Need for Speed: Shift

Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
PSP'de son gazla tempo arttı!
Platformlar PSP
Need for Speed: Shift
  • Yapımcı - Yayıncı EA Bright Light - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 79
Artılar Eğlenceli oynanabilirlik, güzel grafikler, tatmin edici oyun süresi
Eksiler Monoton oyun yapısı, sesler başarılı değil
Uzun yıllar oyuncuların vazgeçilmez yarış oyunu tercihi olan Need For Speed (NFS), son zamanlarda hepimizin bildiği gibi büyük bir çıkmaza gitmiş durumda. Yeni nesle giriş yapıldığından beri bir türlü dikiş tutturamayan seri, Carbon’un makyajlanmış hali, Pro Street, Undercover derken iyice dibe battı. Most Wanted’dan sonra düzgün bir oyunu çıkmaz olan ve her yeni yapımla da özünden kopma eylemi gösteren NFS, oldukça başarılı olacak, herkesi memnun edecek açıklamalarıyla gelen Shift adlı yeni oyunuyla eskisi kadar olmasa da, kendini toparlamayı başardı. PS3, X360 ve PC’de oldukça yüksek notlar alan ve uzun zaman sonra beğenilen ilk NFS olan Shift’in bakalım PSP versiyonu nasılmış?

El konsolunda yarış keyfi

Oyun klasik olarak Quick Race, Multiplayer ve ilerlemeli bölüm olan World Tour seçeneğini sunuyor. Shift’in başında arabalar açık olmadığı için Quick Race ilk başlarda pek çekici değil. Multiplayer olarak Ad-Hoc desteği sayesinde arkadaşlarınızla beraber oynayabilirsiniz. World Tour’a girerek yapıma başlıyoruz. Burada altı farklı kademe yer alıyor, bunlar sırasıyla; Rookie, Amateur, Street, Super Street, Pro ve Elite. Her zaman olduğu gibi zayıf bir arabayla ilk kademeden oyuna dahil oluyoruz. Her kademenin bir ana yarışçısı var ve toplam da beş yarış sonucunda hepsinde birinci olduğunuz takdirde bir sonraki kademeye geçerken, rakibinde aracını almış oluyorsunuz. Bu şekilde hem rakibin, hem de ilerledikçe açılan araçlarla garajınız oldukça zenginleşiyor. Tabii siz ilerledikçe de daha hızlı arabaları tercih ettiğiniz için, önceki araçlarınızın pek bir anlamı kalmıyor.

Sahip olunan araçları modifiye etme imkanımız da olmasına rağmen, bunu kendimiz yapamıyoruz. Her yarış sonucunda kazandığımız puanlar sayesinde aracın motor gücü, lastikleri, görünümü, nitrosu gibi özellikleri kendiliğinden artıyor. Ancak bu durum biraz yavaş işlediği için size çok da yararı olmuyor. Bir aracı tam anlamıyla geliştirmek için baya çaba sarf ediyorsunuz. Shift’teki yarış çeşitleri ise önceki NFS oyunlarından hatırladığımız yarışlar diyebilirim. Normal yarışlar, elemeli, hız radarı, Drift, Checkpoint gibi bilindik türler yer alıyor ve bunun gibi birkaç çeşit daha var ki, yapım bu konuda kullanıcıyı pek sıkmıyor. Fakat pist çeşitleri ne yazık ki az, bu da oyun boyunca düzden, tersten derken aynı pistlerde dönüp dolaşmamıza sebep oluyor. Ama tur sayıları az olduğu için çok sıkıldığınızı söyleyemem.

Need for Speed: Shift
"Yapımın grafikleri PSP için genel olarak başarılı."

Gaza basar, rakipleri geçerim...

Oynanabilirlik ise sonuna kadar arcade yapıda, PS3, X360 ve PC sürümünün daha çok simülasyon havasında olmasına rağmen, PSP’de bu durum geçerli değil. Çok rahat yarışarak, 200 km hızlarda en keskin virajları dahi kolay bir şekilde alabiliyorsunuz. Zaten rakiplerinizin de yapay zekası çok başarılı olmadığı için daha ilk turlarda tüm rakiplerinizi geçerek, yarışı en yakın araçtan 3-4 sn önde bitirebiliyorsunuz. Hatta Enduro yarışlarında 5 tur atıyorsunuz ve düzgün yarışırsanız 20 sn kadar fark atabiliyorsunuz. Yapımdaki en göz alıcı nokta ise, hasar modellemesi, yarış esnasında hasarlı bir şekilde devam etmiyorsunuz, ama şiddetli bir çarpışmada arabanız görsel açıdan belirgin bir hasar alıyor. Açıkçası kutlamak lazım gayet güzel olmuş. Ama tabii ki yarışa tekrar başladığınız da hasar ortadan kalkıyor.

Shift’in görsel kalitesi PSP’de görebilecekleriniz içinde en iyilerden, oldukça kaliteli modellemelerin yer aldığı oyunda, yer yer göze hoş gelen ışık efektleri de tam yerinde olmuş. Yukarıda bahsetmiş olduğum hasar modellemesi ise yine görsel kaliteye artı katkı sağlayan faktörlerden biri tanesi. Oyunun sesleri ise belki de en kötü yanı, müzik olarak U2 gibi ünlü grupların şarkıları ve hatta Türk şarkıcı Bedük’ten Heartbreaker’da yer almasına rağmen, bazı araçların sesleri cidden kötü diyebilirim. Örneğin bir Viper’dan çıkan ses tatmin edici olsa da, Audi R8’den gelen ses Scooter’dan çıkan ses gibi ya da modifiye edilmiş bir Evo, akülü araba gibi ses çıkartıyor. Bu konuda yapım ne yazık ki sınıfta kalıyor. Her şeye rağmen son zamanlarda PSP’de sıkılmadan oynayıp bitirdiğin ilk yarış oyunu oldu NFS: Shift. Eğer PSP sahibiyseniz deneyebilirsiniz.
Yorumlar 14
MK Okuru
MK Okuru 15.04.2024 01:57
Kalan Karakter: 300 Gönder
Need for Speed: Shift
İlginizi Çekebilir