nForce Yonga Seti

Tufan Vardar
Tufan Vardar 3.06.2010 - 12:31
Grafik çipleriyle ününü iyice duyurduktan sonra nerdeyse tekel olan bir firma ile karşı karşıyayız.

El attığı her alanda başarılar yakalamasını bilen Nvidia'yı bilmeyen yoktur sanırım.Grafik çipleriyle ününü iyice duyurduktan sonra nerdeyse tekel olan bir firma ile karşı karşıyayız.

NFORCE: Ve Nvidia işi kökten halletmeye karar verdi...
El attığı her alanda başarılar yakalamasını bilen Nvidia'yı bilmeyen yoktur sanırım.Grafik çipleriyle ününü iyice duyurduktan sonra nerdeyse tekel olan bir firma ile karşı karşıyayız. En büyük rakibi 3dfx'i bünyesine katıp daha da güçlenen Nvidia artık ürün yelpazesini genişletmek istiyor. Bildiğimiz gibi Microsoft ortaklığı X-box'a sağladığı platform, daha piyasaya sürülmeden bir sarsıntı yarattı. Software devi Microsoft ve Hardware devi olma çabasında ki Nvidia gerçekten büyük oynuyor. Konuyu dağıtmadan sadede gelmek gerekirse, Nvidia artık anakartlar için yongaseti geliştiriyor. Bu yonga seti özellikleri bakımından Intel ve Via gibi rakiplerini geride bırakacak özellikler taşıyor. Pc dünyasında çığır açacak gelişmeleri henüz bu işe yeni atılmış bir firmanın ortaya koyması bir çok insanı şaşırttı diyebilirim.

Yanında ne alırdınız?
Amd işlemcileri destekleyen yonga setinin en büyük özelliği entegre grafik kartı. Nvidia bunu Integrated Graphics Processor (IGP) olarak isimlendirmiş. Şimdi duyar gibi oluyorum, mevcut anakartlar’da da bütünleşik grafik kartı bulunuyor, bunun artısı nedir? NForce'un grafik çipinin günümüzdeki tüm oyunları canavar gibi çalıştırabilecek bir GeForce 2mx'le aynı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca başka bir grafik kartı kullanmak isteyenler için bir AGP slotu mevcut. Sadece IGP'yi iptal etmek yeterli olacaktır.

Nforce, entegre sistemleri grafik ile sınırlamıyor. Media and Communications Processor (MCP) olarak adlandırılan yeni çipset sayesinde Ps2, usb, Pci kontroller’larının yanında Audio Processing Unit (APU) olarak adlandırılan dahili bir ses kartına sahip oluyoruz. Genellikle anakartlara entegre ses çipleri düşük kalitededir ve daha kaliteli ses isteyenler bunları iptal edip SBLive! gibi çözümlere yönelirler. Fakat Nforce'da durum böyle değil. Sanırım Nvidia kendini ses alanında da en iyi yapmaya çalışıyor. X-box'un ses sisteminin de Nvidia tarafından sağlandığını düşünürseniz, bu konuda kadar ciddi olduklarını görebilirsiniz. Dolby Digital 5.1 ses işlemesi yapabilen bir ses çipi ile karşı karşıyayız. Bunun yanında 3D Surround'u Direct X 8 desteğiyle tam olarak verebilen ilk ses yongası olma özelliğini de taşıyor. Üstelik bunları yaparken işlemci gücü harcamasını en aza indiriyor. Bu çok önemli bir özellik. Kısacası bu gibi özellikleri sağlayabilecek bir ses kartının minimum fiyatı 90 dolar civarında olacağından şimdilik bir alternatife ihtiyacımız olacağını zannetmiyorum. MCP'de ayrıca 56k Modem , HomePNA 2.0, 100mbit Ethernet kartı bulunuyor. Hepsi birer artı puan olarak görülebilir.

Teknoloji hızla gelişiyor...
Nforce mimari bakımdan oldukça zengin özelliklere sahip. Bu özellikler genel olarak sistemlerin performans sorunlarını ortadan kaldıracak çözümler sunuyor. Günümüzün güçlü sistemlerinin en çok zorlandığı konu kuşkusuz veri transfer yolunun daralması. Bu transfer yolunu bant genişliği olarak da nitelendirebiliriz. Bildiğimiz gibi sistem çalışırken işlemci,ram,ekran kartı... gibi parçaların arasında sürekli bir veri transferi oluşur. Eğer uygulama çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duyuyorsa bu durum bir darboğaza yol açar. İşte IGP'nin içindeki 2 adet 64bitlik bellek kontrolcüsü, bant genişliğinin mevcut kapasitesinin iki katına kadar çıkarılmasını sağlıyor. Bunu Twinbank olarak adlandırmışlar ve yüksek performans isteyenler için oldukça önemli bir özellik.

Ram, işlemci haberleşmesinin yanı sıra, normal koşullarda IGP ile MCP aralarında haberleşirken bir takım bant genişliği sorunları ortaya çıkabilirdi. Nvidia bunun farkında olduğu için Amd'nin HyperTransport teknolojisini kullanıyor. Bu sayede bant genişliği yaklaşık 800Mb/s 'a çıkarılarak yongasetine rahat bir nefes aldırıyor. Ayrıca StreamThru özelliğiyle veri transferini, aygıtlarına göre öncelik sağlayacak şekilde denetletip işleme sokuyor. Bu sayede o an için kullanılmayan veya az kullanılan aygıtların kullandığı bant genişliğini gerekli aygıtların kullanımına sunuyor.

Versiyonları:
Nforce'lu bir anakartın tüm bu özellikleriyle beraber yaklaşık 200 dolar civarında olacağını zannediyorum. Nvidia herkesin bir anakarta bu kadar para veremeyeceğini veya gereğini görmediği özellikleri almak istemeyeceğini düşünerek değişik versiyonlar sürmeyi hedefliyor.

Modelleri söyle sıralayabiliriz:

  • nForce220 IGP-64 MCP : Twinbank özelliği yok-Ses kartının Dolby Digital 5.1 desteği yok.
  • nForce220D IGP-64 MCP-D : Twinbank özelliği yok-Ses kartı Dolby Digital 5.1 destekli
  • nForce420 IGP-128 MCP : Twinbank mevcut- Ses yongasında Dolby Digital 5.1 desteği yok.
  • nForce420D IGP-128 MCP-D : Twinbank mevcut-Ses yongası Dolby Digital 5.1 destekli.

Bu modellerin seçiminde tabii fiyat konusu etkili olacak. Ama Nforce , en düşük versiyonunda bile çok etkili bir yongaseti.

Sonuç:
Bakalım Amd bu başarılı yongaseti ile beraber satışlarını yükseltebilecek mi? Nvidia grafik işlemcilerinde yakaladığı başarıyı burada da yakalayıp, Amd ile beraber Intel'in başını ağrıtabilecek mi? Bu tür rekabetler sayesinde kullanıcıların yüzü gülecek mi? Bunu şimdiden kimse bilemez ama Nvidia, Nforce ile baya ciddi ve iddialı bir şekilde geliyor. Benim kişisel düşüncem olumlu yönde, ya sizin?

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2022 01:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
nForce Yonga Seti

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×