1/2

NI.BI.RU

Melih Met
Melih Met 3.06.2010 - 12:31
5 dakikada kendini sevdiren bir oyun.
Platformlar PC
NI.BI.RU
  • Yapımcı - Yayıncı Future Games - The Adventure Company
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 75
Artılar -
Eksiler -
Şimdiye dek başlangıcında Adventure Company ismini gördüğüm hiçbir oyun beni üzmedi, aksine çok mutlu etti. Bu adventure bolluğunda bir Çek oyun şirketi olan Future Games’in yaptığı Nibiru da onlardan biri. Future Games’i tanımanız olası. Posel Smirti’den. Ne mi bu? Bildiğimiz The Black Mirror işte. Zevkle oynanan bir adventure. İşte Nibiru da zevkle oynanıyor, oyuncuya beş dakikada kendini sevdiriyor.

Keşif oldu, Martin koş!

Oyunumuz, arkeoloji ve linguistik eğitimi almış, maceraperest bir şahıs olan Martin Holan’ın, evinde bir arşiv işiyle uğraşırken telefonunun çalmasıyla başlıyor. Telefon eden, amcası Francois de Vilde, Martin’e sorar: “Maceraya var mısın?”. Martin ne oldu diyemeden kendini amcasının salonunda brifing alırken bulur. Francois’in dediğine göre, 2. dünya savaşı esnasında Nazilerin uğraştığı düşünülen Ni.Bi.Ru. projesi sadece bir söylentiden ibaret değildir. Proje, dünya dışı zeki varlıklarla iletişime geçerek onların teknolojilerini almak ve savaşta üstünlük sağlamak amacı ile başlatılmıştır. Francois bunun başarıldığına inanmaktadır ve elinde bu proje ile ilgili eşsiz bilgilerin bulunabileceği bir keşifle ilgili bilgiler vardır. Prag’da eski bir Nazi madeni keşfedilmiştir ve Francois’ya göre bu madenin Nibiru ile bir ilgisi vardır. Tabi ki kalkıp gitmek ister ama ilerleyen yaşından dolayı kendi yerine güvendiği birini göndermesi gerekmektedir. Martin de bu iş için biçilmiş kaftandır.

Böylece Prag yoluna düzülen Martin, başına gelecek garip olaylardan ve karşılaşacağı acayip insanlardan habersiz bir şekilde kendini maceradan maceraya koşarken bulur.

Nasıl çıkacam ben bu oyundan?

Menüde options bölümünde pek fazla seçeneğimiz yok. Ekran çözünürlüğü veya detay seviyeleri gibi ayarlar yapamıyoruz. Sadece antialiasing özelliğini açıp kapayabiliyor ve gölge kalitesiyle oynayabiliyoruz. Bunların dışında konuşma ve müzik sesi seviyeleri ile oynayabiliyor ve altyazı özelliğini etkinleştirebiliyoruz.

Oyun içerisinde menüye dönmek için fare imlecini ekranın sol üst köşesine getirmek gerekiyor. Orada çıkan bir çark simgesine tıklayarak menüye ulaşılabiliniyor ki, ben bunu gereksiz buluyorum (Şahsen ben readme dosyasını okuyana kadar akıl edemedim, bazı forumlarda da bu konuda şikâyetler okudum, ctrl+alt+del ile çıkmak zorunda kaldım, vb.).

Ayrıca oyun esnasında masaüstüne dönme imkanımız yok. Ctrl+esc işe yarar gibi görünse de oyun ekranı hep üstte kalıyor. Kısacası masaüstünde bir işiniz varsa (çözüme bakmak gibi) oyunu kaydedip çıkmanız, işiniz bitince tekrar girmeniz gerekiyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×