Need for Speed: Nitro

Mahmut Saral
Mahmut Saral 15.06.2010 - 14:18
Yol biter, alternatifler bitmez
Platformlar NDS
Need for Speed: Nitro
  • Yapımcı - Yayıncı Firebrand Games - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 75
Artılar Eğlenceli yarışlar
Eksiler Modifiye seçenekleri yetersiz
EA Games'in önemli yarış serisi Need for Speed (NFS), son dönemde her biri farklı yapımcılar tarafından hazırlanan oyunlarla atağa geçti. Nintendo DS versiyonunda ise direksiyonu Firebrand Game tutuyor. Eğer Shift'teki pist yarışlarından sıkıldıysanız ve biraz hareket arıyorsanız, sizi Nitro'ya alalım.

Yapımda "hemen yarış", "kariyer" ve "çoklu oyuncu" modları bulunuyor. İşi fazla uzatmadan kariyer seçeneğini işaretleyip başlıyoruz. Öncelikle eğitim turlarını geçmek gerekli. Bu sırada tuşlar ve ne işe yaradıklarını öğreniyoruz. L tuşunu kaydırmak, R tuşunu nitroyu açmak için kullanmalısınız. A tuşuyla hız artırırken, X tuşuyla da akrobatik hareketler yapılabiliyor. Böylelikle yarışlardaki görsel şov düzeyini yükselteceksiniz demektir.

Yarış başlasın
Eğitim aşamasını bir kenara bırakırsak, menüde 4 adet seçenek var; bronz, gümüş, altın ve nitro. Henüz sadece bronz başlığı açık olduğu için onu oynamalıyız. Yarışacağımız güzergâhlar olarak Dubai, San Diego, Rio De Janerio ve Madrid gibi şehirleri gösterebiliriz. Hepsinin altında da yarış parkurları yer alıyor. Klasik ve yeni araçların yer aldığı envanterde Dodge, Ford, Renault, Hummer, Nissan, VolksWagen gibi önde gelen üreticilerin ürünleri var. Need For Speed: Nitro, klasik arcade NFS oynanışını koruyor. Bunun yanında getirdiği eklemelerle birlikte NDS konsolunu tehlikeli bir sürüş deneyimine alet ediyor. Çünkü rakibinizi geçmeniz için herşeyi yapmalısınız, kural yok. Ayrıca alternatif yolları keşfederek zaman kazanabilir, bu esnada değişen kamera açıları sayesinde de güzel tablolarla karşılaşabilirsiniz.

Need for Speed: Nitro

Bazen sizi sadece rakipleriniz engellemeye çalışmayacak, polis araçlarından kurulu barikatları aşmanız gerekecek. Bunun için de devreye "X" tuşu giriyor. Şöyle ki, eğer barikata çok yaklaştığınız esnada X tuşuna basarsanız, arabanız akrobatik hareketler sergileyerek kurtuluyor, böylelikle yolunuza hız kesmeden devam edebiliyorsunuz. Nedir bu hareketler; pervane gibi dönerek ilerleme, takla atarak aracın üstünden atlama veya iki aracın arasındaki dar boşluktan dik şekilde geçme gibi. Çok beğenediğimi söylemeliyim. Üstelik bu atraksiyonları, sadece polislere karşı değil, sizi geçmek isteyen rakip araçlara karşı da yapabiliyorsunuz.

Benim güzel arabam
Yarış kazandıkça ödüller geliyor. Yeni arabalar satın alabiliyor, elinizdekinin görünümünde değişikliklere gidebiliyorsunuz. Açıkçası arabalarda modifiye imkânının olmamasına üzüldüm. Bunun yerine aracınızın görünümünde değişiklikler yapabiliyorsunuz. Renk ve logoları değiştirmek gibi. Nitro'nun grafikleri yeterli. Bazı harita tasarımları gayet hoş olmuş. Yarış esnasında çalan müzikler ne iyi-ne de kötü. Kontroller de oldukça kolay. Bronz aşamasını tamamladıktan sonra bu kez sıra gümüş aşamaya geliyor. Kademe kademe ilerliyorsunuz. İsterseniz arkadaşlarınızla birlikte multiplayer olarak da deneyebilirsiniz. Tüm yarışlardan elde ettiğiniz madalyalar ve trophy'ler de ana menüdeki ödüller başlığında sıralanıyor.

Hız canavarı Nintendo DS'in yeni konuğu NFS: Nitro'yu denemeden bu yoldan geçmeyin.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2023 12:16
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.08.2020 11:38
Lanben nitrotuşudiyorum sen ne diyorum
Kalan Karakter: 300 Gönder
Need for Speed: Nitro
İlginizi Çekebilir