NBA Live 08

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Aynı kabukta farklı çekirdek
Platformlar PSP
NBA Live 08
  • Yapımcı - Yayıncı EA Canada - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 72
Artılar Oyunun çekirdek yapısına yoğunlaşılmış
Eksiler Geçen sezonla aynı yapı
PSP platformu teknolojik açıdan sabit olduğundan bana göre eski yeni tüm oyunlar incelemeye değerlerdir. Çok popüler olmadıkça ve özel bir şey aramadıkça da alışverişte gördüğümüz bir oyunun eski ya da yeni olmasından ziyade oynanmaya değer olup olmadığını merak ediyoruz.

FIBA Turnuvası

Sony’nin marifetli oyuncağı PSP’de, NBA serisinin her sezon biraz daha ileriye gittiğini söyleyebiliriz. Hatta serinin PSP’de, PS2’de olduğu gibi silkinip kendine geldiği de söylenebilir. Aslında aşağı yukarı bahsi geçen her iki platformunda hem oynanış, hem de özellikleri açısından büyük oranda birbirine benzediğini söyleyebiliriz. Keza aynı şekilde benzer zayıf noktalarının da olduğunu söylemekte fayda var. Aslında FIBA Tournament dışında pek de yeni modlarla karşılaşmamız mümkün olmuyor. Hatta geri kalan modların geçen sezondan dokunulmadan olduğu gibi aktarıldığı da söylenebilir. Bazı modlarda maçları her zaman olduğu gibi baştan sona oynayabileceğimiz gibi bazılarının ortasından da oyuna dahil olabilmemiz güzel olmuş. Oyuncular arasındaki uçurum ise bu defa bir miktar daha kabul edilebilir hale indirgeniş. Zira elit oyuncuların üstün güçleri ile standart oyuncuların adeta yeni öğrenci kıvamında olmaları hiç de hoş bir durum değildi; düzeltilmesi iyi olmuş. Geçen sezonda zorluk seviyesi All-Star olarak ayarlı geliyordu. Bu durumun başta farkında olmayan çoğu kişinin oldukça zorlanmasına ve kısa sürede yapımda soğumasına neden oluyordu; düzeltilmesi iyi olmuş.

Yapay zeka açısından iyi sayabileceğimiz oyunda belli döngülerle karşılaşılmıyor da değil. Topu daha ziyade yıldız oyuncuya atan yapay zeka, oyuncunun hızla hareket etmesi avantajı ile biz defansı toplayana kadar basket yaptığı da görülebiliyor. Özel hareket bakımından ise yine Kobe Bryant ve LeBron James gibi anahtar isimler tercih edilmiş. Çoğunun özel sıçramaları ile kullandıkları hareketleri bulunmakta. Yapımda temel olarak bulunan tek kişilik Dynasty mod, Season mod, All-Star weekend ve tabi ki yeni FIBA Tournament dışından oynanabilen birde çoklu oyuncu modu bulunuyor. Bekleneceği üzere online multiplayer’a destek veren yapımda, bu defa yeni eklenen online ligler ilgi çekiyor. Unutmadan yapımda iki adet de mini oyun bulunuyor. 2 Ball’da yarı devrede oyuna başlayarak atılabildiği kadar sayı amaçlanırken, Handles, Fifa 07’de de olan mini oyun benzeri şekilde top sürme üzerine kurulmuş. Bir hatırlatma da Xfactor’ün artık kaldırıldığını unutmadan söyleyelim.

PS2 ile benzer bir kontrol yapısında olan PSP’de elbette ikinci analog kolun olmama eksikliği az da olsa hissediliyor. Ancak yinede PSP bu durumun üstesinden gelmeyi başarıyor. Görsel açıdan da PS2 ile benzer olan NBA Live 08’de PSP’nin büyük kardeşinden daha marifetli olduğu görülüyor. Keza küçük ekranda bazı hatalar PS2’de olduğu gibi belli olmuyor. Birbirinden farklı kamera açıları kullanan versiyonlardan ise PSP’nin biraz daha avantajlı çıktığını görüyoruz. Sesler ve müzikler bakımından da her zamanki EA kalitesi devam ediyor. Maçı anlatan spikerlerinde oldukça iyi çıkarttıkları söylenebilir. Gerçekçilik bakımından da bir basamak daha yukarı çıkıldığı görülüyor. Örneğin artık topun potada birkaç kez sekerek girdiğine şahit olabiliyoruz. Zaten yapımcının yeni modlardan çok, bu defa oyunun çekirdeğine yoğunlaştığı görülüyor. Bu bakımdan çok farklı şeylerle karşılaşmasak da oynanabilirliğin yükseldiğini söylemek mümkün oluyor. Basket sevgisini taşınabilir bir platformda sürdürmek isteyen oyunculara duyurulur.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2022 12:39
Kalan Karakter : 300 Gönder
NBA Live 08

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×