1/2

NBA Live 2006

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
NBA iyiden iyiye şova dönüştü!
Oyun dünyasında belki de aksaması imkansız olan tek şey, şu meşhur her sene rutin olarak çıkarılan FIFA ve NBA Live serileri. Zaten, EA’in ürettiği spor oyunlarında en çok ön plana çıkan ikili bu. Gerçi son yıllarda FIFA serisi gözle görülür bir düşüş yaşamakta ve tahtını iyiden iyiye Winning Eleven serisine kaptırmış durumda. Ancak yine de eski günlerin hatrına ve her sene yeni bir beklenti içinde alıp oynamaktan kendimizi alamıyoruz. NBA Live serisi, FIFA’ya göre biraz daha istikrarlı gidiyor ve her sene oynanışa kattığı değişiklikler daha da akılda kalıcı oluyor. NBA Live 2006 hakkında aldığımız bilgiler, basketbolda lider durumda sayılabilecek NBA Live serisine artı puanlar kazandıracak cinsten.

Superstar’lar başrolde

Her sene Live ve FIFA oyunları çıkar ve biz de şu genellemeyi yapar dururuz; “Acaba bu sene nasıl bir yenilik yapacaklar, çünkü yenilik kalmadı ki?” Yapımcılar pek öyle düşünmüyorlar ve oyunun aslında ana yapılma nedenini oluşturan, vurucu bir özelliği ekleyip bol bol oynanmasını sağlayabiliyorlar. NBA Live 2006’da da bu sene aynen böyle bir durum söz konusu olacak. Bu senenin modası; Superstarlar. Her takımda, belirli özellikleri ile ön plana çıkmış ve o özelliklerini maçlarda profesyönelce kullanabilen oyuncular mevcuttur. 2006’da tamamen bunlara öncelik verilmiş. Her takımın, belirli durumlarda uzman olan oyuncuları olacak, ve bu oyuncuları kontrolümüze aldığımız zamanlarda, değişik tuş kombinasyonları kullanarak göze hoş gelen süper hareketler yapabileceğiz. Shaq’i kontrolümüze aldığımızda, pivot bölgesinde öldürücü toplar kullanabilecek ve değişik smaçlar basabilecekler. Yalnız, bunlar kuru kuruya otomatik biçimde olmayacak, tuş kombinasyonları kullanarak kendi özel hareketlerimizi yapabileceğiz.

Bu durum sadece pivot için geçerli değil. Superstar’lar çeşitli gruplara ayrılmışlar ve maçlarda bu oyuncular değişik işaretler ile belirtilecekler. Defansif özelliği kuvvetli olanlar, dış şutları iyi olanlar, sağlam zıplayabilenler, iyi smaç basabilenler ve oyun kurucular gibi çok çeşitli Superstar grupları olacak. Oyun kurucu olarak da Jason Kidd ve dış atışlarda Allen Iverson gibi oyunculardan faydalanabilmek mümkün olacak. Sözün özü, NBA Live 2006’da Superstar’lar, onların gerçekleştirebileceği değişik hareketler ve bu hareketlerin tamamen bizim kontrolümüzde olması ön plana çıkmış. Bir alley-hoop ile havada topu yakalayıp değişik bir smaç basmak, bize inanılmaz bir haz verecektir. Top sürerken verilebilecek değişik bir pas ya da harika bir feyk, oyunu bizce de oldukça eğlenceli kılacaktır.

Hayalindeki her hareketi yap!

Tüm hareketler ofansif ve defansif olarak ayrılacaklar. İyi savunmacılar oyuncuları geçirmemek için herşeyi yapacak ve hatta havada potaya doğru gerçekleştirilecek olan bir smaçı, akıl almaz bir blok ile kesebilecekler. Yapılabilecek çok çeşitli hareketin olması oldukça güzel ve göze hoş gelecektir. Tabi, böyle olması için grafik ve animasyon olarak geliştirmeler olması gerekiyor. NBA Live 2006’da üzerinde çalışılan bir diğer konu da bu. Bu kadar çok değişik hareketin gerçekleştirilebilmesi için, animasyonların kaliteli olması gerekiyor. NBA Live 2006, bu konuda herhangi bir şüphe içermiyor çünkü her sene grafikleri daha da gerçeğe yaklaşıyor ve oyuncuları bilgisayar ekranında birebir tanıyabiliyoruz. Bu sene hem modellemeler daha gerçekçi olacak, hem de gerçekçi animasyonlar ile, kendi oluşturduğumuz hareketleri yaptığımızda ortaya çıkan görüntüler maksimum kalitede olacaklar.