1/3

Nail'd

Anıl Kalkan 7.12.2010 - 12:34
Vücudunuza adrenalin depolamaya hazırlanın!
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Nail'd
  • Yapımcı - Yayıncı Techland - Deep Silver
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 78
Artılar Harika müzik albümü. Oyuncuyu zorlayan yapay zeka. Nefes kesen sahneler sayesinde başarılı bir oynanabilirlik sağlanmış.
Eksiler Senaryo modu daha uzun soluklu olabilirdi. Fizik kuralları kimi zaman saçmalayabiliyor.
Şu aralar oyun piyasası oldukça bereketli günler geçiriyor. PC oyunlarının uzun zamandır var olan durgunluğu da bir kenara, neredeyse her hafta kayda değer bir oyun çıkıyor. Yeni nesil Need for Speed: Hot Pursuit ve Gran Turismo 5 ile bir yarış oyunu patlaması yaşadık özellikle. Bakıyorum herkesin de dilinde bu iki oyun var. Sürekli bir karşılaştırma ve oyunları rekabet ettirme söz konusu. Üstelik sırf oyuncular değil bu işi yapan, EA bile olaya müdahil olarak Gran Turismo'ya göndermelerde bulunmuş. Ondan önce de zaten Codemasters'ın da bir açıklaması vardı yine.

Ne ilginç değil mi? Oyun yapımcılarının, ekran kartı yapımcılarının rekabeti ve çekişmesinden bahsediyorum. Bence doğru olan, karşı tarafı kötülemekten öte daima "Nasıl daha iyisini yapabilirim?" diye düşünmektir. Hiç bir oyun  aynı değildir ki sonuçta, hani bir tabir vardır ya; "her ürünün bir alıcısı vardır" diye. Aynen öyle bu durum da. Gereksiz karşılaştırmalar daima saçma gelir bana. Bırakın "oyuncu" eğlendiği oyunu alsın.

Neden tüm bunları yazdığıma gelince, bunca  yarış oyunu arasında yeni bir yarış temalı oyun daha çıktı. Adı da nail'd... Ne NFS: Hot Pursuit, ne de Gran Turismo 5 kadar detaylı ama en az onlar kadar da eğlenceli bir oyun. Gelin, neden eğlenceli, nasıl eğlenceli bir göz atalım.

O nasıl bir isim öyle?

Öncelikle nail'd herhangi bir hikayeye veya ciddi bir amaca sahip bir oyun oyun değil. Sunmak istediği ve gerçekten başardığı tek şey eğlence faktörü. Tamamiyle arcade bir oynanışa sahip olan oyunumuzda iki çeşit araç bulunuyor. Birincisi ATV araçları, diğeri de motorsikletler. Bu iki araç arasında belirgin farklar yok ve aynı klasmanda sayılıyorlar, dolayısıyla yarışlarda araçlar karışık halde bulunuyor. Arcade demiştim, evet nail'd hiçbir fizik kuralını tanımıyor ve yer çekimi kanununu yok sayıyor. İnanın uçan bir araçla yapamayacağınızın çok daha fazlasını nail'd içinde yapacaksınız.


Dağlardan atlayıp adeta uçabiliyorsunuz, karşı karşıya gelen iki kamyonun arasından geçebiliyorsunuz veya dev bir tren ve üstünüze yuvarlanan kayalarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu yönüyle oyun tamamen salt eğlence ve adrenalin yaşatmayı denemiş ki başarılı da olmuş. İnanın yarış mekanikleri harika hazırlanmış, sizi oyunun içine çekiyor ve saatlerce başında tutabiliyor. Tabii bunda şüphesiz en büyük pay muhteşem tasarlanmış pist ve haritalara ait. Dört farklı bölgeye ait, 14 farklı harita bulunuyor ve hepsi de çok detaylı hazırlanmış. Örneğin; Hot Pursuit'te hatırlarsanız her yerde bariyerler mevcuttu ve oyun bizi pistten çıkmamamız için bir güzergaha sabitliyordu. Hal  böyle olunca oyun çizgisel  bir hal alıyor ve haritalar kendini sürekli tekrar ediyordu. Bu durum nail'd için tam tersi şekilde ilerliyor. Yol sürekli iki hatta üç farklı yöne ayrılıyor ve hepsinin farklı avantajları oluyor. Örneğin; bir taraf kestirme yolken, diğer tarafta hızımızı arttıran boost çemberi bulunuyor. Sonuçta, her oyun üç tur sürüyor ve siz her turda farklı güzergahları denediğiniz için sıkılmanız da mümkün olmuyor. Yol sizi sabitlemiyor kısacası. Demiryolu, karlı dağlar, balta girmemiş ormanlar, çöl gibi de mekanlar mevcut pist olarak. Hepsi de kendini defalarca oynatabiliyor.