Nebula Röportajı

Ceyhun Altıok
Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
Nebula, Türkiye'nin önde gelen Ultima Online sunucularından.

Nebula, Türkiye'nin önde gelen Ultima Online sunucularından biri. Ağustos 2001'den beri faaliyet gösteren sitenin admin'lerinden biri olan Ömer SÖKMEN ile röportaj yaptık. Kendinisine bizi kırmadığı için teşekkür ediyoruz.

MK = Merlin'in Kazanı
OS = Ömer SÖKMEN

MK : Serverınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?
OS : Nebula Ultima Online Server'ı orijinal Osi serverlarının standartlarını benimsemiş, Sphere emulator'ünü kullanan bir free serverdır. Şu anda kayıtlı 12.500 kullanıcı mevcuttur. Oyunda açık olan iki serverın toplamında ortalama 750 kişi aynı anda oynayabilmektedir. Tabi ki bu serverlara konulmuş kişi sınırlarından dolayı bu seviyededir. Nebula Ultima Online Serveri 6 aylık bir çalişma ve ön hazırlık döneminden sonra, Doruknet sponsorluğu alınarak Ağustos 2001'de public olarak açılmıştır.

MK : Böyle bir shard kurma fikri aklınıza nereden geldi?
OS : Mevcut olan Ultima oyuncularının oluşturduğu comminity'in oynayamak için güzel, oyunun orijinaline ve asıl kurallarıyla uyum içinde olan, kullanıcı dostu, oyuncuların sorunlarıyla ilgilenen çalışanları bulunan, oyuncunun rahatı ve iyiliğini düşünen, sürekli gelişmeler gösteren ve ilerleyen bir servera sahip olması gerektiğini düşündüğümüzden, bu işe başladık. Çok iyi bir server yapabileceğimize inandık. Oyuncuların rahatını ve oynanabilir güzel bir ortam oluşturmayı ön planda tuttuk.

MK : Nebula'da kaç kişi çalışıyor?
OS : Şu an üst düzey yönetim kadrosu dahil tüm ekibimiz 32 kişiden oluşmaktadır. Bu sayının artması ve oyunculara daha iyi hizmet verebilmek için ilgili, bilgili ve tecrübeli arkadaşları da aramıza alarak büyümeye devam ediyoruz.

MK : 2. serverı yani Quan'ı açma daki amacınız neydi?
OS : Tek server zamanında olan sınırdan dolayı giremeyenler ve sürekli girmeyi deneyenler servera belli bir yük getiriyordu. Bu da oyuncularıma lag olarak yansıyordu. Oyunda olanlar da aslında olmaması gereken bir lagden dolayı gerektiği gibi oynayamıyordu. 12 bin kullanıcı olduğundan dolayı da 400 kişilik bir server oyuncularımıza yetmiyordu. Biz de daha fazla bir oyuncu kitlesine hitap edip oyunu oynatabilmek istiyorduk. Bu nedenlerden ötürü de ikinci bir server açılmasına karar verdik.

MK : İstediğiniz hedefe ulaşabildiğinizi söyleyebilir miyiz?
OS : Şu an dünyadaki en büyük free server olduk denebilir. Ama şuan elimizdeki bazı sebeplerden ötürü istediğimiz derecede oyunu oynatabiliyor değiliz. Bu yüzden de bazı yeniliklerle online oynayabilen oyuncu sayımızı artırmak ve daha büyük bir kitleye hitap etmek ilk hedefimizdir. Şu an varolan oyuncu sınırı inanın oyunculardan daha çok bizim canımızı sıkmaktadır. Bunun dışında da oyun içi değişiklik ve yeniliklerle daha iyi ve güzel bir Ultima oyununu oyuncularımıza oynatmak niyetindeyiz.

MK : Nebula staff'a üye olmak için ne tür özellikler arıyorsunuz?
OS : Öncelikle İstanbul merkezli bir yönetim amacındayız. Bu yönetimdeki insanların da belli bir seviyeye ve olgunluğa erişmiş olmaları gerekmektedir. Bu kişiler ayrıca belirli bir bilgi ve eğitim düzeyine sahip olmalıdırlar.

MK : Serverdaki hack ve hileye karşı ne tarz bir çalışma yapıyorsunuz?
OS : İnsanların accountlarının hacklenmesi bizimle bağlantılı değildir, kendi hatalarından kaynaklanmaktadır. Bu konudag üvenliklerini nasıl sağlayacaklarıyla ilgili uyarıları ve duyuruları yaptık. Yasal olmayan 3rd party programlar için ise yeni bağlantı programımızı hazırlıyoruz. Ondan sonra artık böyle bir derdimiz de kalmayacaktır. Her şey istenildiği gibi ve bizim kontrolümüzde olacaktır.

MK : Ultimadan başka projeleriniz var mı?
OS : Şu an ilk aşamada Diablo2 serverımız üzerinde çalışıyoruz. Subspace serverı da planlarımız arasındadır. Bu konularla ilgili bilgiyi zamanı geldiğinde forumlarımızdan duyuracağız.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.08.2022 10:50
Kalan Karakter : 300 Gönder
Nebula Röportajı

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×