Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark

Oğuz Kayhan Torpil 3.06.2010 - 12:31
Karanlıkaltı'nda inanılmaz bir macera sizi bekliyor
Platformlar PC, PC
Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark
  • Yapımcı - Yayıncı BioWare - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 92
Artılar Etkileyici hikaye, güzel kurgu, kaliteli ses efektleri, NWN'nin eksikleri büyük ölçüde giderilmiş
Eksiler Eskiyen grafikler

Neverwinter Nights, çıktığında ben dahil bir çok FRP tutkunu tarafından Baldur’s Gate serileri yanında çok aşağılanmış, çok hor görülmüş ve bu eleştirileri hak etmişti. Evet, NWN hakiki bir CFRP oyunuydu, Diablo ve benzerleri gibi özenti bir CRPG değildi. AD&D 3rd Edition kurallarına bağımlıydı. Fakat genelde hack’n’slash yani önüne geleni gebert mantığı oyuna hakimdi. Parti denen olaydan eser yoktu. Onun yerine dandik bir henchman olayı getirilmişti. Ayrıca oyunda Evil alignment’lı birisini oynamak neredeyse imkansızdı hikaye yüzünden. Romance silinip atılmıştı parti olmayınca ve oyun Baldur’s Gate 3D olması beklenirken BG’nin yanına bile yaklaşamayan bir hayal kırıklığı olmuştu. Fakat Bioware eleştrileri dinleyen, oyun severlere kulak veren bir firma. Ve çıktıktan yaklaşık 2.5 sene sonra Shadows of Undrentide expansion pack’ini yayınladılar. Bu yeni genişleme paketi oyunda eleştirilen bir sürü yere el attı. Fakat bazı sinir bozucu buglar ve hala giderilmemiş eksikler göze çarpıyordu. Beklenmedik bir şekilde, tam 5 ay sonra, daha öncekini bitiremeden Bioware NWN için yeni bir expansion pack çıkardı: Hordes of the Underdark.

Hordes of the Underdark, Faerun’un en sevdiğim mekanlarından biri olan Underdark yani nam-ı diğer Karanlıkaltı’nda geçiyor. Hikaye kısaca şöyle: Faerun’un en büyük şehirlerinden olan Waterdeep’in altında deli ve güçlü bir büyücü tarafından yaratılmış bir zindan vardır. Waterdeep sakinleri şikayetçi değillerdir, çünkü maceraperestler içeri girerken dışarı hiç bir şey çıkıp ta şehrin sakinlerini rahatsız etmez. Fakat son zamanlarda durum biraz değişir. Görüldüğü üzere bu zindan’ın Underdark ile bağlantısı vardır. Şehir kuşatma altındadır ve bundan Drow’lar yani nam-ı diğer Dark Elf’ler sorumlu gözükmektedir. Acaba deli büyücü de bu işin içinde midir yoksa Drow’lar onun etrafından dolanarak yüzeye çıkmanın bir yolunu mu bulmuşlardır? Maceraperestlerin toplandığı hana sinsi bir saldırı düzenlenir ve işte her şey bundan sonra başlar.

Underdark kasvetli, karanlık ortamlarıyla, Drow’ları, Duergar’ları, Drider’ları ve daha nice eksantrik yaratıklarıyla sizi bekliyor. Bütün bunlar deneyimli Bioware’in usta kalemlerinin elinden çıkan müthiş bir hikaye ile destekleniyor. D&D’nin verebileceği her şey emrinize amade. Oyuna eklenen nice yeni eşyanın yanında beni çok sevindiren yenilikler de eklenmiş. Artık ikinci bir henchman daha alabiliyorsunuz. Bundan daha da mükemmeli henchman’leriniz ile romance yaşayabilmeniz! Geliştirilmiş AI, düzinelerce yeni mekan da cabası. Ayrıca HOU orijinal oyunu da epeyce bir geliştiriyor. Artık karekterlerinizi 40. level’a kadar çıkarabilirsiniz. Müthiş hikaye ve atmosferin yanında sizi inanılmaz mücadeleler de bekliyor. Fakat karakterinizin yüksek levellı olması şart. Önceki karakterinizle devam edebilir yada hazır karakterlerden birini seçebilirsiniz. Yeni featler, skiller, classlar oyunu güncelleştirmekten ziyade oyuna bambaşka ve yepyeni bir hava katıyor.

Grafikler artık eskiyen NWN motorunu sonuna kadar kullanıyor. Evet, grafikler biraz eski fakat bu demek değil ki kötüler. Aksine Bioware artistlerinin çok titiz çalışmaları mevcut. Zamanında Monsterous Manual’a saatlerce bakarak hayal eden benim gibi biri için oradaki çizimlerin gerçekten hayata dönmelerini görmek çok duygusal anlar yaşamama neden oluyor. Ses efektleri alıştığımız şekilde kaliteliler. EAX3 desteği bu oyuna çok yakışıyor. Öte yandan müzikler diğer Bioware oyunlarındaki gibi çok iyiler. Kompozisyon, orkestrasyon 1. sınıf. Neverwinter Nights, bu yeni expansion pack sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar iyi olmuş. İşi gücü gereği masaüstü FRP oynamaya zaman bulamayanlar ve Baldur’s Gate oyunlarını defalarca bitirmekten sıkılmış olanlar için şu sıralar en iyi alternatif diyebilirim. İki kere düşünmeyin, hemen alıp oynayın…

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 15.04.2024 03:46
Kalan Karakter: 300 Gönder
Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark
İlginizi Çekebilir