1/3

NBA 2K11

Özgür Yıldız 30.10.2010 - 10:30
Jordan öyle bir döndü ki...
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
NBA 2K11
Merlin Puanı 91
6 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%60
Artılar Yüksek detay seviyesi. Simülasyon derecesinde gerçekçi oynanış. Salon atmosferi insanı içine çekiyor.
Eksiler Bazı küçük grafik hataları. Maç esnasında kendinizi sınırlanmış hissediyorsunuz.
2K Sports’u şahsen baştan tebrik etmek istiyorum. Çünkü bundan birkaç yıl önce spor oyunları denince zamanında akla ilk olarak EA Sports gelirdi. Bu yerleşmiş düşünceyi kırmak çok zordu. EA Sports’un spor oyunlardaki tekeli yıkılacak gibi görünmüyordu. Ancak 2000’den itibaren sahneye çıkan 2K Games, günümüzde EA Sports’u bir iki spor dalında arkada bırakmayı başardı.

Bu dallardan biri de basketbol. EA Sports’un Live serisine rakip olarak çıkan 2K serisi, yavaş yavaş bu alanda ağırlığını hissettirmeyi bildi. Şu anda da açık ara önde olduklarını söyleyebiliriz.

Majesteleri sahaya dönüyor

NBA 2K11’e ilk girdiğiniz anda hemen aksiyonun içine dalıyorsunuz. 1991 NBA Finali’nde Chicago Bulls ve Los Angeles Lakers karşılaşıyor ve tabii ki Majesteleri Michael Jordan da Chicago’nun kadrosunda. Oyun sizi direk maçı veriyor ve oynamanızı istiyor. Bazıları için biraz zorlayıcı olsa da, farklı kontrollere alışmak zaman alacağından, denize atılan yüzme bilmeyen adam gibi zorla oyunu öğreniyoruz. NBA 2K11’de yön tuşları olarak FPS’lerden alıştığımız WASD tuşları kullanılıyor. Şut atma ve diğer genel özellikler ise tamamen Numpad üzerinden hallediliyor. İsterseniz oyunu durdurup bu tuşları incelemeniz mümkün. Tavsiyem bu tuş düzenini değiştirmemeniz. Çünkü yavaş yavaş bu kontrollere alışıyorsunuz ve bir süre sonra size de mantıklı gelmeye başlıyor.

NBA 2K11
NBA2K11, bir nevi Micheal Jordan’a saygı duruşu olarak tasarlanmış. Menüler, oyun modları ve daha birçok özellikte Micheal Jordan’ın etkisi hissediliyor. Örneğin maçın adamı Jordan markası tarafından sunuluyor. Bütün bunlar dışında Jordan Challenges adında bir mod da oyunda mevcut. Bu modda Micheal Jordan’ın kariyerindeki en önemli 10 maçı oynayabiliyoruz. Her maç için farklı bir amaç verilmiş. Örneğin bir maçta Micheal Jordan’la en az 65 sayı ve 7 asist yapmanız istenirken, diğer bir maçta daha farklı amaçlar bulunuyor. Bu challenge’ları tamamladıkça yeni Air Jordan ayakkabılarını açabiliyorsunuz.  Buradaki en önemli özelliklerden biri, her maçta Micheal Jordan’ın, takım arkadaşlarının ve hatta koçların modellemeleri değişiyor. Yani her maç için tek bir Jordan modeli yok.

İkinci Hidayet vakası

Kendi oyuncunuzu yarattığınız My Player modu çok ayrıntılı tasarlanmış. Karakteriniz için size sunulan kişiselleştirme özellikleri oldukça fazla. Yani kendinizi neredeyse tamamen NBA 2K11’in içine yerleştirebiliyorsunuz. Karakterinizi yarattıktan sonra NBA seçmelerine katılıyorsunuz. Burada çeşitli eğitimlere girerek yetenek puanı toplamanız, sonrasında oynayacağınız üç seçme maçında da iyi bir ortalamayla oynamanız gerekiyor.  Oyunu iyi bir şekilde bilmiyorsanız, düşük zorluk seviyesinde bile zorlayıcı oluyor bu maçlar. Bunun en büyük nedeni de NBA 2K11’in tam anlamıyla bir basketbol simülasyonu olmasından kaynaklanıyor.