1/2

NBA Street V3

Yağız Hoş
Yağız Hoş 3.06.2010 - 12:31
Konsolların medar-ı iftihar' ı geri göndü
Platformlar PlayStation 2
NBA Street V3
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - Electronic Arts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 92
Artılar Eğlenceli oynanış,yeni Dun contest modu vs...
Eksiler Müziklerin tekrarlaması,birde ufak bir bug...
EA Sports Big’in sokak sporları oyunlarından ilk göz ağrısı NBA Street’in, üçüncü versiyonu piyasada üç konsolda birden piyasada. Baştan söylemekte yarar var oyun maalesef PC için çıkmayacak. NBA Street Vol.3’de grafikler en üst düzeye çıkarılmış. Geliştirilmiş oynanış şekli, yenilenen Gamebreaker ve Dunk Contest modu ile de eğlence dozu iki katına çıkarılmış. Kısaca V3 şimdiden efsaneleşmiş oyunlar arasına girdi diyebiliriz.

Zaman avcısı geri döndü!

NBA Street’i, NBA ekiplerinin Harlem takımı kıvamına gelip, birde uçma yeteneği kazanmış yıldızlarının, salonlardan çıkmasıyla, sokaklara indiği oyun olarak nitelendirebiliriz. Şimdiki oyunlarda pek bulamadığımız Arcade türü oynanışı, grafikler vesaire’nin dönemlerine göre başarılı olması, rahat kontrolleri, eğlence dozunun devamlı yüksek olması önemli artıları. Ayrıca oyunların uzun bir süre oynanabilir kalmasına ve buna paralel olarak da raflarda kalıcı olmasına yarayan bir özellik. Peşinden gelen NFL Street ve yakında çıkması beklenen FIFA Street’de arcade spor oyunları serisinin devam oyunları. NFL Street 2 geçen aylarda piyasaya çıkıp, kalitesini pekiştirmişti. FIFA Street ise büyük ihtimalle Avrupa’yı sallayacak. NBA Street V3’ün bu kadar sade ve neredeyse kusursuz olabileceğini sanmıyordum.

Oyundaki yeniliklere geçmeden önce oyun seçeneklerine bir uğrayalım. Carmelo Anthony, Baron Davis ve Vince Carter olduğumuzu iddia eden dış sesin, giriş demosunda verdiği gazla ana menüye giriyoruz. Game on’u seçip hızla oyuna başlayabilirsiniz.”Acelem yok” diyorsanız, Play it’ i seçip asıl oyun modları ile giriş yapabilirsiniz. Pick up game seçerseniz bir NBA takımından veya günümüzün yıldızlarını kullanarak yada efsane yıldızların karmasından üç oyuncu seçip, bir gösteri maçına başlayabilirsiniz. Bu takım seçme bölümünde hemen elinizin Orlando Magic ve Utah Jazz’a gideceğini tahmin ediyor ve Mehmet ile Hidayetin oyuna eklendiğini açıklıyorum. İkisinin’de özelliklerinin ve yüz modellemelerinin iyi yansıtıldığını söyleyebiliriz. Yalnız Mehmet biraz fazla hantal yapılmış gibi geldi bana. Play it dışında Street Challenge, Dunk Contest ve Practice modları bulunuyor. Practice ile tek başınıza antreman yapabiliyorsunuz. Street Challenge’da kendi yarattığınız bir oyuncuyu takım kaptanı yapıp, kalanları da hazır oyuncularla kurduğunuz ekibiniz ile diğer sokak takımları arasında maçlar yapabilirsiniz. Böylelikle sokaklarda sözünüzü geçirmeye çalışıyorsunuz. Dunk Contest, Türkçe adıyla smaç yarışmasında mucizevi smaçlar gerçekleştirip rakibinizi yada rakiplerinizi(8 kişi katılabiliyor) jürinin verdiği puana göre geçmeye çalışıyorsunuz. NBA Live 2005’de ki Slam Dunk olayının daha Underground hali de diyebiliriz.

2003 de çıkan ikinci versiyonu, 2001 yılında çıkan ilk versiyonunun üzerine bize bir-iki sene daha yetecek yenilikler ve düzeltmeler ile gelmişti. NBA Street Vol.3 de, 2007’de Vol.4 ‘ün çıkacağını öngörürsek, o zamana kadar yetip hatta artabilecek yeniliklerle birlikte geldiğini söyleyebiliriz. Bunların en önemlilerinden biri topla yapılan artistik hareketler için geliştirilmiş olan sistem. Üst tuşlardan birine veya birden fazlasına basıp, aynı anda sağ analog çubuğunu yönlendirmek el becerisi gerektiren hareket kombinasyonları yapmak için yeterli oluyor. Bu hareketler zaman geçirmeden, topu kaptırmadan ve kombine olarak yapılıp, birde sonu basket ile tamamlanırsa güzelinden bir Gamebreaker puanı verebiliyor. Ayrıca yapılan hareketleri karşı tarafın tabiri caizse yemesi (savunmacı elinizdeki topa hamle yaptığı anda yaparsanız büyük ihtimalle yiyecektir) hareketin değerini fazlasıyla arttırıyor. Buradan yeni Gamebreaker a geçelim. Artık sadece izlemekle kalmıyoruz. Hareketi bizzat siz yönetiyorsunuz. Gamebreaker ibresini doldurup gerekli tuşlara bastığınızda önce ufak bir video’da oyuncu havaya sıçrıyor (daha doğrusu uçuyor) ve bundan sonra her şey size kalıyor. Yine üst tuşlar ve sağ analog çubuğu kullanarak, bu sefer havada yapılan kombine hareketler, havaya sıçrayan diğer arkadaşlar ile devam ettirilebiliyor(en fazla iki kişi katılabiliyor). Bu cümbüş, en son smacı vuran oyuncunun imzasının ekrana girmesiyle son buluyor. Eğer hareket başarılı olursa, karşı tarafın sayı tabelasında bir sayı eksiliyor. Sizin tabelanıza hareketin başarısına orantılı olarak 1 ile 3 arasında sayı ekleniyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×