1/3

NBA 2K9

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
NBA 2K'nın yenisi bu yıl da basketbolun zirvesinde
Platformlar XBox 360
NBA 2K9
  • Yapımcı - Yayıncı Visual Concepts - 2K Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 91
Artılar Güncelleme opsiyonu, animasyonlar, grafikler, seyirciler ve tezahüratlar, kontrollerin oyuna başarı ile aktarılması, dopdolu oyun içeriği
Eksiler Menüler kafa karıştıracak türden, ünlü oyuncular dışındaki modellemeler kendini belli ediyor, sponsor firma reklamları sık sık ekrana geliyor
Gündüzden saatimin alarmını 02:30’a ayarladım. NTV Spor’da kaçırılmayacak bir maç beni bekliyordu. Son şampiyon Boston Celtics, Toronto’ya konuk oluyordu. Ekranın karşısında yerimi aldım ve maçı keyifle izledim. Boston Celtics deplasmanda da olsa Toronto’yu 118-103’lük skorla devirmeyi başardı. Özelikle Ray Allen, Kevin Garnett ve oyun kurucu Rajon Rondo mükemmel oyunlarıyla maça damgasını vurdular. Toronto’lu Chris Bosh, boş olmadığını kanıtlarcasına 24 sayıyla maçı tamamladı. Uykusuz kaldığıma değdi mi? Her dakikası ve her saniyesine kadar değdi. Hatta o kadar iştahlanmıştım ki, ertesi gün (Gece yarısını geçtiği için bu gün oluyor) NBA 2K9’un altını üstüne getirmeye ant içtim. Şimdi gerçek NBA maçlarından yatay geçiş yapıp, sanal NBA dünyasına girelim. Basketbol severlerin bildiği iki oyun vardır. Bunlar EA’nın NBA Live ve 2K Sports’un NBA 2K serileri. NBA Street, NBA Homecourt serileri şov amaçlı olduğu için bunları saymıyorum. Bu yıl NBA Live 2009’u vizyona çıkaran EA, geçen yıllarda olduğu gibi 2K9’a teslim olacak mıydı?

Hakemler yerlerini aldı, hava atışıyla maç başlıyor

Yapım Living Rosters adı verilen güncelleme opsiyonu ile birlikte geliyor. Bu şu demek: NBA 2K9’u alıp Live’a bağlanıyorsunuz ve haftalık güncellemeler oyuna ekleniyor. Mesela New York Kings takımı Jamal Crawford’u vererek, karşılığında Golden State Warriors’tan Al Harrington’u kadrosuna kattı. Zach Randolph ve Mardy Collins’i Los Angeles Clippers’a verdi ve Cuttino Mobley ve Tim Thomas’ı renklerine bağladı. Bu takas yoluyla gerçekleştirilen transferler, Live bağlı kaldığınız sürece birebir oyuna ekleniyor. Bu güncellemeler sayesinde NBA’yi yakından takip eden basketbol severler, tüm sezonu olduğu gibi NBA 2K9’da yaşayacaklar.

Oyunu açar açmaz son şampiyon Boston Celtics ve Los Angeles Lakers maçı karşınıza çıkıyor. İnsanın canı hemen maça başlamak istiyor. Diğer menü detaylarıyla uğraşmadan açılışı yapıyoruz. Karşınıza çıkan yükleme ekranında NBA ile ilgili sorular çıkıyor ve dört şıklı soruları yanıtlıyorsunuz. Maç başlamadan canlı müzikler eşliğinde takımların NBA maçlarından sunumlar yapılıyor. Bu gerçek NBA görüntüleri tüm maçların açılışında karşınıza çıkacak. 3D animasyonlarla birleştirilen bu görüntüler daha ilk anda sizi maçın atmosferine sokuyor. Karşınızda capcanlı bir basketbol salonu, ateşli seyirciler, takım maskotları, ponpon kızlar, temizlikçiler, kameramanlar ne ararsanız var. Işık ve yansımaları gözlerinizi alacak cinsten yapılmış. Salonun zeminindeki yansımalara dikkat edince anlayacaksınız. Hele takım oyuncularını görünce gözlerimiz yuvalarından fırlıyor. Neredeyse kusursuz sayılabilecek oyuncu modellemeleri ile karşılaşıyorsunuz. İstisnalar elbette var. Mesela Utah Jazz’da oynayan oyuncumuz Mehmet Okur bu poligonlardan fazlaca nasibini alamamış. Aynı şekilde Orlando Magic oyuncusu Hidayet Türkoğlu tamamen Sergen Yalçın’a benzetilmiş. Bunu abarttığımı sanmayın. Oyunu görünce bana hak vereceksiniz.

Yıldızların ve isim yapmış oyuncuların haricindeki oyuncular genelde böyle. Maça dönersek, hakem atışından sonra müsabaka başlıyor. Daha ilk anlarda kontrollerin ne kadar esnek ve hamlelere karşı ne kadar duyarlı olduğunu görüyoruz. Gerek savunma yaparken, gerekse hücumlarda basketbol oynadığınızı anlıyorsunuz. Topun hareketleri inanılmaz derecede gerçekçi. O dolgunluk ve potaya giriş hissi oyuna çok iyi aktarılmış. Oyuncuların forması koşarken dalgalanıyor ve oyundan çıkarılan oyuncuların yüzündeki ve vücudundaki terler gözlerden kaçmıyor. Oyun içindeki animasyonlar dudak uçuklatacak cinsten. Hücuma çıkarken faule maruz kalan bir oyuncunun, darbe ile yere düşmesi, düşen oyuncunun yerden kaldırılması, faul sonrası oyuncunun itirazları ve mimikleri gibi çok detaylı animasyonlar hazırlanmış. Oyun hızını ayarlayabiliyor olmamızda NBA 2K9’un artılarından biri. Top hangi oyuncudaysa kademeli olarak artıp eksilen çizgilere dikkat etmenizi öneriyorum. Bu çizgiler, oyuncunun sahanın hangi alanında etkili olduğunu gösteriyor. Oyuncunun etkili olduğu alanlara girmesiyle çizgiler artıyor. Sizde bunu değerlendirip o noktalardan isabetli atışlar yapıyorsunuz. Ben bunu Kobe Bryant ile defalarca kez denedim, sistemin işleyişi mükemmel. Oyun içinde RB tuşuna bastığınızda hangi oyuncuya pas atacağınıza karar veriyorsunuz. RT tuşu hızla hücuma çıkmak için kullanılıyor, ancak RB ve RT üst üste olunca istediğinizi yapmakta zorlanıyorsunuz. RT yerine LT olsaydı kanımca daha güzel olurdu.

Zekanı seveyim

Gelim yapay zekanın marifetlerine; buna yapay zeka denmesinin az olduğunu düşünüyorum. NBA 2K9 akıllı bir çocuk gibi neyi ne zaman yapacağını çok iyi biliyor. Tek bir taktik üzerinden sayılar bulmaya çalışıyorsunuz ve bunda da başarılı oldunuz. Rakip takımın Coach’u hemen mola alıyor. Oyun başlayınca hamleleriniz karşılık buluyor. Skorer oyuncularınız rakip oyuncular tarafından markaja alınıyor. Aynı taktikte ısrar ederseniz mağlup olmanız kaçınılmaz. Bu yüzden yeni arayışlar içine girmeniz gerekiyor. NBA 2K9 içinde sıkça göreceksiniz, alan savunmasında boş bıraktığınız yerler, rakip oyuncular için bulunmaz bir fırsat. Keza üç sayılık atışlarda da yüzdesi yüksek olan oyuncuları markaja alamazsanız, potaya sayıyı bırakıyorlar. Oyuncuların azmi sahanın her yerinde kendini gösteriyor. Topun dışarı çıkmasını istemeyen oyuncu kendini yere atıp topu arkadaşlarına kazandırıyor, hakemin faul kararlarına itirazlar gerçekleşiyor, pota altında sayı kaçıran oyuncu ısrarla Rebount’a çıkıp topu kazanınca basketini gerçekleştiriyor. Yıldız oyuncuları kontrol etmek ve izlemek ise başlı başına bir keyif haline geliyor. Bu oyuncuların kendine has özellikleri NBA 2K9’da aynen yansıtılmış. Sizde oynayınca farkına varacaksınız; Kobe Bryant, Kevin Garnett, Shaquil O’neil, Duncan, Pau Gasol’un kendine özgü smaçları, top teknikleri, blok ve Rebount’ları. NBA’in olmazsa olmazı yıldızlar gerçek hayatta da alkışı hak ediyorlar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×