Need for Speed: ProStreet

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
EA tam zamanında direksiyonu kırdı!
Eğer otomobillere “ayağımı yerden kessin yeter” mantığıyla yaklaşmayanlardansanız, Need for Speed (NFS) fenomenini mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse, kendine ucuz yollu bir araba al, birkaç yarışa katıl, dereceye gir, para kazan ve daha süratli bir otomobil almak için galeriyi ziyaret et… Yetmedi mi? Sayısız modifiye seçeneği ile arabalarını birer asfalt canavarına çevir ve sonunda en iyisi sen ol!

Bir tek benzin derdi yok

EA’nin bu heyecan verici serisi yoluna ProStreet kod adlı yapım ile devam ediyor. 1 Kasım günü satışa sunulacak olan yeni NFS, içerisinde serinin takipçilerini şaşırtacak düzenlemeler ile geliyor. Bilindiği üzere Arcade diye tabir edilen yapım, ProStreet versiyonu ile sırtını biraz da gerçekçiliğe yaslayacak. Ancak bu demek değil ki, NFS adı ‘yarış simülasyonu’ ile beraber anılacak. Takipçilerin içi rahat olsun, böyle köklü bir değişim yok. Yine saatte 200 km hızla bariyerlere çarpabilirsiniz…

Modifiye seçenekleri her yeni oyunda olduğu gibi yine artırılarak kullanıcılara sunulacak olan ProStreet, ruhunu adeta Fast and Furious serisinden alıyor. Zira trafiğe kapalı alanlarda yarışacağımız oyunda, yarışlar daha profesyonel bir çerçeveye oturtulmuş. Yarış yapacağımız yollar adeta şenlik yeri gibi olacak. Seyircilerin haricinde seksi bayanlarla dolup taşacak olan parkurlar, yeni nesil grafik teknolojisiyle desteklenecek. Tabii bu rüyanın PC haricinde sadece yeni nesil konsollar X360 ve PS3 için gerçekleşeceğini unutmayın.

Hasarsız çıkmam abi

Yıllardır beklenen yeni hasar sistemi bu yıl yapıma eklenmiş. Ancak videolardan gördüğümüz kadarıyla çok fazla hayaller kurmamıza gerek yok. Zira çok başarılı kaporta kırılma ve çatlamaları haricinde, ortaya sıkı bir dağılma çıkmıyor. EA’den rica ediyoruz, otomobilleri bu kadar sağlam yapmasın. Sonuçta bunlar K.I.T.T. değil (Knight Rider dizisinden hatırlayacağınız, hızlı, oldukça sağlam bir kasaya ve güçlü bir yapay zekaya sahip olan eşsiz otomobil. -Çocukken hep öyle bir arabam olsun isterdim-).

Yarışların eskiye nazaran daha profesyonel boyuta taşındığından dem vurduk, peki nedir bu yarış türleri? Hız yarışlarından tutun, sürüş kabiliyetlerimizi sınayacağımız drift’e, motor hacmi epeyce kuvvetli otomobillerle karşılaşacağımız drag’dan, tur bazlı yarış sistemi grip ile birbirinden dikkat çekici ve güçlü araçlarımızı karşılaştıracağız…

Hangisini seçsem, karar veremiyorum!

Yeni Need for Speed rakamlarla öncekilerin bir adım önüne geçiyor. Öyle ki seçebileceğimiz 60 adet otomobil bulunduğunun bilmek bile, ProStreet’i heyecanla beklememize sebebiyet veriyor. Bunların arasında bazıları var ki, yakın bir gelecekte, gerçek hayatımızda görme imkanımız, çölde kutup ayısıyla karşılaşma ihtimalimizden fazla değil(!) Örneğin Nissan GT-R Proto, Gran Turismo 5 Prologue ile beraber NFS: ProStreet’te de karşımıza çıkacak. Oyun için yayınlanan (sınırlı sayıdaki) otomobil listelerinde 2008 model BMW M3, 1970 model Plymouth Hemi Cuda gibi dikkat çekici makineler de bulunuyor.

Serinin müzikleriyle de rakipleri karşısında ciddi bir üstünlüğü bulunuyor. ProStreet ile de önceki oyunlardan alıştığımız dinamik ve keyifli müzikler güncellenerek, atmosferi tamamlayan önemli birer öğe olmaya devam edecekler. Genel olarak bakıldığında, Need for Speed serisini yeni oyunu beklemeye değer niteliklerle karşımıza gelecek gibi görünüyor. En azından yarışların farklı bir havaya bürüneceğini ve böylelikle tüm yapımın ahenginin değiştireceğini tahmin etmek zor değil. Yani bu, “Her yıl aynı oyunu oynuyorum” diye yakınanlar için güzel bir gelişme.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2022 09:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
Need for Speed: ProStreet

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×