1/2

Ninja Gaiden Sigma

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Ryu Hayabusa, Dark Dragon Blade'i bulmadan ve intikam almadan asla durmayacak
Ninjaların ne kadar gizemli savaşçı olduğunu kabul ederiz ve saygı duyarız. Kılıç kullanmada ve dövüş tekniklerinde uzmandırlar. Eğer bir ninjanın ailesinden birini öldürülmüşseniz ya da dolaylı yoldan kendisine zarar vermişseniz yandığınızın resmidir. Çünkü bu ninja sizi bulana kadar, asla pes etmeyecektir. Bulunca da mutlaka intikamını alacaktır.

Playstation One’de ilk oynadığım ninja oyunu Eidos’un çıkardığı Ninja Darkness’ti. Daha sonra Tenchu çıktı ve ben hiç tereddüt etmeden oyunu aldım. Oldukça değişik tadlar aldığım Tenchu, ne yazık ki devam oyunları ile beni şaşırttı. PS2’ye çıkan Shinobi’nin yüzüne bile bakmadım. Çünkü beni kesmeyecek kadar vasattı (Okuduğum incelemelere güvenip Shinobi’yi almadım). Gün geldi Ninja Gaiden haberleri duyduk. Oyun XBox için çıkacaktı ve benim XBox’ım yoktu. Yayınlanan screnshoot’lar ve videolar beni büyülemişti. O an karar verdim ve tek bir tanesi için XBox aldım ve asla pişman olmadım.

Ninja teması filmlerde ve oyunlarda sıklıkla işlenen bir konudur. Bizi asıl ilgilendiren tarafa dönersek, 8 bit Atarilerde oynadığımız ninjalarla başlayan serüven, bu gün Ninja Gaiden ile zirveye çıkmıştır. Ninja Gaiden’i ilk SEGA’da oynamıştım. İki boyutlu aksiyonu bol olan oyunda, Ryu Hayabusa’yı kontrol ederdik. Tüm yeteneklerimizi kullanıp düşmanları ve özellikle zorlu Boss’ları alt etmeye çalışırdık. Yıllar sonra Ninja Gaiden, XBox konsoluna geçiş yaptı ve bu konsolun en iyi oyunları arasına girdi. Oldukça sabırlı ve usta parmaklara sahip oyuncular için, Ninja Gaiden dengeli bir oyun iken, diğer oyuncu kitlesi oynanabilirliğin zorluğundan şikayetçiydi. Yapımcı firma bunun için oyunun zorluk seviyesini düşürdü ve yeni silahlar ekleyip Ninja Gaiden Black’i piyasaya sürdü. Profesyonel oyuncular için yeni bir zorluk seviyesinin eklenmesi iyiydi (Dünyada bu zorluk seviyesini bitiren çok az oyuncu var).

Yeni nesil ninja Ryu Hayabusa

Eminim Playstation oyuncuları Ninja Gaiden’i oynamayı çok arzulamıştır. PS2 sahipleri Ninja Gaiden’i oynayamadılar, ama PS3 ile yeni nesile geçiş yapan oyun severlere gün doğdu. Evet Ninja Gaiden PS3’e geliyor. Ninja Gaiden Sigma beklenenin aksine bir devam oyunu değil. Senaryo aynen korunmuş. Ninja Gaiden’i oynayanlar bilir. Oldukça kaliteli grafiklerinin yanında, hareket ve animasyonlarda çok çarpıcıydı. Yapımcılar, PS3’e çıkacak oyun grafiklerini, karakter kaplamalarını ve görsel efektleri yeniden elden geçiriyor. Oyun görüntülerine bakarsanız ne dediğimi anlarsınız. Tüm Boss savaşçıları ve karşınıza çıkacak düşmanlar geliştiriliyor. NG Sigma’ya yeni eklenmiş olan çift katana da hizmetinizde. Oyunda oldukça güzel bir sarışın bayanı, yani Rachel’i kontrol etme imkanımız olacak. Eminim Rachel’i kontrol etmeyi çok seveceksiniz.

Yayınlanan videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Daha önce Ninja Gaiden’i oynayanlarda buna dahil. Ryu Hayabusa’yı alevlerin içinde askerlerle dövüşürken görüyorsunuz. Kargaların uçuştuğu yerde Nunchaku ile ne kadar seri hareketler yaptığına şahit oluyoruz. İtiraf edeyim Xbox’ta oynadığım oyunda hareketler bu kadar akıcı ve hızlı değildi. Zeplinin içinde Ryu çift katana kullanıyor. Hans Bar’ın önünde motosikletli askerler karşımıza çıkıyor. Hayabusa’yı çift tabanca taşıyan yeşil paltolu Gamov ile dövüşürken görüyoruz. XBox versiyonunda dev solucanlarla Boss mücadelesi yaptık. Ama burada gördüğümüz solucanların sayısı fazla. Kontrol edilebilecek karakter olan Rachel, elindeki Warhammer ile kırmızı ejderlere ölümün soğukluğunu tattırıyor. İzlediğimiz bir sahnede ise yüzeyde alçak sular göze çarpıyor. Bu sığ suda bile yaşayan kırmızı yaratıklar var ve ninjamızı asla rahat bırakmıyorlar.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×