Nintendo 3DS tanıtımı yapıldı, fiyatı belli oldu!

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 9.03.2011 - 10:26
Gözlüksüz 3 boyut teknolojisi artık elimizde

Nintendo’nun yeni taşınabilir devrimsel el konsolu 3DS, 25 Mart tarihinde Avrupa ile aynı zamanda Türkiye’de satışa sunuluyor. Gözlüksüz 3 boyutlu oyun oynama imkanı sunan cihaz, 3 boyutlu fotoğraf çekme, internete bağlanma gibi yepyeni özellikleriyle   oyunseverlerin el konsolu deneyimlerini  farklı bir dünyaya taşıyor.  Japonya’daki satışı için günler öncesinden kuyruklar oluşan Nintendo 3DS’in Türkiye lansmanı, Point Hotel Barbaros’da düzenlenen bir toplantıda yapıldı. Nintendo Türkiye Genel Müdürü Hasan Çolakoğlu, ürün hakkında bilgi verirken, “1982 senesinde aldığım ile Game & Watch’tan beri, Nintendo’nun çıkardığı tüm konsollarla tutku ile oynamaktayım. Ancak Nintendo 3DS şimdiye kadar gördüğüm tüm mobil cihazlardan ayrı bir deneyim yaşatıyor. Görmeden ve göstermeden anlatmak çok zor. Ama eline alan bir daha bırakamayacak.” dedi.

Nintendo 3DS’in özel gözlüklere ihtiyaç duymadan kullanıcı tarafından ayarlanabilen ve 3 boyutlu (3B) görüntü almanızı sağlayan 3.53 inç boyutunda 800x240 piksel çözünürlüklü özel bir ekranı bulunuyor. Üzerinde bulunan stereo kameralar, kullanıcıların 3B fotoğraf çekmesini ve 3B ekranda görüntülemesini sağlıyor. Cihazdaki yeni arayüzler, 360 derece kontrol sağlayan analog kol, hareket algılama ve gyro hareket sensörleri özellikleri teknolojik boyutuna önem kazandırıyor.

SpotPass özelliği sayesinde, wireless hotspotları ve wireless LAN bağlantı noktalarını yakalıyor ve yeni bilgi, oyun verisi, ücretsiz yazılımlar, videolar ve daha fazlasını indirmek için kullanıyor. Uyku modunda iken de bu özellik çalışıyor. Nintendo 3DS’in en önemli özelliklerinden biri de StreetPass. Bu özellik sayesinde diğer 3DS’ler ile otomatik olarak arkadaş ekleme, oyun karakterleri transferi gibi, data alışverişi yapıyor. Uyku modunda da çalışan bu özelliği çoğu oyunun oynanışlarına farklı şekilde entegre ediliyor. Cihazda yer alan HOME tuşu, oyun veya uygulamalar esnasında, kapatmaya gerek olmadan menüye dönmek veya internet tarayıcıya bağlanmak istendiğinde büyük kolaylık sağlıyor. Nintendo 3DS, Nintendo 3DS Kamera, Nintendo 3DS Sound, Mii Maker, StreetPass, Mii Plaza, AR Games, Acitivity Log, Face Raiders vb. bir çok yazılım ile beraber geliyor. Ayrıca Nintendo eShop sayesinde kullanıcılar, oyun fragmanları izleyebilecek, yazılım sıralamalarına bakabilecek ve yazılım satın alabilecekler. Sistem Transfer özelliği, kullanıcıların satın aldıkları yazılımları bir Nintendo 3DS’den bir diğerine aktarmalarını sağlayacak. Ayrıca Nintendo DSi’a DSiWare üzerinden indirilmiş yazılımlarda Nintendo 3DS’e aktarılabilecek. Ebeveyn Kontrolü sayesinde, anne babalar Nintendo 3DS’in oyun içeriklerini, kablosuz bağlantı özelliklerini ve 3D gibi özelliklerini kısıtlayabilecekler.

Nintendo 3DS, farklı oyunlarla dopdolu geliyor

Geriye uyumluluk özelliği sayesinde Nintendo 3DS’de DS ailesi için üretilmiş oyunları da oynamak mümkün olacak. Eski oyunların yanı sıra 3DS için üretilmiş eğlenceli birçok oyunla da birlikte satışa çıkıyor. Nintendo 3DS’in en önemli çıkış oyunları arasında Nintendogs + Cats ( “Nintendogs + Cats: Golden Retriever & New Friends”, “Nintendogs + Cats: French Bulldog & New Friends” ve “Nintendogs +  Cats: Toy Poodle & New Friends” olmak üzere 3 oyunla gelecek),  Pilotwings Resort ve Super Street Fighter 4 3D Edition yer alıyor.

Mario Kart 3DS, Paper Mario 3DS, Super Mario 3DS, Kid Icarus, Starfox64, Zelda Ocarina of Time 3DS, Professor Layton and The Mask of Miracle ve Animal Crossing 3DS gibi Nintendo’nun çok satan oyun serileri de gelecek dönemde Nintendo 3DS için çıkacak. Nintendo 3DS diğer oyun firmalarından da güçlü destek alarak geliyor. Dead or Alive Dimensions, PES 3D, Metal Gear Solid Snake Eater 3D, Resident Evil Merchaneries, Resident Evil Revelations, Sims 3, Tom Clancy’s Ghost Recon, Tom Clancy’s Splinter Cell Chaos Theory, Samurai Warriors 3D, Ridge Racer 3D ve çok daha fazlası yakında oyunseverler ile 3DS’te buluşacak.

Nintendo 3DS ne kadara satılacak?

Nintendo 3DS’in satışa çıkan kutusunda; el konsolu, şarj standı, şarj adaptörü, stylus kalemi, 2GB’lık SD hafıza kartı  ve AR (augmented reality) Cards yer alıyor. Amerika, Avrupa ve Asya bölgeleri arasında hem piyasaya çıkacak ürünlerin farklılığı hem de Spotpass üzerinden gelecek oyunlar ve multimedia içerik nedeniyle, “Region-lock” uygulanıyor. Bu nedenle Türkiye için referans fiyatlandırma Avrupa fiyatı üzerinden uygulanıyor. Nintendo 3DS’in Avrupa perakende satış fiyatı 249-280 Euro arasında değişiyor. Türkiye’de, oyun konsollarına ve oyunlarına, Avrupa’nın hiçbir yerinde uygulanmayan yüzde 20 ÖTV uygulaması bulunuyor. Gümrükte peşin ödenen ve doğrudan mal maliyetine yansıtılan bu vergiye, yüzde 3 KKDF, vadeli kur riski, fonlama maliyetleri, perakendede talep edilen kredi kartı komisyonları da eklenince, konsol grubunda Avrupa’yla yüzde 40’lara varan fiyat farkları oluşuyor. Bu nedenle Nintendo 3DS’in Türkiye’deki beklenen satış fiyatı KDV dahil 750-800 TL civarında olacak.  

-Basın Bülteni

Yorumlar 57
MK Okuru
MK Okuru 6.02.2023 09:51
Kalan Karakter : 300 Gönder
Nintendo 3DS tanıtımı yapıldı, fiyatı belli oldu!

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×