1/3

Never Winter Nights - Class Rehberi

Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Rehber köşemiz Never Winter Nights ile gelişiyor. İşte Class'lar

Neverwinter Nights şu ana dek çıkan en güzel RPG oyunlarından biri olsa gerek. Güzel olmasının yanında uzun olması sizi sevindirse de biz editörleri canından bezdiriyor. Keşke her şey tam çözüm yazmakla bitseydi. Oyunun masa üstü Dungeons&Dragons 3rd Edition'dan neredeyse hiç farkı yok. Zaten NwN'ı RPG'ler arasında özel kılanda bu. Durum böyle olunca bize oyun hakkında yazacak milyon tane konu çıkıyor ve biz bu yazılacak milyon tane rehbere Class'lar ile başlamayı uygun gördük. 

Öncelikle, FRP dünyasında birbirinden değişik güçlere, amaçlara, yapılara vb. sahip olan karakterler vardır ve bunlara genel olarak "Class" yani sınıf denir. Yani class ınız karakterinizin uzmanlık alanlarını ve yeteneklerini belirler. Neverwinter Nights da tam olarak 11 class mevcut. Bunlar ise Barbarian, Bard, Cleric, Druid, Fighter, Monk, Paladin, Ranger, Rouge, Sorcerer ve Wizard. Bu rehberimizde NwN'da ki classlar hakkında sizi kısaca bilgilendireceğim. Böylece kendinize en çok uyan class ı seçmeniz kolaylaşacak. Sakın ama sakın class ı umursamazdan gelmeyin! Çünkü oyunun başında hazırlayacağınız karakter için seçtiğiniz class size uygun olmazsa tüm oyun boyunca sıkıntı yaşarsınız ya da oyundan hiç zevk almazsınız. 

Class'lar

Barbarian: 

Faerun'un ıssız bölgelerinde yetişmiş olan cesur, dayanıklı ve acımasız savaşçıları. Genelde halk onlardan büyük korku duyar ve onları berserker olarak adlandırır. Her ne kadar korkulan, kaba kişiler olarak bilinselerde, onları tanıyanlar ne kadar değerli ve saygılı olduklarını bilirler...

Barbarian tek kelimeyle şahane bir savaşçıdır. Fighter'lar kadar disiplinli ve eğitimli olmasalarda onları özgün kılan bir Rage'e sahiptirler. Bu güçlü rage'leri sayesinde düşmanlarını kolaylıkla yenebilir ve onların saldırılarına göğüs gerebilirler. Ne yazık ki bu rage'in barbarian a halsizlik veren bir yan etkisi vardır. O yüzden bu enerjilerini sınırlı bir biçimde kullanırlar ama bu sınır o günkü macerasına zaten yeterli gelir. Barbarian'lar alignment olarak asla lawful (kuralları uygulayan) olamazlar çünkü onlara bu gücü özgürlükleri vermektedir. Bir barbarian için olabilecek en iyi alignment neutral ya da chaotic good/evil dır. Şayet barbarian hoşunuza gittiyse race (canlı türünüz) olarak Orc ya da Half-Orc olmanızı öneririm. Çünkü orc'ların iri yapıları barbar gibi güç gerektiren bir class için en uygunudur. 

Bard:

Fantastik Dünyalarda müziğin değişik bir büyü türü olduğu söylenir ve Bard'lar da bunu kanıtlamaktadır. Bard'ların gücü her hangi bir kitaptan ya da eşyadan değil, kalbinden gelmektedir. Bu yüzden iyi ya da kötü olmaları büyük önem taşır. Bard'lar büyülerini müzik ya da şiir yoluyla yaparlar. Çok fazla büyü bilmeselerde Sorcerer ve Wizardlar gibi büyü hazırlamakla vakit harcamalarına gerek yoktur. Ayrıca Bard'lar büyülerini kişisel kullanım için değil takım arkadaşlarının iyiliği için kullanır. Takım arkadaşlarına müzik ile güç verebilir, dinleyicilerini rahatlatabilir ya da düşmanlarını şaşırtabilirler. Bard'lar kurallardan çok kendi kalplerini dinledikleri için lawful hariç her tür aligment ı seçebilirler. Ayrıca genellikle race olarak Human, elf ya da half-elf olurlar. Neverwinter Nights'da her class ile oynamanız mümkün ama oyunun konusu bir Bard için pekte uygun değil. O yüzden bu class ı pek fazla önermiyorum ama yinede karar sizin...

Cleric:

Faerun'un doğal güzelliklerinde, ilginç yapılarında, kısaca yeryerinde tanrıların büyük katkıları vardır. Yanlız tanrılar Dünya'yı kendileri değil, yeryüzünde ki temsilcileri yani Cleric'leri ile yönetir. İyi Cleric'ler iyileştirir, korur ve kötülükleri engeller. Kötü Cleric'ler ise öldürür, yok eder, sabote eder, kısaca kötü işlerden sorumludurlar. Anlayacağınız bir Cleric bu işleri kendi istekleri doğrultusunda değil, taptıkları tanrıların isteği doğrultusunda gerçekleştirir. Cleric'ler tüm doğa üstü güçlerini tanrılarından alırlar. Her sabah uyandığında tanrısına tapınır ve seçtiği büyüler için dua eder. Seçtiği aligment dışında hareket edecek olursa tüm güçleri sonsuza dek yok olur. 

FRP'de iki tür büyü vardır. Bunlar Arcane ve Divine Magic. Bağımsız yapılan büyülere (örneğin wizard büyüleri) Arcane, tanrı tarafından sağlanan büyülere de Divine denir. Cleric'ler Divine Magic'in efendileridir. İyi olanları insanları iyileştirebilir ve hatta ilerde güçlendikçe ölenleri tekrar hayata döndürebilirler. Kötü olanları ise tam tersini yapabilecek olağan üstü güçlere sahiptir. Bir de Cleric Domains denen bir özellikleri vardır. Her Cleric standart Divine büyüleri dışında taptığı tanrıya göre iki tane de domain seçer. Bu domainler ona diğer class larda olan değişik büyüleri kullanma hakkı verir. Cleric'ler aynı zamanda undead yani zombie türü yaratıkları yok etme ya da geri çevirme yeteneğine sahiptir. 

Bana soracak olursanız oyunda en çok Cleric işe yarıyor. Önünüze türlü türlü skeleton ve undead ler çıkacağından cleric in özellikleri çok işinize yarayabilir. Unutmadan Cleric'ler her istediği Alignment'a sahip olabilir ve istedikleri race olabilirler.