1/3

Need for Speed: Carbon

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Karbon takviye edilmiş pütü kareli NFS
10 yıldır Need For Speed oynuyoruz, son üç yıldır da Need for Modifiye (??!). EA’in Underground ile başlattığını söyleyebileceğimiz bu akımın epey uzun bir süre daha karşımıza çıkacağını tahmin etmek güç değil. Biz umuyoruz; yapımcılar da bizi bekletmiyor. E3 içerisinde gösterilmiş olmasına rağmen, geçtiğimiz Haziran ayı sonu itibariyle resmi olarak serinin en yeni oyununun yapımda olduğu teyit edilmiş oldu; oyunumuzun bu seferki adı Carbon. Ne kadar iyi, ne kadar kötü? Most Wanted’i güya beğenmiştik, Carbon ne kadar orijinal olabilir ki? Görelim...

Serinin bu son oyununun öncekilerden daha çok dikkat çeken noktası ilk planda tabii ki ismi. Yapımcılara “Neden Carbon?” sorusu sorulduğunda, oyunun adını Amerika’daki Carbon Vadisi’nden aldığını öğreniyoruz (Kurtlar değil... ...Carbon). Aslında burası, yani Carbon Vadisi denen bölge yer kuş uçmaz kervan geçmez bir yer ve yarışçılar yarışçıların birbirlerine son sürat meydan okuyabilmeleri için biçilmiş kaftan. Need for Speed evrenine aktarıldığında ise orijinalitesinden bir şey kaybolmuyor ve senaryo ilerleyişi içerisinde çok farklı özellikler olaya dahil oluyor. Carbon teması altında serinin bu son oyununda NFS literatürüne daha önceden görmediğimiz ekip kurma, şehir içerisinde bölgeler ele geçirme ve Most Wanted’dan çok daha farklı boss mücadeleleri ekleniyor.

Hızlıyım, Hızlısın, Hızlı...

Genel senaryo kısmı dahilinde, şimdilik çok fazla bir detay bulunmamasına karşın, size yapılmış bir yanlışı düzeltmek için oyunda yer alan Palmont City’e gidiyorsunuz. Oyunda canlandırdığımız kahraman Most Wanted dahilinde blacklist’e girmeyi başarmış eski bir sürücü. Anlaşılan Palmont City sınırları içerisinde olmadığınız zaman süresince bir zamanlar kralı olduğunuz bu topraklar başkaları tarafından paylaşılmış. Görevinizse ekibinizi kurmak, aracınızı döşemek ve şehre tekrar asıl patronun kim olduğunu göstermek.

Lafta bu kadar kulağa hoş gelen özelliklere derinlemesine bakıldığındaysa çok detaylı bir oynanış ve üst düzey araç dinamiği kullanımıyla karşılaşıyoruz. Ekibimizi çok çeşitli özelliklerine göre belirleme imkanına sahip olacağız. Genel olarak üç farklı kategoride arkadaş seçme şansımız var. Bu kategoriler: Scout, Drafter ve Blocker. Hepsinden kısaca bahsetmek gerekirse Scout olarak adlandırılan grup hızlı bir şekilde en öne geçerek olası kestirme yollardan ilerleyip bizim de oraları fark etmemizi sağlayacak. Drafter’lar önümüze geçip bizimle paralel bir şekilde hızlanacaklar ve bizim daha da çabuk ivmelenmemiz için uygun hava boşluğunu oluşturacaklar. Blocker ise adından da anlaşılacağı üzere rakiplerimizin önüne geçerek onları yavaşlatan bir özelliğe sahip.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×