1/2

Nemesis of the Roman Empire

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Ağaç kesmeden ve bina dikmeden savaşabileceğiniz iyi bir strateji
Platformlar PC
Nemesis of the Roman Empire
Merlin Puanı 76
Artılar Kalabalık çarpışmalar, derin strateji kurgulama imkanı. Zevkli ve insanı saran oyun yapısı.
Eksiler Birim sayısı beklenen kadar çok değil. Scenario'lar az sayıda, olanlar da hayli zor.

Oyun piyasası son zamanlarda dalgalı bir seyir izliyor. Geçtiğimiz iki ay boyunca eli yüzü düzgün fazla sayıda yapım gelmediyse de eylül ayı ile bu durum 180 derece değişti ve bizi okyanustaki bir damla gibi hissettirmeye başladı. Gerçi bu sözlerin bu oyunla fazla bir ilgisi yok, zira Nemesis fazla yeni bir oyun değil. Nereden baksanız en az 3 aylık bir geçmişi var; ama, bana denizin dibindeki istiridyede gizli bir inci gibi göründüğünden ve biraz da gözden kaçırdığımız bir oyun gibi göründüğü için inceleme gereği hissettim. Son 2 ayımdaki gecelerimin katili Nemesis’i size de kazandırmak tek düşüncem. Bakalım beğenecek misiniz?

Ağaç kesmek istemiyorum!!

Nemesis the Roman Empire, ben de dahil olmak üzere strateji sevmeyen bir kısım insanın stratejilerden hoşlanmamalarındaki neden olarak gösterdikleri ve gereksiz yere uğraşıldığını düşündükleri ağaç kesme, tarla ekip biçme gibi ve bina oluşturma aktiviteleri ortadan kaldırıyor. Onun yerine size herhangi bir haritada seçtiğiniz ırkın bütün binaları hazır olarak veriliyor, ayrıca ihtiyacınız olan iki şey; besin ve altın, yine sizin üreteceğiniz insanların çalışmaları sonucunda meydana geliyor. Dediğim gibi bütün bu işler için siz hiçbir ekstra bina dikmiyorsunuz ve haritayı dolaşarak odun veya maden aramıyorsunuz. Size sadece askerlerinizi oluşturmak ve onlara çeşitli upgrade’ler yükleyerek daha güçlü hale getirerek savaştırmak düşüyor.

Oyuna isterseniz konulu bir görev seçerek başlayabiliyorsunuz, isterseniz de herhangi bir haritada kendinize düşmanlar oluşturarak onların topraklarını ele geçirmeye uğraşıyorsunuz. İkinci seçeneği seçerek başladığınızda haritayı istediğiniz gibi organize etme şansına sahipsiniz. Savaş alanının büyüklüğü ve nasıl bir coğrafi yapıya sahip olabileceğinden tutun da, ortamdaki hava şartlarına kadar her şeyi değiştirmek sizin elinizde. Haritanın genişliğine göre ortama ekleyeceğiniz düşman sayısı da değişim göstermekte tabi ki. Oyundaki 4 farklı ırktan seçebileceğiniz düşmanlarınızı ekleyerek büyük kitleler arası kıyımın startı veriliyor. 4 tane ırk sayısı az görünebilir; ama, oyunun dengeli yapısı göz önüne alındığında çok yetersiz değil. Buradan gem vurulabilecek tek şey, birimlerin yeterli sayıda olmayışı. Her bir ırkta da birbiri ile aynı işe yarayan birimler var ve bunlar oyunda herhangi bir çeşitlilik yaratamıyor. Kalabalık çarpışmalar bu açığı fazlasıyla kapatıyor, üstüne üstlük ekran tamamıyla orta çağ savaşlarını andıran bir tabloymuşçasına şenleniyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×