Nancy Drew: The Secret of the Shadow Ranch

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur 3.06.2010 - 12:31
Nancy Drew onuncu kez bizlerle.
Platformlar PC
Nancy Drew: The Secret of the Shadow Ranch
Merlin Puanı 65
Artılar Sürükleyici bir konu.
Eksiler Arabirim çok kaba. Bazı puzzle'lar çok saçma.

Birçok adventure oyuncusunun gözde oyunlarından biri de Nancy Drew’dır. İlk bakışta soğuk bir oyun gibi gelen Nancy Drew, vasat motoruna ve oyun yapısına rağmen bana göre başarılı adventure oyunlarından biri. Her Interactive, biz adventure severlerin sabrını çok fazla taşırmak istememiş olsa gerek ki serinin onuncu oyunu olan The Secret of Shadow Ranch’i kısa bir sürede beğenimize sundu.

Shadow Ranch, Amerika’nın batısında kendi halinde bir çiftlik. Nancy, arkadaşları George ve Bess ile buluşacaktır. Ancak işin içinde Nancy olduğu için bir takım sorunlar peş peşe çıkmaya başlar. Çiftliğin sahiplerinden olan Ed Rawley’i çıngıraklı yılan sokmuştur. George ve Bess ise bir türlü çiftliğe varamamışlardır. Öte yandan çiftlik çalışanlarına göre her gece ortaya çıkan bir hayalet at vardır. Ed Rawley’in bir yılan tarafından sokulması da bu hayalet atın lanetine bağlanmaktadır. Bu olayı da çözmeyi kendine misyon edinen Nancy, uzun ve yorucu bir maceranın içine atılır.

Düşük çözünürlük, kaba arabirim

Daha önceki Nancy Drew oyunlarında olduğu gibi oyunu birinci kişi perspektifi ile oynuyoruz. Klasik adventure oyunu öğelerini içeren oyunun arabirimi ne yazık ki çok kaba. Öte yandan envanteri sistemi de biraz uğraştırıcı. Bir objeyi envanterimizden seçtikten sonra, kapatmak için köşedeki düğmeye tıklıyoruz. Oysa objeyi seçer seçmez bu ekranın kapanması daha basit bir oynanabilirlik sağlayabilir. Çözünürlüğün de 640x480 olması oyundaki grafik kalitesinin düşmesine sebep olmuş.

Oyundaki birçok puzzle konu ile alakalı. Üstelik ne çok basit ne de çok zorlar. Bazı puzzle’lar üst üste çıktıkları için kimi zaman oyun sıkıcı bir hal alabiliyor. Oyunu sıkıcı bir hale sokan bir diğer olay ise, neredeyse her gün sebze meyve topluyor olmamız ve en ufak bir hatada evden kovulmamız. Bir de her ata iniş binişte eğeri bağlamak, yerine koymak vs. gibi dertler bulunmakta. Bu olaylara alışırım diyorsanız Nancy Drew oldukça eğlenceli bir hal alıyor. Çünkü oyunda ilerleyip birçok gizemli gerçekler ortaya çıkmaya başlıyor.

Nancy Drew’ın kendine has özelliklerinden biri de bir oyun olmasına rağmen eğitici bölümlerinin olması. Özellikle Secret of Shadow Ranch’de Anasazi Kızılderilileri, atlar, meyveler ve çeşitli böcekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunlar günlük hayatınızda ne kadar işe yarar bilmiyorum ama oyunda çok fazla işe yarıyor olduklarını siz de göreceksiniz. Bazı puzzle’ların çözülmesi için bu bilgileri bilmeniz, en azından bir yerlere not etmeniz gerekmekte.

Hanım hanımcık puzzle’lar

Puzzle’ların çözülmesi için gereken bir diğer öğe ise hiç kuşkusuz oyundaki karakterler. Konuşmaları dikkatli dinleyip, Nancy’nin aldığı notlara göz gezdirerek çözebileceğiniz birçok puzzle mevcut. Ancak bazılarını ise adventure oyunlarında görmeye alıştığımız deneme yanılma yöntemi ile çözebilirsiniz. Bazı puzzle’lar çok fazla hanım işi geldi bana. Bu yüzden çözerken sıkıldım. Oyunda nedense kek yapıyor, çiçekler-böcekler boyuyor, dikiş dikiyoruz. Üstelik kek yapmak için de gerçekten kekin nasıl yapıldığını bilmek gerekiyor. Bu yüzden pek çoğunuz annelerinizden yardım almak zorunda kalabilirsiniz.

Sonuç olarak Nancy Drew, adventure hayranları tarafından sevilen bir oyun. Onuncu oyun olması sanırım bunun en büyük ispatı. Bir kere alıştıktan sonra gerçekten de bağımlılık yapıyor. Bunu bilen oyun yapımcıları, oyunun sonunda bir sonraki oyunun nasıl olacağı ile ilgili çeşitli bilgiler vermekte. Ben bitirdim, bir sonraki oyunun da konusunu az çok öğrendim. Sanırım daha hoş bir hikaye bizleri bekliyor olacak. Benden söylemesi.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2023 18:10
Kalan Karakter : 300 Gönder
Nancy Drew: The Secret of the Shadow Ranch

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×