1/5

Need for Speed: Hot Pursuit

Murat Halilbeyoğlu 26.11.2010 - 10:14
Spoiler’ını tak, vinly’ni yapıştır ve sireni aç
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Need for Speed: Hot Pursuit
  • Yapımcı - Yayıncı Criterion Games - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
22 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%68
Artılar Araçların kontrolü eskiye nazaran rahat. Mucizevi el freni etkisi oyuna heyecan katmış. Müthiş doğa manzaraları ve gece gündüz değişimleri. Gerçekçi ses efektleri. Takip görevlerindeki heyecan paha biçilemez!
Eksiler Müzikler yarış sırasında sizi havaya sokmuyor. Bir hikayesi yok. Görevler bir yerden sonra monotonlaşıyor.

Dört genç arkadaş vardır; Vincent,  Eric, Drama ve Turtle. New Yorklu bu dört gencin hayatı, Vincent’ın film yıldızı olması ile bir anda değişir. Hollywood’a taşınan takım burada Vincent’ın milyon dolarlık film anlaşmaları sayesinde lüks bir hayata kavuşurlar. Bu gruptan Turtle daha sonra Jamie Lyn Singer, Sopranos dizisindeki Tony Soprano’nun kızı ile çıkmaya başlar. Her neyse birgün Turtle uyanır ve herkes onun doğum gününü kutlar. Daha sonra dörtlü, Vincent’ın yaptığı ayarlama ile Ferrari test sürüşü alanına gelirler ve birer Ferrari’ye binerek saatlerce eğlenirler. Sürüş sonunda Turtle kullanıdığı arabaya hayran kalır (sanki çok büyük süprizmiş gibi) ve Vincent da o arabayı Turtle’a doğum günü hediyesi olarak aldığını söyler.

Öğleden sonra evde oturan gençlere Jamie Lyn’de katılır, fakat o da ne? Turtle’ın kız arkadaşı da ona doğum günü için bir Porsche almıştır ve sabah uyandığında hiç arabası olmayan Turtle, daha güneş batmadan bir Ferrari ve bir Porsche sahibi olmuştur.

Müdavimi olanlar yukarıda anlattığım olayın Entourage adlı dizinin bir bölümünde geçtiğini daha ilk cümleden anlayacaklardır. Bu hikayeyi anlatmamın birinci sebebi dizide Turtle’ı oynayan Jerry Ferrara ve Drama’yı oynayan Kevin Dillon’ın aynı zamanda Need For Speed: Hot Pursuit 2010’un televizyon reklemlarında da oynaması. Diğer bir sebebi ise lüks bir arabaya sahip olmanın ya da en azından bir süre o arabaları kullanabilmenin bir yolunu anlatmaktı. Can ciğer bir arkadaşınız olsun, onu Hollywood yıldızı yapın o da size bir Ferrari alsın. Ama durun şimdi bir yolu daha var; NFS: Hot Pursuit 2010...

Benim  olayım neydi ya?

1994’te başlayan efsanenin son serisi Hot Pursuit 2010’da her ne kadar Ferrari bulunmuyorsa da onun yerini rahatça doldurabilecek tam 66 adet birbirinden muhteşem araç bulunuyor. Her bir araç kendine has özellikleri ve kalitesi ile oyunda gerçekten kendini belli ediyor.

Criterion Games’in geliştirdiği oyun elbette yine Electronic Arts dağıtımı ile rafladaki yerini alıyor.  Oyunu ilk açtığınızda yapımcılar isimlerini duyurduktan sonra tatlı bir süpriz yaparak bize 2011’de çıkacak olan NFS: Shift 2’nin videosunu da izletiyorlar.

Oyunu nasıl anlatmam gerektiği konusunda epey bir düşündüm, çünkü Hot Pursuit son akım NFS oyunlarına kıyasla farklı bir yapıda oluşturulmuş ve bunu daha ana menüdeyken anlayabiliyorsunuz. Hoş sesli bayan bilgisayarımız, bize menüdeki seçenekleri anlatırken, sürekli EA sunucularına bağlanarak şunu yapabilir, EA sunucularına bağlanarak bunu yapabilirsiniz gibi cümleler kullanıyor.
Aslında oyunu orantılamak gerekirse %80’i internet üzerinden %20’si ise lokal bilgisayarınızdan oynanabilir bir şekilde yapılmış. Şöyle ki; oyunun ana menüsü ilk açıldığında yedi adet seçenek görüyorsunuz. Photos, Wall, Hot Pursuit Online, Career, Autolog Recommends, NFS News ve Settings. Bunlardan sadece Career ve doğal olarak Settings’e lokal bilgisayarınızdan girebiliyorsunuz, diğerlerine girmek için bir EA hesabınızın olması gerekiyor.