1/3

Need For Speed: Most Wanted (PC)

Need For Speed: Most Wanted (PC)

Berkant Jeff Akarcan
Berkant Jeff Akarcan 16.11.2012 - 15:27
Burnout Paradise 2’ye hoş geldiniz
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360, iOS, Android, PS Vita
Need For Speed: Most Wanted (PC)
  • Yapımcı - Yayıncı Criterion Games - Electronic Arts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 77
3 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%80
Artılar - Bir noktaya kadar güzel grafikler - Güzel bir Arcade işlenişi - Arayüz tasarımı - Sürüş zevki - Geniş ve tekdüze olmayan harita tasarımı
Eksiler - Orijinal Most Wanted'a hakaret - Ses miksajı kulak tırmalıyıcı - Çok kötü müzik seçimleri - Josie Maran'sız bir Most Wanted olamaz

NFS: Most Wanted’a sövmeye nereden başlasam bilemiyorum. Hayır, oyun kötü olduğu için değil yeni MW’ye olan bu kızgınlığım. Adının Most Wanted olması, 2005’teki efsanenin adına leke sürmesi, onun ekmeğini yemeye çalışması. Mia’nın, Çavuş Cross’un, Razer’ın mirasına konmaya çalışması. Ve güzelim Most Wanted evreniyle uzaktan yakından alakasının olmaması.

Criterion’u tebrik etmek gerekiyor aslında, oyunun adından Most Wanted’ı atsanız; hatta oyun yerine Burnout Paradise 2 deseniz şimdiye kadar şapkamızı çıkarmıştık bu oyuna. Ama Electronic Arts’ın yanlış isim politikatsıyla yarattığı bu öfke, oyunun güzelliğini perdeliyor. Bindiği dalı kesmektir bu, başka bir şey değil.

İşte bu yüzdendir ki yazı boyunca Need For Speed Most Wanted’a kendi ismiyle değil, olması gereken ismiyle, Burnout Paradise 2 hitap edeceğim. Zira NFS markasının getirdiği araç lisanslarının olduğu ve dinamiklerine polis kovalamacaları eklenen bir Burnout Paradise’dan başka bir şey değil bu oyun. Hatta o kadar Burnout ki, geçtiğimiz sene PSN ve Live’a çıkan Burnout CRASH! yapımından şarkılar var.

Need For Speed: Most Wanted (PC)

JOSIE MARAN NEREDESİN?

Burnout Paradise 2’ın Most Wanted ismi sizi yanıltmasın, oyun ne Josie Maran’ı tekrar bizlerle buluşturuyor, ne de orijinal Most Wanted ile herhangi bir bağlantısı var. İnsan en azından oyunun Rockport City’de geçmesini bekliyor ama nafile, ilk defa Burnout Paradise 2’de gördüğümüz Fairhaven City’de açıyorsunuz gözlerinizi. Hem de alışılanın aksine mütevazi bir araç verip yükselmenizi sağlamıyor oyun, direkt olarak Porsche 911 Carrera S veriyor size. Diğer araçları kazanmak için de aslında pek fazla zorlanmıyorsunuz.

EASTER EGG’LER

  1. İlk oyuna atfen, E3’te yayınlanan ilk fragmanda yer alan bir levhada “New Rockport Loans.” yazısını görmek mümkün. Rockport, ilk MW’nin geçtiği yerin adı.
  2. Yine eski oyunlardan birine yapılan göndermelerden biri, ilk The Need For Speed’in çıkış tarihi olan 08-31-94 yazan bir plaka görebiliyoruz polis araçlarında.
  3. Başka bir çıkış tarihi göndermesi de başka bir polis arasının plakasında yer alıyor, 11-15-05. Kendisi orijinal Most Wanted’ın çıkış tarihi.
  4. Porsche 911 Carrera S’in plakası ise Burnout, bu MW’nin ruhsal selefi olan oyun ve Criterion’un asıl oyun serisi.
  5. Orijinal Most Wanted ile yeni Most Wanted’daki ortak araçlar sadece iki tane: BMW M3 GTR ve Ford GT. Çoğu aracı Jack Spot denilen noktalarda bulabiliyorsunuz ve tek tuşa basarak aracın kontrolünü elinize alabiliyorsunuz. Bazılarınız bu özelliği güzel bulabilir tabi, tek tuşla garajınıza araçları eklemek oldukça güzel bir özellik; ancak günümüz oyunlarının kolay oluşundan şikayet edenler bu özelliği pek beğenmeyecektir. Lakin Jack Spot sistemi, bir free roaming oyun olan Burnout Paradise 2’de haritayı keşfetmeniz konusunda teşvik edecek bir özellik.

Oyunun araç yelpazesi kah Jack Spot’lar olsun, kah Blacklist (yeni adıyla Most Wanted List) ile kazandığınız araçlarla tatmin edici derecede geniş olsa da, oyunun modifikasyon sistemi için aynı şeyi söylemek kesinlikle mümkün değil. Underground 1 & 2 ve orijinal Most Wanted ile modifikasyonun dibine vurmuş bir nesli resmen görmezden geliyor Burnout Paradise 2. Zira yarışları başarıyla bitirdiğinizde kazandığınız araç parçaları için ilkokul seviyesinde bir yöntem izlenmiş, bu bir modifikasyon sistemi değil dostum. Yo dostum yo, bu tamamiyle ödüllendirme sistemi. Herhangi bir mobil oyunda olan sistemden, 0-12 yaş grubu için basitleştirilmiş bir sistemden hiçbir farkı yok.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×