1/9

Never Winter Nights - 1. Bölüm

Can Kara
Can Kara 3.06.2010 - 12:31
Bu uzun oyunun tam çözümünü iki bölüm halinde yayınlamayı uygun bulduk. İşte ilk bölüm.

Karanlık ormanların içinde, yağmurlu gecelerin ürkütücülüğü ile tek başınızasınız. Sizi ayakta tutan tek şey kahramanlık onurunuz. Birçok insanın kaderi yine sizin elinizde. Bu kez Neverwinter şehrinin insanlarına yardımcı olmaya çalışacaksınız. İşiniz oldukça zor. Ama Merlin'in Kazanı olarak bu yükü sizinle paylaşmaya hazırız.

Başlarken
Neverwinter Nighst oyunu gerçekten bu güne kadar gördüğüm ender Role Playing Game (RPG) tarzındaki oyunlardan biri. Bu tarzda çok fazla oyun oynadığım söylenemez. Ancak bu oyun benim fikirlerimi değiştirmeye yetti doğrusu. Oyunda ana görevlerin yanında özellikle ek görevler oyuna bambaşka bir anlam katmış. Gezmediğimiz yer görmediğimiz canlı türü hemen hemen yok gibi. Ayrıca karakter tasarımları konusunda söyleyenecek kelime bulamıyorum. Karakterle konuşurken yapılan espriler, kişilerin yüzleri ile konuşmalarındaki ve görünümlerindeki uyumlar oldukça güzel tasarlanmış. İlk başta oyunu kolay oynamanızı sağlayacak bir karakter bulun. Özellikle recommended seçeneği ile bir fighter yaratabilirsiniz. Biraz oyunu tanıyın.Daha sonra siz kendiniz bir karakter yapıp yine oyunu oynayabilirsiniz.

Oyunla ilgili söylemek istediğim bazı notlar var.İngilizce bilmeyen arkadaşlar yine bu oyunu oynayamıyoruz diye üzülebilirler. Oyunda birçok görevi çözmek insanlarla konuşmaktan ve bazı malzemelerin ne işe yaradığını öğrenmekten ve tüm olasılıkları denemekten geçiyor. Bunun için examine seçeneği çok önemli. Bu sayede malzemelerin ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.Kısacası herşeyi okumanız ve anlamanız gerekli. Oyunda daha çok ana görevlere ağırlık verip bitirmeniz gerekli. Bununla birlikte oyundaki tüm ek görevleri bitirmek zorunda değilsiniz. Ancak bu görevler size yüksek bir levele ulaşmak için bol bol deneyim(experience) ve para kazandıracaktır. Herhangi bir görevle ilgili bulmanız gereken birşeyler varsa genelde o haritanın içerisinde onları bulabilirsiniz.. Örneğin Creator Ruins isimli bölgede golemlerin istekleri yine o katlarda bulunuyor. 

Son olarak oyunda tüm öldürdüğünüz karakterlerin üzerinden ve sandıklardan çıkan tüm malzemeleri almaya özen gösterin. Kişilerle de mümkün olduğu kadar çok konuşun. Artık çözüme geçebiliriz.

PRELUDE
Bu bölüm oyunun tutorial dediğimiz öğrenme bölümü.Bu bölümde kamera kullanımından büyülere kadar ilk öğreneceğiniz bilgiler veriliyor.Oyuna bir odanın içinde başlıyoruz. Karşı odada Pavel ve Bim ile konuşutaktan sonra odadaki bazı çekmeceleri kontrol edip odadan çıkabilirisiniz. Şimdi antreman odalarındayız. İlk oda alışveriş odası daha sonra ki oda harita ve journalı kullanma odası. Sonraki oda ise combat trainin odası. Burada sınıfınıza göre bazı antremanlar yapmanız gerekli. Örneğin Barbarianla oynuyorsanız bu bölümdeki bazı hedef tahtalarını taşlarla vurmanız gerekli. Daha sonra training kısmını bitirdiğinizde size Aribeth’i görmenizi söylüyorlar. Haritanın güneyinden çıkarak Aribeth’e gidin. Aribeth’le konuşurken bazı yaratıklar teleportla Neverwinter Academy’ye saldırıyor. O esnada Aribeth’e yardım etmeniz gerekli. Yaratıkları öldürüp tekrar Aribeth ile konuşun. Size bir anahtar verecektir. Bu anahtarı antreman bölümünün doğusunda bulunan ve açılmayan kapı üzerinde kullanacaksınız. Kuzeye doğru hareket edin. Orada Pavel’i göreceksiniz. Size katılmasını söyleyin. Daha sonraki odada Geldar size nasıl level atlayacağınız hakkında bilgi verecektir. Haritanın batısına doğru ilerleyip Stables adlı yere geleceksiniz. Burada Fenthick ve Desther ile konuşun. Daha sonra ordan çıkarak ilk bölüme geçin.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×