1/2

NBA 2K17

NBA 2K17

Hürcan Köse
Hürcan Köse 19.09.2016 - 14:07
2K bu sene de harika bir basketbol deneyimi sunuyor
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
NBA 2K17
  • Yapımcı - Yayıncı 2K Sports - 2K Games
Merlin Puanı 85
Artılar Akıcı ve hızlı oynanış. Farklı bir sürü yeni yorumcu. Atmosferi zenginleştiren ses efektleri
Eksiler 2K16'da bulunan bazı can sıkıcı hatalar hala mevcut. Kimi oyuncular iyi modellenememiş. Fiyatı çok uçuk
Merlin ekibi olarak 2K'in geliştirdiği NBA 2K17'nin lansmanına davet edildik ve oyunu herkesten önce oynama şansını yakalayan sayılı basın kuruluşlarından birisi olduk. Gerçekten spor oyunları sektöründe, hatta özellikle de basketbol oyunları üzerinde resmen tekelleşmiş olan 2K'in bu seneki başarısını da rahatlıkla gördük. Artık EA Sports'un da NBA oyunları yapmayı bırakması üzerine zaten meydan kendilerine kaldı. Ancak bu fırsatı hiçbir şekilde 'rahatlık' ile pekiştirmeyip, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam ettiler.

Geçen sene çıkardıkları NBA 2K16 gerçekten o zamana kadar yapılmış en sağlam spor oyunlarından birisiydi. Basketbol hayranlarının her zaman beklediği oyun olmayı başarabilen NBA 2K16 gerek oyunculardan, gerekse oyun eleştirmenlerinden çok güzel puanlar alarak yılın en iyi spor oyunlarından birisi olmayı başardı.

NBA 2K17
Artık bu noktadan sonra da çıta bu dereceye geldiğinde, yeni oyunun da daha iyi, daha başarılı olması gerekiyordu. Merak etmeyin, 2K gerçekten de bu konuda çok iyi bir iş çıkarmış. NBA 2K17, geçen sene çıkan oyunun tüm başarısını alıyor, üstüne çok daha güzel şeyler ekliyor ve biz oyunculara unutulmaz bir basketbol deneyimi yaşatıyor.

Yeni oyunun eskisinin üzerine eklediği geliştirmeler açısından göze çarpan ilk yenilik oynanışın daha hızlı ve daha akıcı olması. Oynanıştaki akıcılık 2K'in geliştirdiği NBA'in diğer basketbol oyunlarından daha ileri seviye olmasının her zaman başlıca sebebi olmuştur. Zaten 2K16 bu konuda resmen zirve yapmıştı. Bir futbol oyununun aksine basketbol oyununda ataklar daha yakın ve daha iç içe olduğundan ötürü karakter animasyonlarının ve oynanışın da akıcı olması fazlasıyla önemliydi. 2K geçen seneki akıcılığı iki üç kademe daha ileri taşımış ve resmen en gerçekçi basketbol deneyimini yaratmayı başarmış. Oyunu oynayan diğer kişileri gördüğümüzde gerçek bir maç mı izliyoruz yoksa oynanan bir oyunu mu izliyoruz, aradaki farkı anlayamadığımız zamanlar oldu. Artık gelişen teknoloji ile birlikte kasıntı, kalas karakter animasyonları da tarihe karıştı.
Yeni oyunda tonlarca yeni animasyon bulunuyor. Neredeyse içinde bulunabileceğiniz tüm potansiyel durumlar için üretilmiş bir animasyon mutlaka var. Artık oynadığınız karakterin animasyonları o kadar insani geliyor ki, bazı anlarda bir oyun oynamakta olduğunuzu unutabiliyorsunuz.

NBA 2K17
Gerçekçilik demişken, artık top sürmek bile öyle eskisi kadar kolay değil. Daha gerçekçi bir oynanış sunmak açısından 2K bu kez işleri biraz ileri taşımış ve top sürmeyi bile daha karmaşık hale getirmiş. Kesinlikle daha zor demiyorum, daha karmaşık. Yani artık basitçe analoğu tek bir yöne doğrultup ilerlemek yerine artık birkaç analog kombinasyonunu zincirleyerek topu farklı tarzlarda sürebileceksiniz. Her oyuncu aynı animasyon ile, aynı şekilde top süremeyeceği için bu etkenin oyuna da aktarılması oldukça hoş olmuş. Yani analog kullanımında iyi birisine karşı oynuyorsanız, top sürerken bile zorlanacağınızı gösteriyor oyun. Bu bana kalırsa çok güzel bir gelişme. En nihayetinde gerçekçi bir basketbol simülasyonu oynuyorum ve en gerçekçi oynanışın sunulmasını istiyorum.