sürdüreceğiz. Yanlız bu sefer, grafikler çok daha dinamik ve animasyonlu bir biçimde karşımızda bulunacaklar. 1. şahıs görünümünden oynayacağımız oyunda, çevre ile neredeyse tamamıen bir etkileşim söz konusu olacak. Her türlü düğmeyi açıp kapayabilecek, tahta bir yere tıkladığımız zaman, onun sesini rahatlıkla duyabileceğiz. Bu sırf tahta için değil, su dahil her türlü yüzeyde geçerli olacak. Gezdiğimiz mekanlarda hareketli birçok öğe ile karşılaşacağız, böylece oyuna daha da bir canlılık ve hareket gelmiş olacak. 

Bulmacalar, eski Myst oyunlarından da aşina olduğumuz gibi, mantık yürüterek çözebileceğimiz ve yer yer bizleri zorlayabilecek düzeyde bulmacalar olacaklar. Tabi yapımcılar oyuncuları çok da fazla zor durumda bırakmamak için, zorlandıkları yerlerde ipucu kullanma özelliğini de oyuna dahil etmişletr. Bulmacalar çok çeşitli olabilecekler, yeri geldiği zaman diyagramlar ile uğraşacak ya da kodlar keşfedip kullanmaya çalışacağız.

Adventure oyunlarının genelinde olduğu gibi, Myst’de de oyun kontrollerinde pek problem yaşamayacağız. Basit bir mouse tıklaması ile, keşif işlemlerimizi gerçekleştirebilmek mümkün oluyor. Aynı şekilde, objeleri alıp kullanabilmek için ve etrafa bakabilmek için mouse’umuzu rahatça kullanabiliyoruz. İlginç bir diğer özellik ise, oyunda istediğimiz yerlerin resimlerini çekebiliyoruz, böylece ileride çözmemiz gereken bulmacalarda, çektiğimiz resimleri ipucu olarak kullanabilme imkanına da sahip oluyoruz. 

Myst’de, ormanlardan tutun da sulak mekanlara kadar çeşitli yerleri ziyaret edecek ve ipuçları elde etmeye çalışacağız. Gittiğimiz her mekanda, o mekana özgü birçok öğeyi hareketli olarak görebilmek de mümkün, böylece oyuna daha da bir renk katılmış olacak. Gerçekçi seslerin de olaya dahil olması ile, oyun atmosfer bakımından iyice zengin bir duruma gelmiş oluyor.

Myst IV Revelation, her adventure severin bekleyebileceği bir oyun olarak nitelendirilebilir. Önceki oyunlar ile bağlantı olması sayesinde, özellikle Myst hayranlarının daha fazla ilgisini çekecek bir yapım. Ubisoft’un belirttiğine göre, Myst IV Revelation evrenine olan yolculuğumuz, Eylül ayından itibaren başlayacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 14:20
Kalan Karakter : 300 Gönder
Myst IV Revelation

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×