N+

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
2D'de hayat devam ediyor
Platformlar PSP
N+
  • Yapımcı - Yayıncı SilverBirch Studio - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
Merlin Puanı 75
16 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%73
Artılar Çok fazla sayıda bölüm, kolay kontroller, bölüm editörü, eğlenceli oynanış
Eksiler Yükleme süreleri ve kimi zaman düşen Frame rate
Her zaman dile getirdiğim, “PSP’de 2D oyunların oldukça zevkli olduğu ve olacağı” yönündeki savım bir kez daha kanıtlanmış oldu. Kapasite itibari ile PSP oldukça gelişmiş bir el konsolu olmakla birlikte, neden illa 3D oyunlarda diretildiğini anlayamıyorum. Örneğin Loco Roco’da olduğu gibi, 2D olmasına karşın PSP’nin en eğlenceli ve sevilen oyunlarından biri olma unvanını kazanmış olan yapımlar hali hazırda bulunmaktalar. En azından yapımcıların bunu göz önünde bulundurarak, eskilerin çok iyi hatırlayacakları bir Sonic’tir, bir Jazz Jack Rabbit’tir bu tip 2D platform oyunlarının PSP’ye mutlak surette yapılması gerekmektedir. N+‘da da olduğu gibi, iki boyutlu yapımlar sanılandan çok daha eğlenceli ve keyif verici olabilmektedirler.

Farklı tat

N+ ilk bakışta fazlasıyla sade görünmesinden dolayı ilk açtığımda “Bu ne biçim bir oyun” dedim kendi kendime. Ancak başladığım ilk bölüm ardından oyuna büyük ölçüde haksızlık ettiğimi anladım. Keza çok kısa bir süre içinde oyuna bağlanmış, bölüm üstüne bölüm bitirirken buldum kendimi. N+ kendisi gibi sade ve açık bir ana menüye sahip. İlk olarak eğitim bölümlerini oynamanızı tavsiye ediyorum. Keza bölümler oldukça ilginç ve biraz alışılmışın dışında bir oynanabilirliğe sahip olduğundan ilk olarak eğitime girmek faydalı oluyor. On beş civarı eğitim bölümü boyunca, ilk olarak her bölümde o bölümün nasıl oynandığını izliyor, faydalı ve zararlılar hakkında yapılması gerekenleri anlıyoruz.

Tek kişilik ve çoklu oyuncu modları bulunan yapımda asıl aksiyon tek kişilik modda yaşanıyor. Yaklaşık kırk civarı tek kişilik ana bölüme ev sahipliği yapan oyunda, her ana bölüm kendi içinde en az dört beş farklı seviyeyi içeriyor. Bölümler başta kapalı iken içerdikleri seviyelerin tamamı bitirildikçe oynanabilir yenileri aktif hale geliyor. Kolaydan zora doğru giden bir yapıda olan seviyelerin tamamı 2D platform tarzında tasarlanmışlar. Oldukça küçük bir Ninja’yı kontrol ettiğimiz bölümler boyunca tek bir amacımız bulunuyor. Amaç kilitli çıkış kapısını açan, haritanın farklı bir noktasındaki yeşil anahtara ulaşmak ve kapıya geri dönerek bölümü tamamlamaktan ibaret. Amacımız bu kadar kolay olmasına karşın, gerçekleştirmek o kadar kolay olmuyor. Keza bölümler tuzaklardan ve düşmanlardan oluşan bir yapıya sahip. Bizim gibi canlı bir düşman karşımıza çıkmıyor; ancak mekanik ve lazer-bomba gibi zararlılara takılmak, bölümü en baştan oynamak ile sonuçlanıyor. Karakterimiz Ninja olduğundan duvarlara tırmanabilmek, çok uzun atlayışlar yapabilmek gibi yeteneklere sahip. Bu nedenle zararlıları ve tuzakları aşmak için sürekli atlayıp zıplamak ve tırmanmak zorunda kalıyoruz. Platformların bazıları eğimli bir yapıda olduğundan karakterimizin kayması işten bile değil. Bu tip kısımlarda da sürekli hareket halinde olmak, bir yandan da zararlılarla mücadele etmek zorunda kalıyoruz.

Yardımcılarımız

Hep zararlılardan bahsettik, ancak bölümler içinde bize yardımcı olacak pek çok nesne de unutulmamış. Asansör platformlar, zıplama rampaları, tek taraflı geçiriciler gibi nesneler her ne kadar zararlılar kadar çok olmasalar da işimizi görmeye yetiyorlar. Bizi engelleyenler arasında ise mayınlar, bombalar, takip eden füze ve robotlar, kesici kapılar, lazerler vs… bulunuyor. Özellikle mayınlara temas edince karakterin her bir uzvunun farklı yerlere dağılması, güler misin ağlar mısın tarzı bir ortama neden oluyor. Mücadele etmemiz gereken tek şey, ne yazık ki bahsettiğim engellerle sınırlı kalmıyor, işin içine birde zaman faktörü giriyor. Ekranda milisaniye cinsinden geri sayım halinde olan bir sayaca da dikkat etmemiz gerekiyor. Zaman azaldıkça ekranın kırmızımsı bir renge dönmeye başlaması ile zamanın oldukça kısıtlı kalmaya başladığını anlıyor ve zaman arttırıcı etkisi olan altınlardan toplamaya çalışıyoruz. Bölümler içinde farklı yerlere serpiştirilen altınları topladıkça zamanımız artıyor, böylece anahtarı edinmek ve çıkışa geri dönmek için yeterli vakti yaratıyoruz.

Görsel olarak oldukça sade olan tasarımlarda en hareketli olan sadece karakterimiz oluyor. Yeterli sayıda animasyon ve bölüm bitirdiğimizde yaptığı dans figürleri ile donatılmış olan karakterimiz, başarılı tamamlanan bölümler sonunda yeni dans figürü, müzik, farklı renkli karakter gibi bonuslar ile ödüllendiriliyor. N+ genel olarak sade olmasına karşın oldukça eğlenceli ve son derece bağımlılık yapıcı bir oynanabilirliğe sahip. Üçüncü boyuttan sıkılanlar için oldukça keyifli bir alternatif.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.10.2022 13:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
N+

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×