1/2

Need for Speed: Undercover

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Yine Kasım ayı ve yeni bir Need for Speed daha
Platformlar XBox 360
Need for Speed: Undercover
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 68
Artılar Müzikleri, çok çeşitli yarış türleri
Eksiler Detaysız grafikleri, renksiz ve ıssız şehri, atlamalar, takılmalar, fizik motoru
Yıl 1994, o zamanlar hazırlanan bir oyununun, bunca sene araba yarışı piyasasında hatırı sayılır yere sahip olacağını çoğumuz düşünemezdik. İlk oyunun ardından 1997 senesiyle birlikte Need for Speed her yıl karşımıza yepyeni tarzlarda çıktı. Bazen diğer oyuncuların kurduğu bir dünyada, bazen yeraltı ve yasadışı sokak yarışlarında, bazen de resmi ve tamamen yasal yollardan yarıştık. Sene geldi polislerden nefret ettik, sene geldi polis olduk yarışçıların peşine düştük. 2008 yılında ise bize polis olmak ve gizli mafya bağlantılarını ortaya çıkartmak nasip oldu. Videolar bu sefer daha çok film tarzında hazırlanmış. Polisle tek bağlantımız Chase Linh adlı karakter. Karaktere can veren ise Görevimiz Tehlike 3 ve Zor Ölüm 4 filmlerinden aşına olduğumu aktris ve manken Maggie Q. Son yıllarda NFS serisi de James Bond filmleri gibi kızlarıyla konuşulmaya başladı. Serinin bu on ikinci yapımında da gelenek sürdürülmüş.

Uçsuz bucaksız koskocaman şehir

Need for Speed: Undercover
Oyunda serinin diğer yapımlarına göre inanılmaz büyük bir harita hazırlanmış. Bırakın gezip keşfetmeyi GPS menüsünden komple bakmak bile zor. Fakat bu büyük şehir maalesef çok ölü hazırlanmış. Etrafta doğru dürüst gezinen otomobil görmek bile zor. En fazla trafiği otobanlara çıktığınızda görüyorsunuz. Arabaları bir köşeye koyun, sokaklarda insanlar bile yok. Ayrıca NFS oyunlarında neden hala daha gece gündüz döngüsü koyulmaz anlamak mümkün değil. Bir oyunda sadece gece olur diğerinde sadece gündüz. Bu seferde sadece gündüzü seçmişler. Yapımcılar yarış türlerinde de ufak eklemeler yapmışlar. Drag yerine otobanda teke tek yarışlar koyulmuş. Bazılarının çok sevdiği Drift yarışları da oyundan kaldırılmış. Sadece polislerden kaçtığınız ve şehre belirli bir miktarda maddi zarar vermeye çalıştığımız, şehirde birbirinizi yakalayıp geçmeye çalıştığınız modlar var.

Şimdiye kadar NFS oyunları pek zorlu olmamıştı. Serinin bu sürümünde de aynı şekilde kalmış. Oyun özellikle araba yarışı sevenlere çok kolay gelecektir. Zorluk seviyesi için herhangi bir ayar koyulmamış olması büyük eksiklik. Yarışları kazandıkça hem para hem saygınlık elde ediyorsunuz. Pro Street ile yapılan yarışı domine etme faktörü yine kullanılmış. Belirli sürelerden az yarışı bitirebilirseniz domine etmiş oluyor ve daha çok kazanç elde ediyorsunuz. Fakat zaten oyun sizi pek zorlamadığından neredeyse bütün yarışları domine ediyorsunuz. Böylelikle hem aracını modifiye etmek hem de yeni araçlar almak çok kolay oluyor. Ayrıca her domine ettiğiniz yarıştan sonra sürücülük yeteneklerinizi geliştiriyorsunuz. Fakat bu menüde size herhangi bir kontrol verilmemiş. Oyun sizi rastgele geliştiriyor.

Audi, BMW, Lamborghini, Nissan, Toyota gibi dünyaca meşhur firmaların bulunduğu tam 55 adet araba var. Modifiye seçenekleri yine oldukça bol tutulmuş, ayrıca her parça için istediğiniz gibi değişiklik yapabilmek de, oyunu kişiselleştirmeyi kolaylaştırıyor. Ama menüler pek kullanışlı olmamış. Birazda yarışlardan söz edeyim. Zaten oyun genel olarak kolay hazırlandığı için yapay zeka sizi hiç zorlamıyor. Nitronuz kullandıktan az bir süre sonra tekrar doluyor, anlık oyunu yavaşlatma da aynı şekilde. Öyle ki, eğer iyi bir yarış oyuncusu iseniz kaza yapmanız neredeyse hiçbir şeyi değiştirmiyor. İki üç viraj sonra hemen önünüzdekilere yetişiyorsunuz. Birde yarışlar için ortalıkla gezinmek yerine sadece bir tuşa basarak başlamak maalesef oyunun eski tadını ve heyecanını kaybettirmiş.

Nerede o eski NFS’ler

Ben en çok NFS: Underground 2’nin şehrinde keyif almıştım. Renkli, canlı ve hareketliydi. Tek eksiği sadece gece olmasıydı. Ara sıra yağmur bile yağıyordu. Bence şöyle bir geçmişe bakıldığında, Undercover özellikle kendi istediğiniz gibi turlama tarzında yapılan en kötü şehir ve çevre grafiğine sahip.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×