Need for Speed: Most Wanted

Need for Speed: Most Wanted

Hakan Kabaran
Hakan Kabaran 3.06.2010 - 12:31
"Polisli Underground"'la hız sınırını aşmanın tadı başka olacak!
Bilgisayarımı ilk aldığımda oynadığım ikinci oyun Need for Speed III’dür. Evet genç bir oyuncuyum… Ayrıca Need for Speed II’yi ise arkadaşların bilgisayarından oynamıştım. Ne güzel günlerdi onlar. Sonra NFS, Underground serisine kadar fazla oynanmadı ama benim gibi yarışçılar için uzun süre en iyi seçeneklerden birisi oldu. Ayrıca satış rakamları ise, bütün seri boyunca, oldukça iyiydi. Bu derece istikrarlı seri pek görülmemiştir oyun dünyasında.

Yeraltında hayat var

Sonra Underground geldi ve ortalığı talan etti! Sadece yarış severleri değil bütün bilgisayar oyuncuları bu oyunun etkisinden çıkamadı. Sonra Underground II geldiyse de ilk versiyonun etkisini yaratamadı ama yinede Underground severler oyunu sömürdü. Fakat üçüncü bir Underground’dan ziyade, onun gibi ama daha farklı ve heyecanlı bir şeyler istiyordu oyuncular. EA’inde oyunculara cevabı, “Hot Pursuit” serilerindeki heyecanı, yani polisten kaçmaca oyununu “Underground” serilerinin en önemli özelliği olan modifiye ile birleştirdi ve ortaya “Most Wanted”ı çıkardı! Bu cümle bütün bir yazının özeti denebilir.

Formül oldukça güzel ve eminim birçok oyuncunun da aklından geçmiştir Underground oynarken, hatta internet kafelerde “Keşke polisli olsa” diye muhabbetlerin döndüğünü çok duydum. Şehrin merkezinde bu hızla, bizi hiçbir polisin yakalamaya çalışmaması da biraz saçma gelirdi aslında. İşte Most Wanted’ın en önemli özelliği bu; yollarda son sürat yarışırken buna polislerin engel olmaya çalışması. Tabi sanmayın ki polislerin arabaları bizimkilerin yanında çömez kalır. NFS:3 Hot Pursuit’de ve NFS:Hot Pursuit 2’de olduğu gibi polislerinde araçları bizimkiler kadar hızlı olacak ve modifiyede yapsanız, nitroda taksanız onlar sizi yakalamak için demir tuzaklar (hani hastanelerde olur ya aynı onlar, barikatlar ve hatta helikopterlerle bomba bırakarak durdurmaya çalışacaklar. Ayrıca Hot Pursuit oyunlarındaki polis olarak oynama özelliğinin de bu oyunda olması büyük ihtimal.

Karşılaştırma

Most Wanted’ı Underground’larla kıyaslayalım; öncelikle hasar olayı yok; Underground’la olan diğer benzerlikleri ise Und.2’deki gibi özgür olmamız, aynı grafik motoru olan RenderWare‘i kullanması - tabiî ki geliştirilmiş haliyle- ve unutmadan Underground serisinin yapımcılarından gelen bir oyun olması.

Diğer açılardan bakarsak Most Wanted’ın şimdiden birkaç üstünlüğünün olduğunu görebiliyoruz. Daha fazla modifiye seçeneği bunlardan birisi. Modifiye ile aracımızın kabiliyetlerini artırırken karizmamızı da aracımıza ekleyeceğimiz aksesuarlarla artıracağız. Duyduğum dedikodulara göre aracımıza yapıştırdığımız reklamlara (sticker) istediğimizi yazabileceğiz.

Ayrıca Underground’daki gece karanlığından sıkıldıysanız artık NOS’unuzu gündüz saatlerinde de kullanabileceksiniz.

En Çok Aranan

Eğer oyunun ismindeki gibi en çok aranan yarışçı olmak istiyorsanız “Kara liste”de (Blacklist) yükselmeniz gerekecek. Bu listede yükselmeniz içinse yarışları kazanmanız gerekiyor. Bu kara listeyi Underground’daki “En ünlü yarışçı” sıralamasına benzetebiliriz.

Oyun, bilgisayarla birlikte, 7 konsola birden çıkıyor. Bunlar; PS2, Xbox, Gamecube, PSP, DS, Xbox 360 ve PS3. Yeni nesil konsollarda grafik bakımından bir sorun olacağını sanmam ama PS2’de oyunun yavaşlayacağından eminim. Yapımcılarda artık PS2’nin sınırına dayandıklarını söyleyerek zaten yeni nesil konsolların zamanının geldiğini belirtiyorlar. Çoklu oyuncu olayına gelirsek bilgisayarda her zaman olduğu gibi bu seçenek var ve ayrıca PS2, Xbox ve Xbox 360’ta da dünyanın diğer ucundaki oyuncularla yarışabileceğiz.

2005 yılının Kasım ayında çıkması beklenen oyunun bütün oyuncuların raflarında yerini alacağından eminim. Yanık asfalt kokusunu duyamasak da; lisanslı arabalarıyla, kızlarıyla, modifiyeleriyle ve en önemlisi polisleriyle geri dönecek Need for Speed! Yine gelecek ve “Hıza olan ihtiyacımızı” giderecek.

Not: Yazının hazırlanmasındaki yardımlarından dolayı Ersem’e teşekkür ederim!
Yorumlar 46
MK Okuru
MK Okuru 6.03.2021 16:38
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×