1/3

Never Winter Nights

-
- 3.06.2010 - 12:31
RPG oyunlarına bir yenisi daha eklendi. Bu sefer Bioware, yeni oyunuyla FRP türünü baştan tanımlayacak gibi görünüyor...
Platformlar PC
Never Winter Nights
  • Yapımcı - Yayıncı BioWare - Infogrames
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 90
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar -
Eksiler -

Yaz ile beraber gelen yeni oyunlar eminim hepinizi etkilemiştir. Herkesin zevkine hitap eden bu türlü türlü oyunlardan en çok Warcraft III sükse yaptı. Yepyeni oynanışı ve şahane konusu ile oyuncuların gönlüne taht kuran WC3 bu tip oyunlar içinde bir ilk gibi görünsede, bir efsanenin tekrar doğuşundan başka birşey değil. İşte Neverwinter Nights'ı bizim için bu kadar değerli kılan da bu. Kendi türünde bir ilk olması ve oyunlarda ki hareket sınırını ortadan kaldırması. Bu oyundan sonra FRP'ciler için hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir...

Oyunu alıp oynayabilmek için yıllarca bekledik. Hatta ben aşırı dozda ki hevesimi kırabilmek için oyunun Beta Testerı oldum ama fayda etmedi. Bana gönderilen demo'lar, ekran görüntüleri vs. ler yetmiyordu, oyunun bitmiş halini görmem gerekiyordu. Haziran'ın sonlarına doğru NwN geldi ve gelir gelmez editörler arasında kavgaya sebep oldu :) Neyse ki ben akıllılık edip bu oyunu inceleyeceğimi 1 ay öncesinden duyurmuştum. Normalde incemelerimde kendi düşüncelerimi en sona saklarım ama dayanamayacağım. Bu oyunu bitmeden hemen şimdi alın! Daha sonra gelir yazının devamını okursunuz. 

NwN'ın güzelliği bırakın introsundan, şu ilk çıkan autorun'ından belli oluyor. Zahmetli bir kurulumdan sonra (tam 3 CD'yi birkaç kez takıp çıkarmanız gerekiyor) oyun açılıyor ve sıradan bir Neverwinter gecesini izliyorsunuz. Masa üstü FRP oynayanlar hemen şu düşünceye kapılacaktır: "Demek bizim yaptığımız savaşlar böyle oluyor...". Bilmeyenlere anlatayım; Neverwinter Faerun Dünyasının (Forgotten Realms Campaign'inin geçtiği Dünya) Kuzey kıyısında yer alan ve kendi haline yaşayan bir şehirdir. Saatleri ve renkli lambaları ile meşhur olan Neverwinter şehrini Lord Nasher adlı eski bir maceraperest yönetmektedir. Neverwinter şehri yüzyıllar boyunca huzurlu bir şekilde yaşamıştır, taa ki o güne kadar... Oyunun konusunun girişi bile kulağa enteresan geliyor değil mi? Tabi işin içinde ünlü Baldur's Gate oyunlarının yapımcısı Bioware, Atari (???? ne alaka demeyin bende bilmiyorum) ve Dungeons & Dragons ekibi (yani FRP nin baba ve ağabeyleri) olunca böyle oluyor. Bakalım bu yarattıkları ilk ile başarılı olabilecekler mi?

Oyunun konusu tam olarak şöyle: Son zamanlarda Neverwinter Şehrinde çok tehlikeli bir hastalık salgını vardır. Şehirde yaşayanların neredeyse hepsi hastadır ve çoğu da ölmüştür. Hastalığa hiç bir Priest ya da Cleric bir çare bulamamıştır ve bu durum karşısında şehri karantinaya almaktan başka çare kalmamıştır. Halk bu durum karşısında panik olur ve kimliği bilinmeyen düşmanlarda bu durumdan faydalanmak için şehire saldırılar düzenler. Ne yapacağını bilemeyen şehir en sonunda bir kahraman arayışına girer ve en sonunda sizi Akademiye çağırır. Akadamide gösterdiğiniz üstün başarıyı gören akademi size şehri kurtarma görevi verir. Konu bence bu tip bir oyun için hiçte fena değil. Yapımcılar NwN'da hiç bir zorunluluk olmadığını, herşeyin oyuncuda bittiğini söyleyip durdu. Bu söylediklerinde gerçekten haklılar çünkü konunun gidişatını siz belirliyorsunuz! Sizden şehri kurtarmanız istendiğinde agresif davranıp kabul etmeyebilir, adamlarla pazarlık yapıp işin ucuna bir ödül koyabilir ya da diğer RPG'lerden alıştığınız gibi görevi şerefinizle kabul edebilirsiniz. Bütün ipler sizin elinizde. Görevi kabul etmeyip Neverwinter'da boş boş dolaşacağınızı sanmayın hemen, konu bir şekilde yine size yansıyor ama olsun :) Sonuçta size bir seçim hakkı veriliyor. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×