NecroVisioN

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Painkiller soslu farklı bir 1. Dünya Savaşı
Platformlar PC
NecroVisioN
Merlin Puanı 63
Artılar Bu kez alternatif gerçeklikte 1. Dünya Savaşı var
Eksiler Kötü animasyonlar, yapay zeka, bazı teknik hatalar, uzun yükleme süreleri, fiziklerin eksikliği
NecroVisioN gibi alternatif konular üzerinden ilerleyen savaş oyunlarını gördükçe Wolfenstein’in kıymet, değer ve önemini bir kez daha anlıyorum. Kendisi ilk FPS olmasının yanı sıra, Almanlar ve onların gizli deneylerini konu alan ilk yani önder bir oyun ayrıca. Birkaç yıl öncesinde oyunculara sunulan UberSoldier isimli yapım, Wolfenstein’in çizgisine benzerliğiyle dikkat çekse de, her yönden çok kötü olması, yapımda kullanılan seslerin bile Return to Castle Wolfenstein ile aynı olması, onu başarısız bir oyundan öteye götüremiyordu. Bu ilk denemeydi, ardından devamı gelse de, o da ilkinden beter oldu. Yıllardır oyunlarda 2. Dünya Savaşı’nı ve alternatif senaryolarını gördük. Bu sefer 1. Dünya Savaşı’na gidiyoruz. Nitekim uzun süredir yapımı süren ve 1. Dünya Savaşı’nı alternatif gerçeklikle birleştiren NecroVisioN isimli bir oyun bulunuyordu. Bu kadar çıkışını bekledikten sonra yapımı denememek olmazdı, ama keşke böyle bir oyun olmasaydı diyorum.

Nedir bu acemilerin çektiği?

Vampirler ve şeytanlar arasında cehennemin derinliklerinde süren savaş, çılgın bir Alman bilim adamının eseri olarak yeryüzüne taşınır. Artık bu savaşa dahil olan bir taraf daha vardır ki, bu da insan ırkıdır. Müttefik kuvvetler adına savaşta yer alan Amerikalı karakterimiz de, kendisini bu mücadelenin ortasında buluyor ve hayatta kalma savaşımız başlıyor.

NecroVisioN, oynanış tarzı itibariyle hemen akıllara Painkiller’ı getiriyor. Bunda aynı grafik motorunun kullanılıyor olmasının da bir parça payı var tabii ki. Askerler, zombiye dönüşen askerler ve dev yaratıklardan oluşan rakipler için yapılması gereken tek şey var, o da öldürmek! Oynanış mekaniğinden kısaca bahsedersem, zombiler kısaca piyon rolünü üstleniyorlar. Çoğu kez öldürme öncelikleri pek bulunmuyor, çünkü dediğim gibi sadece sizin yapmanız gerekenleri zorlaştırmak için varlar. Görevinizi tamamlamadıkça, istediğiniz kadar öldürün, çoğu zaman yeniden çıkıyor ve üzerinize geliyorlar. Bu gibi durumlardan kısa bir örnek verelim. Mesela yeni bir yol açmak için dinamit bulmanız gerekiyor veya karşınıza çıkan dev yaratıkları yok etmeniz isteniyor.

NecroVisioN
"Oyun içinde ilerledikçe doğaüstü düşmanlarımıza karşı, doğaüstü güçler de elde ediyoruz."

Oyunda yer alan mekanlar, kaos kelimesine uygun denilebilecek düzeyde. Her biri kaotik ve kana susamış yaratıklarla çevrili. Kullanabileceğimiz silahlar; tabanca, pompalı, makineli tüfek, Trech Gun gibi isimlerden oluştuğu gibi, oyuna özgü enerji silahları da bulunuyor. Aynı anda iki farklı silah taşıyabiliyoruz. Üstelik bölümler ilerledikçe büyü yetenekleri de kazanabiliyoruz. Bu sayede mesela düşmanları dondurup, saldırabiliyoruz. NecroVisioN’ın sağlık sistemi, hem sağlık paketlerine bağlı hem de belirli bir seviyeye kadar kendiliğinden dolabilen bir bara sahip. Çok fazla hasar aldığınız da ekran kırmızı renge bürünmeye başlıyor. Bu sırada kenara çekilip biraz dinlenirseniz, sağlığınız bir seviyeye kadar yükseliyor. Tam seviyeye ulaşmak için de sağlık paketi bulmalısınız.

Yeni nesil

Daha önce belirttiğim gibi NecroVisioN, Painkiller’ın grafik motorunun modifiye halini kullanıyor. Directx 9’un yanı sıra Directx 10’a da destek veriyor, fakat tüm bunlara rağmen oyunun görsel kalitesinin iç açıcı olduğunu söylemek çok güç. Hareket halindeyken karakterimizin sağa sola hafifçe savrulması hoş bir detay olmuş. Ani hareketlerde çevrenin bulanıklaşması, birkaç efekt de fena değil. Kötü yönlerine gelirsek, animasyonlar ve karakter tasarımları başta olmak üzere tam bir facia. Fizik faktörünün neredeyse hiç olmayışı, fazlasıyla göze batıyor. Multiplayer modları da bulunan NecroVisioN’a, insan, vampir veya şeytan ırklarından birini seçerek dahil olabiliyoruz.

Sonuca gelirsek NecroVisioN vasat bir yapım. Özellikle görseller ve fiziklerdeki eksiklikler göze çok batıyor. Diğer FPS oyunlarından önemli bir farkının olmaması da onun için bir ayrıcalık yaratma imkanını yok ediyor. Oynamasanız çok şey kaybetmezsiniz.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 1.06.2023 22:51
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.04.2022 12:01
Oyun o kadar eksilerine teğmen yinede çok eğlenceli hele hele New game+ modu ile
Kalan Karakter : 300 Gönder
NecroVisioN

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×