1/4

Neverwinter Nights 2

Hüseyin Karaca
Hüseyin Karaca 3.06.2010 - 12:31
Neverwinter'ın kaderi tekrar ellerimizde
Platformlar PC
Neverwinter Nights 2
Merlin Puanı 87
12 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%70
Artılar Karakter yaratım ekranı, araç seti, 50 saatlik oyun süresi
Eksiler Yapay zekâ ve kötü kamera açıları
Üniversite yıllarında el kol şakalaşmaları sırasına her daim, “aman cep telefonum, aman gözlüğüm” diye bağırıp çağırdığımda arkadaşlarım bana cep telefonu ve gözlüğüyle kendisine +20’lik bir koruma sağlıyor derlerdi. Nedir bu +20 derken geç de olsa RPG ile tanışmıştım o yıllarda.

Son aylarda bir WOW çılgınlığı almış başını gitmişken, siz de benim gibi online oynamak yerine bilgisayara karşı güzel bir RPG oynamak istiyorsanız Neverwinter Nights 2’yi şiddetle tavsiye ediyorum. Tabii ki bu, oyunu çoklu oyuncu olarak oynayamayacağınız anlamına gelmiyor ancak NWN 2 gerçekten sürükleyici ve yaklaşık 50 saatlik bir oyun süresi ile tekil oyuncu olarak oldukça kaliteli bir oyunu bize sunuyor.

Yapımcıların zaten RPG türündeki başarısı belli. Daha önceden Black Isle Studios, Blizzard Entertainment, Electronic Arts ve Neversoft gibi firmalarda çalışmış kişilerden oluşan, Obsidian Entertainment. Firma önceden Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords ile karşımıza çıkmış ve başarılı olmuştu. Gene bir Bioware oyunu devamı olan Neverwinter Nights 2’de de iyi bir iş çıkarmışlar.

Neverwinter’ın kaderi sizin elinizde

Hikâyeye bakacak olursak Luskan’a karşı verilen savaştan sonra Neverwinter yavaş yavaş yaralarını sarmaya başlamış ve halk barışa zamanla alışmaya başlamıştır. Ancak barışı bozmak için uyanan şeytandan henüz kimsenin haberi yoktur. Bu durumda kuzeyin insanlarını korumak için tekrar bir kahramana ihtiyaç duyulmaktadır ve işte o kahramanı biz yaratacağız. Konu her ne kadar klişe gibi gözükse de içerisine girildikçe oldukça fazla detaylanıyor. Eğer oyunun tamamını oynayacağım derseniz içerisine gömüleceğiniz alt hikâyeler oldukça çok sayıda. Hiçbir zaman nerdeyim ne yapıyorum hissine kapılmadığınız, sürükleyici bir ana hikâye akışı içerisinde hangi alt hikâyeleri ele alacağınız, hangilerini es geçeceğiniz ise size ve kahramanınızın karakterine kalmış. Hele hele bir süre sonra kendi kalenize sahip olduğunuzda bir an için RPG değil gerçek zamanlı bir strateji oynadığınızı düşünüyorsunuz.

Hikâye her ne kadar doğrusal gibi gözükse de, özellikle diğer karakterlerle olan diyaloglarda yapacağınız seçimlerle hem karakterinizin gelişimini, hem de hikâye akışını tatmin edici seviye de değiştirmek mümkün. Birçok diyalogda ya da bulmacaların çözümünde farklı yollar izleyebilirsiniz. Diyaloglarda yalan söylemek ya da bulmacaları ahlaki olmayan yollarla çözmek karakterinizin kişiliğinin iyiden kötüye doğru ilerlemesini sağlayacaktır.

Karanlık tarafa geçip geçmemek. İşte bütün mesele bu

NWN 2’deki en büyük değişiklik artık oyuncunun dört kişilik bir takım kurabilmesi(bazen bu sayı artabiliyor) ve takımdaki her karakteri oynayarak seviye atlamalarındaki kararları verebilmesi. Evet, her karakterin tıpkı kendi kahramanınızda olduğu gibi bir ırkı, sınıfı, kendine has becerileri, ustalıkları ve kendi envanteri var. Kahramanınızla vereceğiniz kararlar takımınızı da tamamıyla etkiliyor ve kişilikleri buna göre belirleniyor. Tabii ki takımınızdaki herkesin bütün kararlarınızı beğenmelerini beklememelisiniz. Çoğu zaman takımınızdaki elemanlarınızla ciddi görüş ayrılıklarına düşmeniz mümkün.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×