Neighbours From Hell 2

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Komşuyu çıldırtmaya devam ediyoruz, fakat bu sefer tatilde
Platformlar PC
Neighbours From Hell 2
  • Yapımcı - Yayıncı JoWooD Productions - JoWooD Productions
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar Kaliteli grafikler, kolay, eğlenceli ve sürükleyici oynanış, müzikler ve sesler
Eksiler

Neighbours from Hell, geçtiğimiz yıl bu aylarda çıkmıştı. İsim olarak aklıma direk komedi unsurlu bir oyun olduğu gelmişti. Bir televizyon şovunun baş yıldızıydık. Her bölümde komşumuzu binbir muzurlukla çılgına çevirerek reyting rekorları kırıyorduk. Fakat oyun öyle kısaydı ki herkes devamının çıkmasını ister oldu. Tam oyundan tat almaya başlarken bitiyordu. Oyunun gerçekten tutulması ile çıktıktan bir kaç ay sonra yapımcılar devamını yapmaya başlamışlardı. Bu sefer konu tatil üzerine.

Yeni komşular, yeni muzurluklar

Eski oyunu oynamayanlara kısa bir hatırlatma yapalım. Her bölümde gerçekleştirmeniz gereken belli bir skor bulunuyor. Bunu elde ettiğinizde o görevi geçebiliyorsunuz yada sonuna kadar gidip en iyi şekilde bitirmeye uğraşıyorsunuz. Her bölümde sizin keşvetmeniz gereken bir sürü alet oluyor. Öncelikle komşunuzun neler yaptığını gözlemleyip daha sonra bu gizlenmiş aletleri bulup ona tuzaklar kurmaya başlıyorsunuz. Takıldığı her tuzaktan puan alıyorsunuz. Kısaca böyle açıklanabilir. Oyunun devamında ise işler biraz daha zorlaştırılmış. Artık belli bir yerden sonra komplike ataklarda bulunuyorsunuz. Örneğin gemideyken önce yere sabun koyup komşunum düşmesi ile puan alırken, daha sonra tekrar sabun koyup köşedeki kapıyı açıyorsunuz ve bu sefer komşu hem yere düşüp kayıyor hem de kapı açık olduğundan denize uçuyor. Bunun benzeri aynı anda birden çok aksiyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında oynanabilirlikte ufak tefek değişiklikler yapılmış. Eskiden yakalandığınızda baştan başlamanız gerekirdi, bu sefer ise 3 hakkınız var. Dayak yiyip kaldığınız yerden devam ediyorsunuz haklarınız bitene kadar. 14 adet yeni görev var. Yani sayıca bakılırsa eski oyunun bittiği yerde bu sefer siz oyuna alışmış oluyorsunuz ve bir o kadar daha zorlu görev karşınıza çıkıyor. Bunun yanında birbirinden farklı 6 adet değişik mekan var. Çin, Hindistan ve Meksika bunlardan bir kaçı. Artık ev dekorundan çıkıp farklı yerlerde oynamanın tadını çıkartabiliyoruz. Gene eskiye nazaran çok daha eğlenceli karakterler eklenmiş. Sinirlerini zıplatmamız gereken sadece 1 komşumuz değil, karısı, çocuğu hatta annesi bile gelmiş. Daha çok ayrıntı yapılarak oyun zorlaştırılmış. Eskiden en fazla 5-6 aksiyon ile bölümleri geçerken artık oyunun ortalarına doğru 8-9 gibi yüksek rakamlara ulaşıyorsunuz. Yani bölümler de uzun soluklu hazırlanmış.

Yeni bir akım

Neighbours From Hell'i gördüğümde ilk olarak grafikler dikkatimi çekmişti. Uzun süre incelemiştim. Geliştirilen teknik ile hazırlanan bölümler, karakter animasyonları gerçekten çok hoşuma gitmişti. Devamında ise bu grafikler az da olsa geliştirilmiş, gözle fark ediliyor. Karakterlerin modellemelerinde bir adım ileri gidilmiş. Özellikle komşumuzun karısı inanılmaz olmuş. Ayrıca oyunun kapalı mekanlardan çıkıp değişik açık alanlarda geçmesi görsel açıdan bir şölene dönüşmüş. Oynanabilirlik ve mekanların grafikleri birbiriyle çok uyumlu olmuş. Sırayla komşunuzu sinir etmek için numaraları hazırlayıp sonra arkanıza yaslanıp izlemek büyük keyif. Zaten şovun amacı da bu ve gayet güzel aktarılmış, aynen tv programı izler gibi. Sesler ve müzikler de aynı şekilde çok başarılı. Müzikler duruma göre tepki vererek artıyor yada azalıyor. Ses efektleri ise bir o kadar daha eğlenceli. Konuşmalar Sims tarzı ve ben oldum olası bu tarz efektleri sevmişimdir. Özellikle bu oyuna çok yakışıyor. Her bölüme alkışlar ile başlamak ise apayrı bir olay.

Son Sözler :

Neighbours From Hell zaten çok başarılı bir oyundu ve kesinlikle devamı çıkmalıydı. Çünkü oynayanların tadı damağında kalmıştı. Tekrar tekrar bitirdiğim nadir oyunlardan biriydi. Diğer seriler gibi bu sefer oyunun devamı bozulmamış, çok daha kaliteli ve eğlenceli olmuş. Özellikle düşük sistemlerde bile düzgün çalışabilmesi çok büyük bir avantaj.

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 6.02.2023 22:11
Kalan Karakter : 300 Gönder
Neighbours From Hell 2

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×