1/2

NBA Live 2005

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Feykini gösterdi, 3 sayılık bir atış ve basket!
Platformlar PC
NBA Live 2005
Merlin Puanı 84
Artılar Yeni oyun modları, atmosfer çok iyi
Eksiler Kamera açıları ilk başta canınızı sıkabilir

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da basketbolun kalbine sanal bir giriş yapıyoruz. Orada olma fırsatı bulamasak ta, bilgisayar oyunu olarak o atmosferi yaşamak bizi yeteri kadar heyecanlandırıyor. NBA için söylenebilecek çok şey var. Spor olma özelliğinden daha fazlasını taşıyor. Hatta bana kalırsa, şov ve eğlence olayı spordan çok daha ön planda duruyor. Amerikalıların yanında, çeşitli milletlerden birbirinden yetenekli basketbolcular, aynı çatı altında bir araya geliyor ve sporu harika bir şova dönüştürüyorlar. Bize de bu heyecanı takip etmek kalıyor doğal olarak. Şimdi, NBA’de 3 oyuncumuz ter dökmekte olduğu için, bizlere daha anlamlı geliyor ve daha bir şevkle takip ediyoruz.

Salon yine tıklım tıklım

EA Sports, her sene rutin olarak çıkarttığı serilerine bu sene de yenilerini eklemeye devam ediyor. Belli başlı olanları FIFA, NHL ve NBA. Her sene düzenli olarak çıktıkları için, gelişimlerini rahatlıkla gözlemleyebiliyor ve karşılaştırmalar yapabiliyoruz. NBA Live 2005, bu sene ilgi çekebilecek özellikler ile geliyor ve gerçekten bol eğlence vaat ediyor. Grafik bazında çığır açıcı bir değişimi olmasa da, oyun mod’ları ve genel atmosfer olarak serinin önemli oyunlarından birisi oluyor. Tüm NBA takımlarına, tüm ayrıntılarıyla, oyuncularıyla, oyuncularının gerçek resimleriyle rastlamak mümkün. Açar açmaz hemen Türk basketolcularımızın da bulunup bulunmadığını kontrol ettim. Orlando Magic’de Hidayet Türkoğlu, Utah Jazz’da da Mehmet Okur’a rastlayabilirsiniz ama maalesef Seattle’da İbrahim Kutluay’ı göremedim, keşke o da olsaymış. Muhtemelen transfer, oyunun kadro oluşturma kısmı tamamlandığında gerçekleşmişti.

NBA Live 2005, bir basketbol simülasyonundan bekleyebileceğiniz her türlü oyun modunu bizlere sunuyor ve böylece oynayabileceğimiz daha çok opsiyon ortaya çıkıyor. İlk olarak ana menüde karşımıza oyun modlarını seçebileceğimiz kısım, All-Star maçı yapabileceğimiz seçenek, tek bir maç yapıp alışabileceğimiz Play Now modu ve 3 sayılık atış, ya da artistik smaç yarışmaları yapabileceğimiz Freestyle Challenge bölümü bulunuyor ki gerçekten bu bölümler oyunu oldukça zevkli kılıyorlar. Esas olay, oyun modlarını seçebileceğimiz bölümde bitiyor. Burada online oyunlara katılabilir, bir NBA sezonuna başlayabilir, Dynasty Modu’na başlayabilir, direk Play-Off’lardan olaya girebilirsiniz. Bunların dışında, tek potada birebir kapışmak için 1 on 1, NBA Live 2005’i önemli kılan smaçlar konusunda gelişmek ve çeşitli smaç türleri öğrenmek için Slam Dunk School, istediğimiz basketbolcuyu seçip tek başınıza antrenman yapabileceğiniz Individual Practise modu bulunuyor. Tüm bu mod’lar içerisinde en dikkat çekici ve orijinal olanı Dynasty Modu. Mantık olarak sezon boyunca takımımızı kontrol ediyoruz ama bu sefer olaya kariyer ya da menajerlik türlerine benzetebileceğimiz bir durum hakim. Örneğin, PDA ekranımız var ve buralara çeşitli konularda mesajlar geliyor; takımımızın durumu, diğer takımlarla ilgili bilgiler, transferler, sağlık durumları ve dahası ile ilgili bilgilendiriliyoruz. Antrenmanlar düzenleyebiliyor, transferler yapıp oyuncular yetiştirebiliyoruz. NBA Live 2005, bu mod’la birlikte biraz menajerlik havası kazanmış ve takımımızın biraz daha fazla ayrıntısı ile ilgilenebilme olanağı bizlere verilmiş. Tabii, iş maç yapma konusuna gelince, istersek kendimiz maçımızı oynayabiliyor ya da simüle de edebiliyoruz. Burada bulunan önemli bir kısım da, Dynasty Development. Bu modda topladığımız puanlarla birlikte, bu kısmı kullanarak takımızın yeteneklerini geliştirebilecek özellikler, hatta eğitmenler alabiliyoruz. Örneğin, üç sayılık atışlar ya da smaçlar konusunda kendimizi eğiterek daha etkili bir hale gelebiliyoruz. Bu gelişme özelliği de, modu ilginç kılan diğer bir durum.