1/2

NBA 2K10

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
2K Games yerinde durmuyor...
Platformlar PC
NBA 2K10
  • Yapımcı - Yayıncı Visual Concepts - 2K Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar Oynanabilirlikte yapılan iyileştirmeler, oyuncuların yüz mimiklerindeki detaylar, My Player modu
Eksiler Online mod teknik olarak başarısız, kontrollerde yaşanan bazı sorunlar
NBA 2K serisi konsollarda; başarılı oynanabilirliği, kaliteli grafikleri ve sesleri ile NBA atmosferini oyunculara yansıtmış ve büyük hayran kitlesi toplamıştı. 2K9 ile de ilk defa PC’lere konuk olmuştu. Her ne kadar başarılı optimizasyon olmasa da, konsoldaki kalitenin önümüze sunulması bile bizi fazlasıyla tatmin etmişti. 2K9 oyun içi bazı sorunlar ve yeteri düzeyde olmayan optimizasyonu ile yüz buruşturuyordu. Bunların yanında PC oyunculuğunun vazgeçilmezi olan online modun bulunmaması beklentileri 2K10’a bağlamıştı.

Başarılı çıkış

Yapımı bilgisayarımıza kurduktan sonra hemen kısa yola tıklayıp oyuna koyuluyoruz. Girişte bizi İnternet’ten güncellemelerle karşılıyor 2K10, NBA’de bir önceki gün yapılan maç skorlarını ve gün içinde yapılacak maçlar önümüze sunuluyor. İstersek maçları kendimiz aynı kadroyla, güncel takım içeriğiyle yönetebiliyoruz. Intro’dan çıkıp ana menüye göz attığımızda ise 2K10, her sene standart halinde olan modların dışında My Player ve Online modlarıyla dikkat çekiyor. My Player’ın , NBA 2K10’un oynanabilirliğini büyük ölçüde artırdığını söyleyebiliriz. Oluşturduğumuz ismini, cismini, ayarını yaptığımız karakteri, RPG’ye benzer sistemle geliştirmeye çalışıyoruz.

Maçlara Bench’de başlıyoruz ve zamanı geldiğinde oyuna giriyoruz. Maç içinde yaptığımız her şey bize artı ya da eksi yetenek puanı (Skill Point) olarak yansıyor. Maçtan önce bize bazı görevler veriliyor. Örneğin “Maç içinde 5 adet atışın başarılı olacak” gibi. Bu şekilde verilen görevler bizlere artı puan kazandırıyor. Ayrıca maç içindeki genel görüntümüz de oyunda üst sol köşede puanlandırılıyor (C, C+, B- sisteminde). Bu puanı da ne kadar yüksek tutarsak maçtan o kadar yüksek “Skill Point” alıyoruz. Bahsettiğimiz harf sistemi çok güzel bir şekilde inşa edilmiş. Maç içinde yaptığımız asist, top çalma, rebound alma ve atış tercihimiz gibi birçok detayla harf notumuz yükseliyor. Bunun tersi olarak yanlış yerde pas isteme, topu elde çok tutma, topu olumsuz yönde kullanma, tutmamız gereken oyuncuyu kaçırma gibi başarısızlıklarda harf notunun düşmesine neden oluyor. Eğer oyuncumuzun daha iyi gelişmesini, daha iyi takımlara yükselmesini istiyorsak, bu hareketlerimize dikkat etmemiz gerekiyor. My Player mod birkaç ufak bug dışında çok başarılı olmuş.

NBA 2K10
"Bu sene milli oyuncularımızdan Ersan İlyasova'nın Milwaukee Bucks kadrosunda bulunmaması üzücü, Hidayet Türkoğlu güzel çizilmiş."

Online arena

Yenilik olarak bir de multiplayer’dan bahsetmiştik. Çoklu oyunculu kısmında 2K Games, Crew adı altında sistem oluşturmuş. Bu sistemde siz online oyun üzerinden takımınızı oluşturuyorsunuz. Bu takıma istediğiniz kişiler giriyor ve giren oyuncuların tümüyle maça çıkabiliyorsunuz. Yapımda birçok rakip Crew oluyor ve online olarak mücadele edebiliyorsunuz. Bunun dışında “Pick up game” moduna girip 1v1 maçlarda yapabilirsiniz. Modlar güzel düşünülmüş, fakat gelin görün ki multiplayer’da büyük problemler yaşanıyor. Maç bulmakta güçlük çekiyorsunuz. Bulduğunuz oyunlarında çoğu aşırı derecede laglı geçiyor. Bu sorunların yamalarla düzeltileceğine inanıyorum.

Teknik detaylar

Yapımda teknik özelliklere dikkat ettiğimizde grafiklerin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Grafiklerdeki detayların ileri düzeyde olmasının yanı sıra oyuncuların mimikleri, el kol hareketleri, oyun içi atmosfer, her şey günümüz teknolojisinde olması gerektiği gibi olmuş. Seyirciler önceki senelere nazaran daha işlevsel olmuş. Birbirleriyle konuşuyorlar, maçı farklı tepkilerle izliyorlar. Yani gözünüz seyircilere kaydığında onların bir şeylerle meşgul olduğunu gözlemleyebiliyorsunuz. Önceki seriye nazaran yapımda birkaç değişiklik dikkat çekici olmuş. Sanki oyuncuların hareketlenmeleri, müdahaleleri daha gerçekçi olmuş gibi. Uzanmalar, tepkiler daha detaylı. Seslere dikkat ettiğimizde seyirci tepkilerinin önceki seriye nazaran daha başarılı olduğu kesin. Artık sadece atışlara, maç skoruna değil oyuncuların hareketlerine de tepki gösteriyorlar. Pota sesinin ve özellikle My Player modundaki cılız atmosferdeki arka plan seslerinin çok başarılı olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim. Yapım Soundtrack listesi de güzel şarkılar içeriyor NBA atmosferini size hissettiriyor.