1/6

Next-Gen dedikleri...

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Yeni nesille birlikte neler oldu?
"Yazı için Mehmet Ali GERİM'e teşekkür ederiz."

27 Kasım 2005 yılında X360’ın piyasaya sürülmesi ile “Nextgen” dediğimiz devir başladı, halen ortada bundan sonraki nesle ait somut bir delil olmadığı için Nextgen’i yaşıyoruz. X360’ın çıkmasının ardından 17 Kasım 2006’da Wii piyasadaki yerini aldı, akabinde 19 Kasım 2006’da da Playstation 3 kullanıcılarla buluştu.

Genel olarak bakıldığında Xbox 360’ın bir yıl gibi erken çıkma avantajının olduğunu görebilirsiniz. Ancak şu anki satış grafiklerine göre 360 bu avantajını Wii karşısında kullanamadı ve “Video Gaming” piyasasının hakimi Wii gibi görünüyor. Ama yaşanan rekabette Nintendo kendini hep bu yarışın dışında tuttu ve rekabete yönelik bir demeç de pek görülmedi. Bu galip olmanın verdiği bir gururdan da kaynaklanabilir, farklı oyun segmentlerine hitap etmekten de. İşin açıkçası Wii rakamlar açısından her satış bölgesinde rakiplerini resmen nakavt etti. Ama konsolun HD Gaming regülasyonunu karşılayamaması sebebi ile diğer rakipleri Microsoft ve Sony tarafından kulvar dışında yorumlandı.

Geçmişin yankıları

Bu nesil ta başından beri duyduğumuz çeşitli dedikodular olsun, yaşanan çetin rekabet ile önceki nesillerden ayrılıyor. 90’lı yılların ilk yarısında Nintendo ile Sony arasında yaşanan “Chip” kavgası nedeni ile iki devin yollarını ayırması ve Sony’nin Playstation’ı piyasaya çıkarması ile başlayan Playstation hikayesi, aslında onu takip eden nesilde yine Microsoft’un Sega’ya Dreamcast için Windows CE işletim sistemini yapması ile Microsoft’un bu piyasa girmesi arasında benzerlik kurmak mümkün. Çünkü Sony Nintendo’dan, Microsoft da Sega’dan bir nevi bu işi öğrenmiş firmalar oluyor. Tek fark Microsoft’un yazılımcı, Sony’nin donanımcı firmalar olması. Firmaların bu karakteristik özellikleri yaşadığımız bu nesilde de onların en avantajlı kozları olarak karşımıza çıkıyor. Ama bu konuya daha detaylı olarak ilerleyen kısımlarda gireceğiz...

Sony’nin, Nintendo’dan yollarını ayırıp 1994’de Playstation’ı, CD medyası üzerinde sunulan gerçek 3D oyunları ile o nesilde resmen bir devrim olarak görülmüştü. Ardından 2000 yılında DVD medyası ile boy gösteren PS2’de buna benzer bir etki yaratmıştı. Teknik anlamda daha kaliteli oyunlara, 64 bit renk zenginliğine rağmen Nintendo 64, Playstation karşısında tutunamayıp, kendi GameCube ile yoluna devam ederken, bir sonraki nesilde PS2 önce kendisinden önce çıkan Dreamcast’i (9/9/1999 – Çıkış tarihleri arasındaki bence en karizma olanı budur) ardından Xbox’ı domine ederek bir önceki nesli galip olarak bitirmiştir. 2000 yılında piyasa çıkan PS2 satış rakamları içinde yer alarak, 140 milyona yaklaşan muazzam satışı ile hayatını halen sürdürmekte.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×