1/2

Natural Selection

-
- 3.06.2010 - 12:31
Dinmek bilmeyen Half-Life fırtınası, yepyeni bir modifikasyon ile ömrünü biraz daha uzatıyor.

Dinmek bilmeyen Half-Life fırtınası, yepyeni bir modifikasyon ile ömrünü biraz daha uzatıyor. Half-Life için yüzlerce modifkasyon var, ancak Natural Selection'ın tek bir özelliği bile onu diğer mod. lardan ayrı kılıyor. Birazdan hakkında okuyacağınız modifikasyon, multiplayer oyunlara yeni bir boyut getirecek...

Modifikasyonun adı Natural Selection, yani doğal seçim. Çoğumuz bu kavramı fen derslerinde görmüşüzdür, ancak oyunun konusunun gördüğümüz bu kavramla neredeyse hiç bir alakası yok. Action-Strategy türünde olan bu modifikasyon uzaylıların ve insanların amansız savaşını konu alıyor. Hepiniz şu an "iyi de neden FPS değil de Action-Strategy?" diyorsunuzdur. Bunun nedeni oyunun aynı anda RTS + FPS türünde oynanması. Bu tür Half-Life mod. larında, hatta diğer oyunlarda bir ilk sayılabilir. Oyunda iki adet takım var. Bunlar Frontiersman (insanlar) ve Kharaa ırkı (uzaylılar). Oyunun konusuna göre Kharaa ırkı uzun bir süredir kimi gezegenlerde ve uzay gemilerinde görülmektedir. Çok çabuk yayılıyor olmaları ve karşılarına çıkan her canlıyı yok etmeleri insanlarda paniğe sebep olmuştur. Bu duruma karşı koymak için pek fazla şansları da yoktur. Güçlü silahlar ve bombalar kullanamazlar, çünkü Kharaa ırkının bulunduğu bölgelerde aynı zamanda birçok masum insan yaşıyor. İşte burada devreye Trans-System Authority (TSA, 37 adet devlet ve kimi kuruluşun birşeymesiyle oluşan bir birlik) tek tek gemi ve gezegenleri dolaşıp Kharaa ırkını def etmeye çalışıyor. Oyunun konusunu bu şekilde özetleyebiliriz. Bundan başka milyon tane detay var. Ancak hepsini anlatacak yer yok :) Daha detaylı bilgi için oyunun manüelini okuyabilirsiniz.

Frontiersman'da bir kişi commander (kumandan) oluyor ve oyunu RTS şeklinde oynuyor. RTS arayüzü daha önce Red Alert ya da Starcraft oynamış iseniz pek yabancı gelmeyecektir. Geri kalanlar ise kumandanın emri altındaki askerleri oynuyorlar. Frontiersman'de takım çalışması zafer için şart. Çünkü NS her gördüğünüze ateş ettiğiniz bir modifiksayon değil. Herkes tek başına dolaşır ve kumandanı dinlemezse oyunu kaybettiniz demektir. Kumandanın görevi askerlerine görev vermek, binaları yerleştirmek ve askerlerini silahlandırmak olarak sıralanabilir. Oyunda bir düzineye yakın bina çeşdi var ve her birinin ayrı özelliği var. Kumandan, bu binaları ihtiyaç yerlerine göre seçip kuruyor. Ancak bu binaların çalışabilmesi için askerlerin onları çalıştırması gerek. Ancak o zaman bu binalar işlevlerini yerine getirebiliyor. Oyun başlangıçta bayağı karışık gelecektir, yanlız alışınca inanın çok daha zevkli ve kolay bir hal alıyor. Oyunda bir çok telsiz mesajı var, takım arkadaşlarınız ile bu şekilde haberleşiyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×