1/2

NHL 06

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Buz pistinde kıran kırana bir mücadele yaşanıyor...
Platformlar PC
NHL 06
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - EA Sports
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 84
Artılar Oyunun yüksek temposu oldukça eğlenceli saatler geçirmenize neden oluyor. Atmosfer gayet iyi...
Eksiler Oynanabilirlik arcade'ye yaklaşıyor. Alışana kadar biraz zor gelebilir.
EA’nin seri haline getirdiği spor oyunlarından NHL’in son versiyonu NHL 06, nihayet raflardaki yerini aldı. Ülkemizde son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan buz hokeyi, en nihayetinde Türkiyede çok geniş kitlelere hitap etmese de, başta Amerika olmak üzere bir çok ülkenin vazgeçilmez sporlarından biridir. Şimdi konumuz bu sporun en önde gelen organizasyonlarından biri yani NHL!

EA’nin PC’lere çıkardığı ilk NHL oyunu 1997 yılında piyasaya sürülmüştü. O dönem büyük yankılar koparan yapım, hiç şüphesiz buz hokeyi severlerin yoğun ilgisine neden oldu. Ardından seri, EA’nin diğer klasik serileri gibi devam etti. 2002 yılına geldiğimizde, NHL serisi yerini iyiden iyiye sağlamlaştırmıştı. Özellikle PC versiyonundan övgülerle söz edilir olmuştu. Oynanabilirlik oldukça üst düzeydeydi. Grafikler görsel şölen yaşatıyordu. Sesler ise bir EA klasiğiydi. Ancak 2002 yılından sonra bir çok EA Sports yapımında olduğu gibi seride ufak bir düşüş başladı. Fakat bu düşüş oyunun kötü olduğunu gösteren bir düşüş değildi. Sadece yeterince geliştirilmediğinden, yeni çıkan oyunun serinin önceki oyunlarından pek de farklı olmadığından kaynaklanıyordu. Yıllar geçti. NHL serisinin 06 versiyonu piyasaya çıktı. Bakalım bu yeni oyunda nelerle karşılaşacağız.

Kendi oyuncunu yarat

NHL 06’yı açınca ilk olarak ana menüdeki Creation Zone dikkatimiz çekiyor. Burada dilerseniz oyuncu dilerseniz takım yaratabiliyorsunuz. Oldukça özgürlük tanınan bu mod, tamamen hayal gücünüze kalmış takımlar ve oyuncular yaratmanız için size fırsat tanıyor. Yeterince ayrıntılı olarak oyuncularla veya takımınızla ilgili bilgileri giriyorsunuz.

Creation Zone’dan çıkıp Rosters’a geldiğimizde, oyuncular hakkında teknik bilgilere ulaşıyoruz. Özellikle oyuncuları tanımayanlar için çok önemli bir arşiv niteliğinde Rosters ekranı. Burada sporcuların oyun içerisindeki teknik puanlarını görebildiğimiz gibi gerçek sezonlardaki istatistiklerine de ulaşabiliyoruz. Anlayacağınız EA sadece bir oyun değil, oyun içerisinde bilgi bankası da hazırlamış. Ayrıca Rosters ekranında sporcuların takımlarını da değiştirmeniz mümkün.

Oyun mod’ları

Burada EA Sports’un 2 adet mod’u ilk dikkati çekenler. Free for All’a tıkladığınızda, seçtiğiniz bir sporcu ile teke tek kaleye gol atmaya çalışıyorsunuz. Ancak daha önce NHL hiç NHL oyunu oynamadıysanız ya da hiç buz hokeyi maçı izlemediyseniz, gol atmak şaşırtıcı derecede zor gelecektir. Fakat oyuna alışmak için “Free for All” gayet yerinde bir tercih olacaktır.

World Tournament, adından da anlaşılacağı gibi milli takımlar arasında yapılan bilindik bir turnuva mod’u. Burada kendimize bir ülke seçip, rakiplerimizi beklemeye koyuluyoruz. Oldukça keyifli geçen bu mod’u kesinlikle tavsiye ederim. Takım seçerken, ülkelerin güçlerinin yanında bir de genel bir yorum göze çarpıyor. İsveç ve Rusya yetenekli olarak nitelendirilmiş. Amerika ise deneyimli. Bu tür yorumlar, ayrıntı olmalarına karşın insanı havaya sokuyor.

Elit ligler, oyundaki en güzel mod’lardan birisi. Öyle ki NHL’den sıkıldıysanız, Elite Leagues sayesinde ister İsveç, ister Almanya, ister de Finlandiya liglerinde mücadele edebilirsiniz. Yani sadece NHL’e bağlı değiliz. Bu durumda yapımın oynama süresini iyiden iyiye arttıracaktır.