1/2

NBA 2K8

NBA 2K8

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Nerede kalmıştık?
Platformlar XBox 360
NBA 2K8
  • Yapımcı - Yayıncı Visual Concepts - 2K Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 82
21 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%80
Artılar Çok geliştirilmiş oynanabilirlik, oyuna renk katan ara ekranlar, istatistikler geçen seneye göre tutarlı grafikler.
Eksiler Geçen seneye göre tutarlı fakat çokta ileri gitmeyen grafikleri, oyunda oyunculara verilen puanların çok yüksek olması.
"Yazı için Hayri Özgür Yılmaz'a teşekkür ederiz."

Sezonun son maçıydı, bütün bir sezon mükemmele yakın bir performans sergilemiştim, önce sezonda en değerli oyuncu seçilmiştim ve büyük ihtimallerde de finallerin en değerli oyuncusu seçilecektim. Maçın bitmesine 10 sn vardı. İki sayı ile gerideydik, koç son molada sezonun son oyun taktiğini veriyordu ya buraya kadardı ya da sonuna kadar.

Evet, arkadaşlar sezonun en çok beklenen NBA oyunu yoluna 2K8 ile devam ediyor. Geçen derslerimizin aksamasına, uyku düzenimizin bozulmasına ve ebeveynlerimizle yaptığımız bir çok tartışmaya yol açan NBA 2K7’ nin devam oyunu.

Oyuna giriş yaptığımız zaman geçen seneden çokta farklı olmayan, hemen hemen hiç farkı olmayan bir menü bizi karşılıyor. Sağ tarafta SPURS ve sol tarafta CAVS takımları kapışmak bizim start tuşuna basmamızı bekliyor. İstersek hemen maça geçebiliyor geçen senenin final heyecanını yaşamaya başlayabiliyoruz. Fakat sağ analog çubuğa basarak geçen sene ile aynı menüye girebilir ve maçlara başlamadan önce ayarlarımızı yapabiliriz.

Oyunun grafikleri geçen seneden çokta farklı değil. Zaten farklı olmasına gerek yok, çünkü herkes geçen sene bu oyunun grafiklerine hayran kalmıştı. Fakat gözüme çarpan birkaç eksi yok değil. Öncelikle oyuncuların doku kalitesi geçen seneye göre biraz azaltılmış, sonra oyuncuların terlemesi artık yok. Fakat seyirciler ve salonda ki geri kalan herkes (Ponpon kızlar, maskotlar, temizleyici çocuklar, basın mensupları) çok daha kaliteli yapılmış. Hepsi 3 boyutlu ve maç esnasında hareketliler. Seyircinin oyuna etkisi güzel yansıtılmış.

Yenilikler

Oyunumuzda geçen seneye göre gözümüze çarpan çok fazla yenilik yok gibi geliyor. Giriş aynı, menü aynı, sonra oyuna başlarken ilk değişiklik gözüme çarptı. Geçen sene yükleme ekranında şehrin içinde dolaşan bir ışık kümesi salona ulaşır ve maçımız başlardı. Bu sene ise yükleme sırasında NBA ile ilgili sorular ya da oyuncular hakkında bilgilerin bulunduğu bir ekran ile bekliyoruz maçımızın başlamasını.

Asıl yenilik ise oynanabilirlik. Diyebilirsiniz ki “Ne gerek vardı o kadar değiştirmeye zaten geçen sene oyun çok iyiydi” ama alışınca gerçekten çok hoşunuza gidecek bu yenilikler. Bir kere oyun tam anlamıyla bir basketbol simülasyonu olmuş. Oldukça gerçekçi animasyonlar, şutlar, paslar, smaçlar ile karşılaşıyoruz. Daha da güzel olan oyunda o kadar fazla animasyon var ki, sanki maçın her dakikasında farklı bir hareket ile hücumumuzu ya da müdafaamızı bitiriyoruz.

Yapımcı firma geçen seneki oyunu iyi incelemiş ve eksik yönlerini saptamışlar. Oyunu biraz yavaşlatmışlar, top çalmayı zorlaştırmışlar ve artık her oyuncunun üzerinden smaç vurmak neredeyse imkansız gibi. Oyuncu pozisyona göre şutunu atıyor ya da smaç vuruyor. Pota altı oyunlarını biraz daha geliştirmeseler; birebirler set hücumlar, ani şutlar yani oyunda basketbol oynanışı adına ne ararsak var diyebilirim. Smaç yarışması ise diğer bir yenilik. Ama ben pek sevmediğim için üzerine pek fazla düşmedim. Sağ analog çubukla değişik varyasyonlar yaparak değişik smaçlar vurabiliyoruz.

En sevdiğim yeniliği en sona sakladım. Maçlar bittikten sonra oyunda oyuncularımız ne yaptıysa görebiliyoruz ya da maçın en iyi 3 basketini izleyebiliyoruz. İstatistikleri takip edebiliyoruz ve bu da eğer galip geldiysek aldığımız zevki ikiye katılıyor. Ne de olsa basket istatistik oyunudur değil mi?

Yanan eller, yakan toplar

Oyunda en çok hoşuma giden özelliklerden biriside oyuncunun altında bulunan ve 5 kademeden oluşan moral durumunu gösteren çizgiler (Siz buna oyuncunun soğuk ya da sıcak oluşu da diyebilirsiniz). Basket attıkça oyuncunun altından bulunan çizgiler önce turuncu sonrada hafif hafif kırmızı ve sonunda kıpkırmızı oluyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×