1/3

Neverwinter Nights 2

Çağrı Kazancı
Çağrı Kazancı 3.06.2010 - 12:31
AD&D kurallarına sadık kalabilen nadir oyunlardan NWN, ikincisi ile de söz sahibi olmaya hazırlanıyor.

Bir kaç yıl evvel, AD&D kurallarına sadık kalıp, hatırı sayılır çoklukta fan kitlesine ulaşacak bir RPG çıkacak deseler inanmak güç olurdu. Konu olarak diğerlerinden pek bir fark gütmemesine rağmen benzerleri arasından geniş karakter seçenekleri, oynanabilirlik ve multiplayer modundaki gücü sebebiyle sıyrılmayı bilen bir oyun vardı; Neverwinter Nights.

İyi ve Kötü... Bir de Klişeler

Her şeyin değişim içinde olduğu yaşamda baki kalan insanoğlu bencilliğinin doğurduğu yıkım isteği, FRP senaryolarının klişesi haline gelecek iyi ve kötü kavramını doğurdu. Genellikle oyunlara adapte edilen bu senaryolardaki en büyük zaafiyetlerden birisi karakterlerin arkaplanının güçlü tutulmasına karşın, işleyiş anında kılıçlar ele, büyüler havaya şeklinde ilk karşılaşma atmosferi ile yerle bir olmasıydı kanımca. NWN için de aynı şeyleri söylemek hata olmaz bana göre. Bütün bu aksaklıklar ya da klişelere rağmen oyundaki çeşitlilik bize bunları kısmi olarak ya da kimilerince tamamen unutturmaya yetti.

Neverwinter Nights 2
NWN serisinin tek kişilik oyuncu biçiminde aksayan tarafı, giriş ve gelişme kısımlarının çok ağır ilerliyor oluşuydu. Sebep bu ki bir çok kişi kimi hileler ile ilk bölümleri hızlıca geçmeye ya da aynı hileler ile çoklu oyuncu ortamında ayakta kalabilecek karakterler yaratıp kendini tek kişilik oyundan uzaklaştırma yoluna girdi. Oyunun sonuna bir kere vardıktan sonra, kimsenin oynamak istediği başka bir karakter için oyunu baştan sona yeniden oynama yolunu seçeceğini sanmıyorum. Eğer oyunları alkole benzetecek olsaydık, bu oyun ikinci kadehi kaldırılamayacak türden bir içki olurdu.Sözcükler oyunun tamamen kötü taraflarına değiniyor gibi dursa da, aslında bütün bu olumsuz noktaların altında yatan kaynağın oyunun çok geniş bir vizyona sahip olmasından kaynaklı olduğunu söylemem gerekli.Gözden kaçan ufak detaylar atlanmamış olsa, bir kaç rötuş ile bu oyunun kendini aşacağına inancım her zaman mutlak olmuştur.

Karakter seçimi en zor karar...

NWN serisinde değinmek istediğim en mühim husus Modüler araç seti. Seçenekleri bu kadar bol bir oyunda kendi oluşturduğumuz mekânlar ve senaryolar ile oyunculara yeni bölüm imkânları sunmaktan geri kalmayışı, yapımcı firmaya olan övgümü katlamıştı. Bu övgü hala da tarafımdan verilmekte. Ancak bütün objeleri, silahları, binaları, mekanları kişilerin yerleştirmesine olanaklı hale getiriyorsanız, oyundaki çarpık yapıya da belli bir oranda seti çekmiş olursunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×