Neverwinter Nights 2: Storm of Zehir

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Fırtına öncesi derin sessizlik
Platformlar PC
Neverwinter Nights 2: Storm of Zehir
  • Yapımcı - Yayıncı Obsidian Ent. - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 76
17 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%83
Artılar Üç boyutlu harita, yeni sınıflar ve eklenen yenilikler
Eksiler Grafiksel bir iki hata
Neverwinter Nights (NWN), kaç kere PC başında sabahlamama neden olan oyunlardan biri. Hatta ek paketleriyle birlikte tam olarak yarasaya dönmeme sebep olmuştu. Modları, multiplayer’ıyla ilk NWN’de birçok macera yaşadım. Birinci oyundan sonra benim gibi çoğu NWN seven, artık ikinci yeni oyunu istiyordu. Sonunda NWN 2, Obsidian’nın elinden çıktı. Arkasından Mask of The Betrayer ile devam ettik. Şimdi de ikinci ek paketiyle yeniden maceraya devam ediyoruz.

Fantastik dünya

Yeni ek paket yani asıl adıyla Storm of Zehir, Obsidian tarafından geliştirildi. Kısaca Obsidian’ı bilmeyenler için biraz bahsedelim. Firmayı aslında Knights of the Old Republic II: The Sith Lords’tan tanıyoruz. Obsidian, 2003’te Feargus Urquhart, Chris Parker, Darren Monahan, Chris Avellone ve Chris Jones tarafından kuruldu. Firmanın şu anda CEO’su Feargus Urquhart. Çalışanlarının daha önce Baldur’s Gate, Planescape: Torment, Fallout 2, Icewind Dale gibi oyunların yaratıcı ekibinde bulunduğunu; daha önceleri Troika Games, Black Isle Studios’ta çalıştığını da belirteyim. Yani her ne kadar Obsidian yeni bir yapımcı firma olsa da, çalışanları oyun dünyasının eskilerinden ve RPG konusunda oldukça deneyimli insanlar. Firmayı geçip, asıl konumuza geri dönelim.

Neverwinter Nights 2: Storm of Zehir
"Storm of Zehir görsel olarak aynı, ama içerik olarak yeterli bir ek paket."

Storm of Zehir’de Yuan-Ti denilen yaratıkların ortaya çıktığı bir bölgede maceraya girişiyoruz. Ek pakette ilk dikkat çekici yeniliği oyuna eklenen yeni sınıflar oluşturuyor. Bunlar Hellfire Warlock, Swashbucker ve Doomguide. Mesela Swashbucker dexterity’si daha fazla olan melee bir karakter. Hellfire Warlock ise adında da belli olduğu gibi ateşe dayalı ataklar yapabiliyor. Yeni sınıflar dışında oyun mekaniği açısından değiştirilen ve geliştirilen kısımlar var. Yapımda partideki karakterlerin özellikleri biraz daha avantaj sağlıyor. Her karakterin ağır bastığı bir nokta her zaman bulunuyor. Geçemediğimiz bir yeri partideki farklı bir karakterle geçebiliyoruz. Girdiğimiz diyaloglarda farklı bir karakterle istediğimiz cevabı alabiliyoruz. Görevlerin çözümüne farklı yollardan ulaşabiliyoruz, ancak tavsiyem yeni sınıflardan birini seçip, parti kurmanız olacak. Yeni sınıflar NWN’ye biraz daha dinamik sağlıyor ve çeşitlendiriyor. Storm of Zehir’de diğer bir yenilik olarak üç boyutlu harita yer alıyor. Harita oyuna biraz daha rahatlık sağlamış, haritada rakipleri ve dost olanları görebiliyoruz.

Bitirirken…

Savaş sistemi genel olarak aynı, ama yapılan bazı düzeltmeler var. Oyunun grafiklerinin de aynı olduğunu belirteyim. Ses olarak yapım başarılı sayılır. Storm of Zehir eklediği yeni senaryo, görevler, sınıflar, düşmanlar ve sistemde yaptığı bazı düzeltmelerle genel olarak yeterli bir ek paket olmuş. Eksi olarak bir iki grafiksel hata var. Yine de NWN 2’yi sevdiyseniz, ilk ek paketi de oynadıysanız, kesinlikle Storm of Zehir’i yükleyip oynamanızı tavsiye ediyorum. Sonuç olarak her daim böylesi yeterli ek paketler piyasaya çıkmıyor.
Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 28.06.2022 05:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
Neverwinter Nights 2: Storm of Zehir

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×