1/3

New Star Soccer 3

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Gerçek bir kariyer istiyorsanız, New Star Soccer demeniz gerekiyor!
Platformlar PC
New Star Soccer 3
Merlin Puanı 87
Artılar Bir futbolcunun tüm kariyerini oynayabilme ve maçlarda onu yönetebilme, düşünülmüş birçok ayrıntı ve sürekli kendisini yeniliyor olması
Eksiler Fizik motoru biraz daha düzeltilebilir, ama zamanla bunun da gelişeceğine inanıyoruz
Bir futbolcunun kariyeri ile ilgili tüm ayrıntıları oynamak, bu denli eğlenceli ve gerçeğine uygun bir hale getirilmemişti. New Star Soccer, eski Commodore oyunlarındaki görüntüleri andırmasına ve 2 boyutlu olmasına rağmen, birçok futbolsevere eğlenceli saatler yaşatmaya devam ediyor ve her geçtiğimiz gün versiyonları yenileniyor. Fanatikleri o kadar fazla ki, onlar da sürekli olarak oyun için katkıda bulunuyor, yeni öğeler ekliyorlar, bu da yeni bir versiyon olarak karşımıza çıkıyor. En son New Star Soccer 3 yayınlandı fakat bu 3’ün yanındaki versiyon numaraları sürekli artmakta. Ben bu yazıyı hazırlarkan en son 3.13 versiyonu yayınlanmıştı ve benim incelediğim versiyon ise 3.11’di. Kim bilir belki de yayınlandıktan sonra yeni bir tane daha yayınlanacak. Son zamanlardaki sarma potansiyeli en yüksek olan oyunlardan birisi oldu New Star Soccer ve bulundurduğu öğeler ile bize gerçekten bir kariyer yaşatıyor.

Sıfırdan futbolcu yaratmak

Yaklaşık 10 MB’lık ufak bir boyuta sahip olmasına rağmen, içinde bulundurduğu özellikler ve kendini sürekli geliştirmesi ile birlikte boyundan büyük işler yapan bir yapım. Biz deneme sürümünü test ettik ve deneme sürümü ile 10 maç yapabilmemize imkan tanıyor. 10 maçtan sonra, kullanıcı adının yanında Register edilmiş bir lisans numarası girmemiz gerekiyor. Tabii bunun için oyunu online olarak satın almış olmamız gerekiyor ve bunun şu anki fiyatı da 20$. Ancak, bizi o kadar sardı ki, hem yazısını yazma ihtiyacı hissettik hem de kafamızda satın alma istekleri de belirmeye başladı. Peki nedir New Star Soccer’ı bu kadar popüler yapan ve başından kalkamamamızı sağlayan etkenler?

En başından başlayarak anlatalım, oyunu açtıktan sonra kendi adımızı soyadımızı ve lakabımızı girerek bir profil yaratıyoruz. Bu profil, yöneteceğimiz futbolcuyu teşkil ediyor. Onun futbol hayatının yanında, sosyal ve ticari hayatı ile de meşgul oluyoruz. Bu konu başlıkları altında, birçok ayrıntı besliyor gibi gözüküyor ve nitekim de öyle. Ancak menülerine, kullanımına ve tüm öğelere alışmak oldukça basit ve keyifli. Profilimizi açtıktan sonra, fiziksel bilgilerimizi ve en önemlisi mevkimizi belirliyoruz. Genelde çoğu insan tercih olarak tabiiki forveti seçiyor çünkü maddi bayağı fazla oluyor. Karakterimizi yarattıktan sonra ligimizi, ülkemizi ve takımımızı seçip anlaşmamızı imzalıyoruz. Tabii, çok daha önemli bir başka durum da özelliklerimizin dağılımı. Bize verilen yetenek puanlarını, futbolla ilgili olan özelliklerimize makul bir şekilde dağıtmamız gerekiyor ki bunların maçlar içerisinde olan etkileri son derece fazla ve sürekli olarak etkilerini görebileceğiz. Sezona idmanlar ile başlıyoruz ve burada çeşitli özelliklerimizi arttırmaya başlıyoruz. İlk başta yetenek puanı verdiğimiz özellikleri, hem idmanları yaparak hem de maçlarda oynayarak arttırabiliyoruz. İdmanların level’ları, ilerledikçe daha da artıyor ancak biz de bunları başararak kendimizi daha da geliştirme şansına sahip oluyoruz. Zaman zaman menünün ortasında basın bültenleri ve çeşitli gelişmeler oluyor, onlar sayesinde de özelliklerimizde oynamalar olması mümkün hale geliyor. Ancak, maç olmadığı zamanlarda, enerjimizi de düzgün biçimde ayarlayaraktan, sık sık antreman yapmamız önemli oluyor.

Maçlarda, tek bir adamı kontrol ediyoruz, o da zaten kendi adamımız. Diğer tüm futbolcular yapay zeka tarafından kontrol ediliyorlar ve maç içerisinde tüm kararlar da teknik direktörler tarafından veriliyor. Yeni geldiği zaman taktik değişiklikleri oluyor ya da bazı durumlarda oyuncu değişikliklerine gidip bizi çıkartabiliyorlar. Görüntü tamamıyla eski Sensible Soccer oyunlarını andırıyor, İstediğimiz şekilde kamera açılarını değiştirebilmek mümkün ancak yine de üstten dikey şekilde oynamak, oldukça eğlenceli. 2 boyutlu bir ekran söz konusu ve oyuncular da ufak ufak gözüküyorlar. Şimdi PES oyunlarının yanında tabiiki oldukça eski kalıyor ancak yine de bunun sırrı da burada gizli ve bence gayet de eğlenceli oluyor. Yalnız, herşey düzgün olmasına rağmen fizik motorunda bazı hatalar var ve top gerçeğine uygun biçimde hareket etmiyor. Bazen bikaç kere sekip duruyor ya da yerden giden ve yavaşlamakta olan bir topun durması gerçeğinden oldukça uzak bir şekilde oluyor. Olsun, o kadarını da görmezden gelebiliriz bu kadar eğlenceden sonra.